| 2023-07-05 |Autor:MWS ; Umieściła:AM|
W niedzielne popołudnie, 2 lipca 2023 roku odbyła się wspaniała impreza środowiskowa o nazwie ,,Wakacjonada’’ w której licznie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Wydarzenie miało miejsce na plaży nad rzeką Łęg w Krawcach i było zorganizowane przez Wójta Gminy Grębów, Gminne Centrum Kultury oraz Zespół KGW "Jarzębina". Nasza szkoła miała okazję wnieść swój wkład w imprezę poprzez zaprezentowanie trzech tańców oraz wykonanie wakacyjnej piosenki. W trakcie imprezy nasi uczniowie zaprezentowali trzy różnorodne tańce, które dostarczyły publiczności mnóstwo radości i wrażeń artystycznych. Ich energiczne i pełne pasji występy wywołały owacje na stojąco i gromkie brawa ze strony widowni. Po udanych tańcach przyszedł czas na wykonanie wakacyjnej piosenki, która była przygotowana specjalnie na tę okazję. Uczniowie, zaśpiewali pełen radości i pozytywnej energii utwór, który oddawał atmosferę wakacji i radość z beztroskiego czasu spędzanego na plaży nad rzeką Łęg. Całe wydarzenie było nie tylko okazją do prezentacji artystycznych, ale również służyło integracji uczniów z lokalną społecznością. Udział naszych uczniów w ,,Wakacjonadzie’’ był doskonałą okazją do spotkania się z rówieśnikami i mieszkańcami Krawców, dzielenia się pasją do tańca i muzyki oraz wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Atmosfera imprezy była niezwykle serdeczna i przyjazna, co sprzyjało budowaniu więzi.
| 2023-06-26 |Autor:NK ; Umieściła:AM|
Dnia 23.06.2023 w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. O godzinie 900 zebraliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie klasy starsze przedstawiły część artystyczną. Najpierw wystąpiła klasa VIII, która pożegnała się z młodszymi uczniami oraz podziękowała nauczycielom za wsparcie i przekazaną wiedzę. Wręczono piękne bukiety kwiatów, które miały wyrazić wdzięczność ósmoklasistów za włożony trud w ich nauczanie. Przekazano Sztandar Szkoły klasie VII, która następnie pożegnała naszych absolwentów. Wzruszającym momentem było wręczenie upominków i orderów uczniom, którzy już za chwilę mieli opuścić nasze szkolne mury. Po uroczystej części przygotowanej przez starsze klasy wystąpiły dzieci z klas II i III, prezentując piękne piosenki.
Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Urszula Janeczko, która zwróciła się do uczniów, gratulując im zdobytej wiedzy i doświadczeń. Życzyła również samych sukcesów naszym absolwentom. Przypomniała, że w czasie wakacji należy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Na koniec podziękowała Radzie Rodziców za owocną współpracę i zaangażowanie, a nauczycielom i pracownikom szkoły za życzliwość i troskę o kształtowanie właściwych postaw naszych uczniów.
Po przemówieniu Pani Dyrektor nadszedł długo wyczekiwany moment – wręczenie dyplomów absolwentów szkoły podstawowej oraz rozdanie świadectw z wyróżnieniem. Złożono również na ręce przewodniczącej Rady Rodziców dyplom z podziękowaniami oraz kwiaty za wszelkie działania wspierające naszą szkołę. Na koniec uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas po odbiór świadectw, dyplomów oraz nagród. Później wszyscy udali się do kościoła na uroczystą mszę świętą, podczas której ksiądz Eugeniusz Różański pobłogosławił zebranych.
| 2023-06-21 |Autor:AG ; Umieściła:AM|
We wtorek 13.06.2023 w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się XXXVII Festiwal Piosenki Ekologicznej, pod hasłem „W piosence sławimy piękno przyrody oraz wyrażamy szacunek dla wszystkich istot żyjących” zorganizowany przez Zarząd Okręgu LOP. Celem konkursu jest popularyzacja proekologicznych postaw dzieci i młodzieży wyrażona poprzez własną ekspresję. W konkursie wzięli udział uczniowie z kilkunastu szkół w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy II i III w składzie: Aleksandra Kędzia, Alicja Mróz, Lena Jarosz, Oliwier Matyka wykonując piosenkę pt. „Ziemia wyspa zielona” w I kategorii wiekowej oraz uczennica z klasy VII Maja Kędzia wykonując piękny utwór zespołu Maanam pt. „Cykady na cykladach” w II kategorii wiekowej. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Katarzyna Piskur i pani Agnieszka Gortych.
| 2023-06-12 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
12 czerwca rano wyruszyliśmy w Bieszczady. Naszym docelowym miejscem był ośrodek wypoczynkowy Halicz, znajdujący się dosłownie kilka kroków od Zapory Solińskiej. Po drodze odwiedziliśmy piękny i zabytkowy Sanok oraz znajdujące się tam Muzeum Budownictwa Ludowego - pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce położone na prawym brzegu rzeki San. Obejrzeliśmy zabytkowy Rynek Galicyjski, zobaczyliśmy jak mieszkali kiedyś Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie. Zwiedziliśmy Sektor Naftowy związany z wydobywaniem ropy na tych terenach. Po przybyciu do Soliny i pysznej obiadokolacji udaliśmy się koroną zapory nad Jezioro Solińskie, które jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w naszym kraju. Tak zakończył się pierwszy dzień naszej wycieczki, pełen wrażeń i emocji.
Drugiego dnia pomimo lekko niesprzyjającej pogody, zaraz po pysznym śniadaniu udaliśmy się do miejscowości Majdan gdzie znajduje się stacja Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej. Jest to najwyżej położona linia wąskotorowa w Polsce. Powstała pod koniec XIX wieku. Na początku zwiedzaliśmy znajdujące się na stacji Muzeum Kolei Wąskotorowej, podziwiając zabytkowe eksponaty. Dużo emocji wzbudziła sala, w której mogliśmy zobaczyć żyjące w Bieszczadach zwierzęta. Następnie wyruszyliśmy w ponad dwugodzinny kurs kolejką na trasie Majdan-Balnica-Majdan, podziwiając po drodze piękno bieszczadzkiej przyrody. Pomimo deszczowej aury byliśmy radośni, rozgrzewając się ciepłą herbatą i śpiewając piosenki. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w miejscowości Łopienka, w której znajduje się grekokatolicka cerkiew z ikoną Matki Boskiej Łopieńskiej Pięknej Miłości. To jedno z najbardziej znanych i kultowych miejsc w Bieszczadach. Podczas 2,5 km. trasy odwiedziliśmy znajdujący się po drodze wypał węgla drzewnego. To również jeden z symboli Bieszczad. Stare piece nadal produkują węgiel drzewny, a ludzie którzy się tym zajmują wykonują naprawdę ciężką i niebezpieczną pracę. Spacer bieszczadzkim szlakiem dobrze nam zrobił. Rozgrzani marszem z uśmiechami na twarzach wróciliśmy na pyszną obiadokolację. Trzeba przyznać, że zgłodnieliśmy i ze smakiem wyczyściliśmy talerze.
Trzeci dzień naszej bieszczadzkiej przygody wreszcie powitał nas słońcem. Od razu byliśmy pełni energii i gotowi na kolejne atrakcje. Po śniadaniu udaliśmy się do Zespołu Elektrowni Wodnych Solina - Myczkowce aby od środka zwiedzić zaporę. Czekał już na nas Pan przewodnik, który zaprosił nas do obejrzenia filmu edukacyjno-informacyjnego. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji. Budowa zapory trwała 9 lat, budowało ja ponad 2000 tys. pracowników, ma 81,8 m. wysokości, 644 m. długości i jest najwyższa w Polsce. Po obejrzeniu, zaopatrzeni w kaski bezpieczeństwa udaliśmy się do wnętrza zapory. Panuje tam temperatura ok 8°C znajdują się tam tunele serwisowe nazywane galeriami o łącznej długości 2,5 km. Zejście poniżej linii dna jeziora było bardzo ekscytujące. Jako, że pogoda była piękna udaliśmy się na spacer koroną zapory. Mieliśmy czas na odpoczynek i zakup pamiątek. Po południu czekała na nas kolejna atrakcja, rejs statkiem pi Jeziorze Solińskim. Podczas rejsu wysłuchaliśmy nagrań na temat powstania jeziora i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek. Pełni wrażeń udaliśmy się na obiadokolację, po której długo jeszcze rozmawialiśmy o atrakcjach mijającego dnia.
To, co dobre szybko się kończy. Czwartek był ostatnim dniem naszej bieszczadzkiej przygody. Ale, czy to na pewno koniec atrakcji? Zdecydowanie nie!!! Po śniadaniu pojechaliśmy do miejscowości Myczkowce. Zwiedziliśmy mniejszą ale również bardzo ważną Zaporę Wodną i Jezioro Myczkowieckie. Po drodze podziwialiśmy słynne Serce Bieszczadów. Następnie udaliśmy się do Ogrodu Biblijnego w Myczkowcach. To miejsce z unikatową florą basenu Morza Śródziemnego. Zostały tam posadzone rośliny wymienione w Biblii. Podziwialiśmy również makiety architektury drewnianej świątyń pogranicza polsko - słowacko - ukraińskiego. Zwiedziliśmy mini zoo, wystawę owadów oraz ptaków i zwierząt fauny bieszczadzkiej. Naładowani pozytywną energią wyruszyliśmy do Komańczy. Tego miejsca nie mogło zabraknąć w planie naszej wycieczki. To ważne dla nas miejsce, bo związane bezpośrednio z patronem naszej szkoły kard. S. Wyszyńskim. Klasztor Sióstr Nazaretanek, to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc związanych z Prymasem Wyszyńskim. W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się jeszcze w Sanoku aby napełnić nasze zgłodniałe brzuszki. Najedzeni, pełni niesamowitych wrażeń i emocji ruszyliśmy w drogę powrotną do Krawców, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. Bieszczady są tak pięknie i niesamowite, że na pewno jeszcze kiedyś tam wrócimy.
| 2023-06-11 |Autor: ; Umieściła:AM|
Są takie dni szczególne w roku, w których Mama i Tata mają swoje święto. Z tej okazji do naszej szkoły w dniu 7 czerwca zostali zaproszeni rodzice, aby mogli wspólnie z dziećmi uczestniczyć w uroczystości z okazji ich święta. Mali artyści ubrani w odświętne stroje recytowali wierszyki, śpiewali piosenki i tańczyli, zaś w podziękowaniach pociechy wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane piękne laurki. Rodziców bardzo wzruszyły, a nawet rozczuliły występy dzieci, dlatego też nie zabrakło łez szczęścia. Po występach rodzice zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
| 2023-06-06 |Autor: BK ; Umieściła:AM|
Światowy Dzień Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku pod hasłem „Tylko jedna Ziemia”. Głównym celem obchodów Dnia było zwrócenie uwagi międzynarodowych społeczeństw na globalną współpracę we wspólnym dążeniu do zmniejszenia zanieczyszczeń oraz zachowaniu gatunku ludzkiego.
Tegorocznym hasłem obchodów jest Go Wild for Life („Bądź dziki – dla życia”), a tematyka koncentruje się na ochronie różnorodności biologicznej, przede wszystkim dzikiej przyrody i zagrożonych gatunków zwierząt, padających coraz częściej łupem kłusowników.
W Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krawcach uczniowie kl. VIII, VII na lekcjach z biologii oraz uczniowie kl. II+ III podczas zajęć ekologiczno –przyrodniczych mieli okazję do utrwalenia i pogłębienia wiedzy na temat ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego oraz zwrócenie uwagi na istniejące problemy i niebezpieczeństwo lekceważenia skutków naruszenia równowagi ekologicznej w przyrodzie. Społeczność szkolna promowała działania proekologiczne zachęcające do aktywnego udziału w ochronie środowiska. Lekcje- warsztaty miały na celu uwrażliwienie uczniów na sprawy związane z ekologią, segregacją odpadów oraz upowszechnienie czystych technologii, edukacji w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju.
Corocznie Święto obchodzone jest w ponad 100 krajach, w których organizowane są wydarzenia oraz akcje wspierające ekologiczny rozwój cywilizacji. Z okazji Święta na całym świecie ukazują się tysiące artykułów prasowych i wpisów na blogach poświęconych problemom środowiska czy miliony wpisów na Twitterze i Facebooku. W dużych, światowych miastach, np. na Time Square w Nowym Jorku, Piccadlly Cirucs w Lodnynie czy w witrynach Sieci Benetton można zobaczyć ekrany, na których wyświetlane są specjalne filmy o środowisku. Każdej edycji Światowego Dnia Środowiska przewodniczy inne miasto, wybierany jest też konkretny temat. Dotychczas gospodarzami były takie miejscowości jak Spokane, Dhaka, Ontario, Rajshahi, Islamabad, Nairobi, Bangkok, Bruksela, Meksyk, Sztokholm, Rio de Janeiro, Pekin, Londyn, Stambuł, Moskwa, Tokio, Delhi, Ułan Bator, Bridgetown, Rzym, Luanda, Ottawa. Hasło obchodów często jest powiązane z miastem gospodarzem. Od lat 70. XX wieku trochę się ich nazbierało, oto niektóre z nich:
Każda zmiana klimatyczna wpływa na poziom wód oceanicznych. Międzynarodowe organizacje ostrzegają przed skutkami zmian klimatycznych. Wyższa temperatura wiąże się z różnymi przeobrażeniami w przyrodzie. Już przy podniesieniu temperatury o prawie 0.8°C, zaobserwowano szereg zjawisk, które wpływają na środowisko naturalne i życie ludzi: rekordowe upały, przesuwanie się stref klimatycznych, topnienie lodowców, silniejsze huragany, rozpad czapy lodowej Arktyki i lodów Antarktydy, podnoszenie się poziomu oceanów, czy kataklizmy takie jak, susze, pożary i powodzie, Według ekspertów do końca XXI wieku temperatura Ziemi wzrośnie o 3-4°C, a temperatura lądów - 4-7°C.
| 2023-06-04 |Autor: NK ; Umieściła:AM|
Dzień Dziecka ustanowiono 20 listopada 1954 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych jako święto mające na celu upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka oraz promowanie działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju. W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, ale w różnych krajach świętuje się go w różnym czasie i na różne sposoby. To święto jest wyczekiwane przez dzieci podobnie jak urodziny czy gwiazdka, więc tego dnia powinny poczuć się wyjątkowo i miło spędzić czas.
W naszej szkole ten niezwykły dzień obchodziliśmy 2 czerwca. Budynek naszej szkoły i jego najbliższe otoczenie zmieniły się z miejsca nauki i pracy w teren beztroskiej zabawy, śmiechu i radości. Przyjazna atmosfera i dobry humor szybko stały się zaraźliwe. Na początku przedstawiciele społeczności uczniowskiej przywitali wszystkie dzieci, nauczycieli, rodziców oraz wyjątkowych gości: Panią Sekretarz Urzędu Gminy Grębów – Lidię Jurek, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Krawcach, Koło Gospodyń Wiejskich “Jarzębina”, a także Radnego Powiatu – Marka Ożgę. Pani Lidia Jurek przekazała serdeczne życzenia od Pana Wójta Kazimierza Skóry, a następnie złożyła na ręce Pani Dyrektor Urszuli Janeczko słodkości dla dzieci.
Świętowanie rozpoczęliśmy od tanecznych występów naszych uczniów dopracowanych pod okiem pana Dariusza Wójtowicza. Następnie dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez OSP Krawce oraz KGW “Jarzębina”. Na uczniów czekały smakowite przekąski: kiełbaska z grilla, kolorowa wata cukrowa, popcorn czy lemoniada. Zostały zorganizowane liczne zabawy sportowe i sprawnościowe, w tym sztafeta strażacka oraz gra w koszykówkę. Na koniec otrzymali paczki ufundowane przez Komitet Rodzicielski. Miłym gestem okazały się drobne upominki dla nauczycieli zrobione przez panie z “Jarzębiny”.
| 2023-05-30 |Autor: UGN ; Umieściła:AM|
29 maja uczestniczyliśmy w niezwykłej wycieczce aby doświadczyć prawdziwego życia na dawnej wsi, poznać ginące zawody, obcować ze zwierzętami, samodzielnie zrobić ciasto na chleb oraz masło. Na koniec po pysznym obiadku czekał na nas plac zabaw. Nie było czasu na nudę.
| 2023-05-10 |Autor:AG; Umieściła:AM|
8 maja uczniowie klas V-VIII pod opieką pani dyrektor Urszuli Janeczko, pani Agnieszki Gortych i pana Dariusza Wójtowicza wybrali się na jednodniową wycieczkę do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęli od zabytkowego Wawelu, gdzie podziwiali piękne budowle oraz zwiedzali wnętrza Zamku. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość wejścia do Skarbca Koronnego i Zbrojowni. Tam zobaczyli obecną ekspozycję nawiązującą do dawnej świetności tego miejsca, kiedy w Skarbcu Koronnym przechowywano najcenniejsze insygnia władzy królewskiej i inne przedmioty składające się na majątek państwa. Wśród nielicznych zachowanych pamiątek znalazł się miecz króla Zygmunta Starego oraz Szczerbiec- miecz koronacyjny królów Polski i jednocześnie jeden z najważniejszych polskich zabytków i unikatowe świadectwo polskiej historii. W położonej obok skarbca zbrojowni eksponowana była broń sieczna i drzewcowa, zbroje, tarcze, hełmy, moździerze oraz kopie chorągwi krzyżackich zdobytych w bitwie z Krzyżakami pod Grunwaldem, które bardzo spodobały się naszym uczniom. Następnie spacerem udali się na Bulwar Czerwieński gdzie czekał sześciometrowy, ziejący ogniem Smok. Kolejną atrakcją było przejście Bramą Floriańską do Barbakanu, jednego z najwspanialszych obiektów średniowiecznej architektury militarnej w Europie, który nigdy nie został zdobyty szturmem, a do legendy przeszło odparcie ataku wojsk nieprzyjaciela jednym strzałem! Podziwiając piękne otoczenie, kwitnące kasztany w parku udali się na Rynek Główny pod pomnik Adama Mickiewicza. Tuż obok zwiedzali Sukiennice oraz Kościół Mariacki gdzie wysłuchali Hejnał Mariacki. Uczniowie mogli oglądać ulicznych artystów oraz zakupić pamiątki.
Etapem kończącym zwiedzanie Krakowa był wspólny posiłek i pyszne lody. Po krótkim odpoczynku wszyscy szczęśliwie wrócili do domu. Wycieczka, chociaż jednodniowa dostarczyła wiele radości i pewien zastrzyk wiedzy. Okazała się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski.
| 2023-05-06 |Autor:AG; Umieściła:AM|
„Rozpłynęła się już pieśń radosna,W coroczny kalendarz uroczystości szkolnych wpisana jest akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć to ważne wydarzenie z historii naszego kraju uczniowie klasy IV i V pod kierunkiem pani Agnieszki Gortych i pani Barbary Chmiel przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to wspaniała okazja do refleksji nad wydarzeniami z przed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród młodych oraz do przeżycia dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Artyści w sposób dla wszystkich ciekawy przedstawili główne założenia Konstytucji 3 Maja oraz historię jej powstania. Przypomnieli również ważne postacie tj. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka Stanisława Małachowskiego, Ignacego Potockiego oraz Hugo Kołłątaja i Stanisława Staszica, ponieważ to właśnie oni na Sejmie Czteroletnim 3 maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Przeszła ona do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej, była to Konstytucja pierwsza w Europie i druga na świecie. Uroczysty nastrój podkreślały recytowane fragmenty poezji i piękna pieśń ,,Witaj, majowa jutrzenko" oraz wspólnie odśpiewana „Rota”.
| 2023-05-06 |Autor:KP; Umieściła:AM|
Biuro „Niepodległa” już po raz kolejny zaprosiła do akcji "mojaflaga", czyli wywieszenia biało-czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nasi uczniowie do niej dołączyli. Niektórzy wyeksponowali flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu zabawy. Poniżej prezentujemy zdjęcia flag. Postawa naszych uczniów wyraża szacunek do flagi i propaguje wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
| 2023-04-19 |Autor:AG; Umieściła:AM|
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest przede wszystkim promowanie ekologicznych postaw.
W naszej szkole, ekologiczne święto obchodziliśmy kila dni. Uczniowie klasy V rozpoczęli tydzień ekologiczny od posadzenia nowych roślin, wzbogacając tym samym okienne parapety w klasie przyrodniczej. Następnie upiększali przyszkolną rabatę, gdzie posadzili piękne wiosenne kwiaty. Chętni uczniowie wykonali prace plastyczne, w których w ciekawy sposób przedstawili jak dbać o planetę Ziemię i co negatywnie na nią wpływa. Każda praca została nagrodzona i wyeksponowana na szkolnym korytarzu. Na zajęciach dodatkowych uczniowie poprzez zabawę z wykorzystaniem interaktywnych pomocy doskonalili wiedzę ekologiczną, odpowiadali na pytania, rozwiązywali zagadki oraz porządkowali wirtualny las i rzekę z napływających śmieci.
21 kwietnia, w piątek wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły przyszli ubrani na zielono. Tego dnia świętowanie rozpoczęliśmy od wsadzenia drzewka w szkolnym ogrodzie. Każdy uczeń oraz przedszkolak mógł spróbować swoich sił i przy użyciu narzędzi ogrodniczych zasadzić roślinę. Chętnych nie brakowało, co przyczyniło się do szybkiego wykonania ekologicznego zadania. Kolejno, cała społeczność szkolna włączyła się do akcji „Sprzątamy dla Polski”, której celem była nie tylko troska o środowisko naturalne w naszej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki. Dobrą wiadomością okazał się fakt, że w okolicy nie znaleziono zbyt wiele śmieci, co świadczy o dużej odpowiedzialności i świadomości lokalnych mieszkańców. Słoneczna pogoda sprzyjała spacerowaniu i podziwianiu pięknego otoczenia.
Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczyli w zaproponowanych aktywnościach. To był wspaniały tydzień, który mamy nadzieję w przyszłości zaowocuje jeszcze większą wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.
Inicjatorem wydarzeń była pani Agnieszka Gortych.| 2023-04-19 |Autor:AG; Umieściła:AM|
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Nasza szkoła zgłosiła swój udział w obchodach DBI 2023 wykonując następujące działania: uczniowie klas II-VIII wykonali plakaty promujące bezpieczne korzystanie z Internetu, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Zostało zorganizowane spotkanie z policjantem, którego głównym tematem była rzeczywistość wirtualna i świat w szklanym monitorze. Wychowawcy na lekcjach wychowawczych przeprowadzili pogadanki tematyczne oraz uczniowie starszych klas wzięli udział w lekcjach online. Prowadzone działania w naszej szkole miały na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży jakie niebezpieczeństwa czyhają w Internecie oraz jak ważne jest świadome korzystanie z zasobów internetowych. Należy pamiętać, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta oraz każdy z nas może przyczynić się do tego, aby Internet był bezpiecznym miejscem. Bardzo ważna jest tzw. Netykieta, czyli obowiązek tworzenia szacunku i kultury w sieci.
Inicjatorem wydarzenia była pani Agnieszka Gortych.| 2023-04-06 |Autor:KP; Umieściła:AM|
W piątek, 14 kwietnia 2023 r., przypadła 1057. rocznica Chrztu Polski. W tym dniu obchodziliśmy po raz piąty Święto Chrztu Polski. Rok 966 to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Władca Polski Mieszko I przyjął chrzest od naszych sąsiadów Czechów. Rozpoczęła się wówczas chrystianizacja i dała początek państwowości. Dlatego Święto Chrztu Polski jest zawsze okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Z tej okazji uczniowie klas IV, V i VI na lekcjach historii wykonali plakaty przedstawiające pierwszego historycznego władcę Polski - Mieszka I oraz jego żony Dobrawy.
| 2023-04-06 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
5 kwietnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się do Urzędu Gminy w Grębowie aby złożyć Panu Wójtowi i pracownikom Urzędu najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Druga delegacja tradycyjnie już udała się z życzeniami do byłych pracowników szkoły. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie.
| 2023-04-04 |Autor:AM; Umieściła:AM|
4 kwietnia w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Organizatorami tego przedsięwzięcia był Urząd Gminy w Grębowie oraz Komenda Miejska Policji w Tarnobrzegu. Cyklicznie głównym celem turnieju są działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak również zwiększenie świadomości i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży szkolnej. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego pod przewodnictwem Pani aspirant Małgorzaty Cywińskiej przygotowali testy, a przedstawiciele Urzędu Gminy w Grębowie pod przewodnictwem Pana wice wójta Roberta Pędziwiatra zadbali o atrakcyjne nagrody dla każdego uczestnika turnieju.
Do rywalizacji, w kolejnej już edycji tego konkursu, w dwóch kategoriach wiekowych, przystąpiło dziewięć drużyn ze szkół podstawowych w Stalach, Wydrzy, Grębowie, Krawcach i Zabrniu. Uczniowie zmagali się z testem wiedzy, w którym odpowiadali na pytania z zakresu przepisów ruchu drogowego, jak również pytania dotyczące pierwszeństwa przejazdu pojazdów znajdujących się na graficznych skrzyżowaniach.
| 2023-04-03 |Autor:AG; Umieściła:AM|
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2. kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. Dlaczego akurat ten kolor? Niebieski to kolor niewinności i nadziei. W ramach solidarności z osobami ze spektrum autyzmu nasza społeczność szkolna dołączyła do organizowanej na całym świecie akcji "Zaświeć się na niebiesko"! Akcja jest inicjatywą zainaugurowaną w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks, której głównym celem jest podnoszenie wiedzy na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. W związku z tym w poniedziałek 3.04.2023 r. cała społeczność szkolna przyszła do szkoły ubrana w kolorze niebieskim. Nauczyciele przybliżyli uczniom zagadnienie autyzmu czytając książki o tej tematyce. Na szkolnym korytarzu przygotowano gazetkę z różnymi ciekawostkami na temat autyzmu oraz przykładami sławnych osób, które miały Zespół Aspergera. Wśród nich znaleźli się m.in. autor licznych bajek dla dzieci H. Ch. Andersen, holenderski malarz Vincent Van Gogh czy laureat Nagrody Nobla A. Eistein. Starsi uczniowie obejrzeli krótkie filmiki oraz przygotowaną prezentacje multimedialną. Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam „niebiesko”, a w każdy kolejny dzięki naszej świadomości będzie łatwiej osobom z autyzmem!
| 2023-04-02 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Tego dnia rozpoczyna się Wielki Tydzień, który obchodzimy na pamiątkę ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa. Delegacja uczniów naszej szkoły, wraz z nauczycielami i rodzicami uczestniczyła w gminnych obchodach tego świątecznego dnia. Serdecznie dziękujemy rodzicom za ogromną pomoc.
| 2023-04-02 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 31 marca br. w naszej szkole odbył się Dzień bez plecaka. Nasi uczniowie popisali się tego dnia wyjątkową fantazją. Zdjęcia mówią same za siebie!
| 2023-03-31 |Autor:BK; Umieściła:AM|
Świat nieustannie jednoczy się wokół wody. 22 marca br. obchodzimy jej światowy dzień. Tegoroczny ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją.
W tym roku obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy Dzień Wody. Akcję przygotowali oraz przeprowadzili uczniowie klasy drugiej i trzeciej podczas zajęć ekologiczno – przyrodniczych wraz z nauczycielem.
Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie.
Uczniowie wykonali plakaty promujące oszczędzanie wody, krzyżówki , zagadki zawierające wiele ciekawych informacji o wodzie, podkreślające jej znaczenie w życiu ludzi, roślin i zwierząt. Uczniowie obejrzeli krótkie, ale jakże wymowne filmy: „Czy to kra lodowa. Zgadnij, o jaki kraj chodzi”, „Woda zmienia życie”. Filmy podkreślały, że woda to zdrowie i życie. Co roku z powodu braku czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych umierają 2 mln ludzi- to tak, jakby z powierzchni świata znikało miasto wielkości Warszawy. Życie i zdrowie tracą przede wszystkim dzieci, gdyż one są najsłabsze. Filmy przedstawiały możliwości pomocy.
Myślę, że działania podjęte w naszej szkole uświadomią każdemu, że woda jest największym skarbem i każdy z nas powinien ją chronić, cenić, szanować i we właściwy sposób wykorzystywać, by nie nastał nigdy taki dzień, w którym nie popłynie ona z naszego kranu. Przecież jeśli jej zabraknie, zabraknie i nas!!! Woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy więc podjąć działania, by coś zmienić. To znaczy Ja i Ty! Ty i Twoja rodzina, szkoła i społeczność – wszyscy możemy coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki korzystamy, konsumujemy i zarządzamy wodą w naszym życiu. Powinniśmy odegrać swoją rolę! Każde nasze zobowiązanie zostanie dodane do programu działań na rzecz wody, którego inauguracja odbędzie się podczas Konferencji Wodnej ONZ 2023 – pierwszego tego rodzaju wydarzenia od prawie 50 lat. Rób wiec co możesz: od prostego oszczędzania wody w gospodarstwie domowym po zagospodarowanie wód deszczowych w ogrodzie. Twoje nawet najprostsze działania, mogą przyczynić się do rozwiązania kryzysu wodnego. • zakręć kran,• stwórz ogród deszczowy,• zamień wannę na prysznic,• bierz krótsze prysznice,• kupuj lokalną, sezonową żywność,• sprzątnij pobliską rzekę, jezioro lub plażę,• zorganizuj warsztaty lub lekcję w swojej szkole,• nie wyrzucaj odpadów do kanalizacji,• wykonaj z dzieckiem lub grupą pracę plastyczną, piosenkę lub film o wodzie,• zorganizuj konkurs• zorganizuj społeczne sprzątanie lokalnej rzeki.
Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca od 1993 r., co roku pod innym hasłem. Jego celem jest inspirowanie działań na rzecz Celu Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 6: woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku. Każdego roku UN- Water, agencja koordynująca prace ONZ dotyczące wody i warunków sanitarnych, ustala temat Światowego Dnia Wody odpowiadający obecnym lub przyszłym wyzwaniom.
| 2023-03-30 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
W dniach od 27 do 30 marca dzieci z naszego przedszkola po raz pierwszy rozpoczęły swoją tygodniową przygodę w projekcie “Tydzień Bajek Polskich”. Pomysłodawcą projektu jest Pani Marta Murawska. Głównym celem było zainteresowanie dzieci bajkami naszego dzieciństwa, które są niezwykle piękne i każda z nich ma w sobie pewien przekaz. W czasie projektu dzieci poznały takie bajki jak "Reksio", “Bolek i Lolek”, "Miś Uszatek", "Pomysłowy Dobromir", "Przygody kota Filemona". Na zakończenie projektu wszystkie dzieci dostały pamiątkowe dyplomy znawcy bajek.
| 2023-03-28 |Autor:KP; Umieściła:AM|
Projekt "Jedno życie" jest autorskim artystycznym spotkaniem z młodzieżą opartym na wykładach profilaktycznych i historii życia Piotra Plichty. Projekt skupia się na tematach związanych nie tylko z używkami takimi jak papierosy, narkotyki, dopalacze, ale przede wszystkim na skutkach, jakie one wywołują takie jak negatywne skutki zdrowotne, agresja, przemoc, w konsekwencji wejście na drogę przestępstwa. Prowadzący opowiada swoje historie, przestrzega przed niewłaściwymi wyborami i zachęca do postępowania w zgodzie z własnym sumieniem. Uczniowie naszej szkoły z kl. 7 i 8 uczestniczyli w spotkaniu w ramach projektu, które odbyło się w GCK w Grębowie.
| 2023-03-26 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Pierwszy dzień wiosny 21.03.2023r. , mimo że nieco deszczowy, upłynął nam w radosnej atmosferze. Wyruszyliśmy całą szkołą w kolorowym pochodzie, aby utopić Marzannę i w końcu przegonić zimę. Pierwszy wiosenny dzień uczciliśmy też ogniskiem i kiełbaskami.
| 2023-03-02 |Autor:KP; Umieściła:AM|
Dnia 1 marca obchodzimy w naszym kraju Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z ogólnopolską akcją Ministerstwa Edukacji Narodowej, również nasza szkoła włączyła się w obchody tego ważnego dla naszej narodowej tożsamości dnia. W naszej szkole przygotowana została gazetka tematyczna dotyczące żołnierzy wyklętych (uczniowie klasy VIII wykonali plakaty), lekcje i pogadanki historyczne poświęcone bohaterom podziemia antykomunistycznego oraz zorganizowany został pokaz filmu pt. „Wyklęty” dla uczniów klas VII – VIII. Film opowiada o żołnierzach wyklętych, którzy toczą nierówną walkę z ludową władzą o przyszłość powojennej Polski.
Inicjatorem i opiekunem obchodów tego dnia w naszej szkole była nauczycielka historii - Katarzyna Piskur.| 2023-03-01 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Młodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli, dnia 28 lutego, w przedstawieniu o przygodach małej Pippi, przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji. Pippi nie jest typową dziewczynką, nie ma rodziców, inaczej wygląda i nieco dziwnie się czasem zachowuje. Mimo to nie jest wcale gorsza od innych. Pippi uczy nas, że czyjaś odmienność nie powinna oznaczać wykluczenia oraz że każdy człowiek zasługuje na szacunek. Przedstawienie dostarczyło nam wielu fantastycznych emocji a spontaniczne reakcje małych widzów były nagrodą dla aktorów.
| 2023-02-23 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Naszą szkołę odwiedził Pan dzielnicowy, który w ramach działań profilaktycznych związanych z zagrożeniami w sieci przedstawił nam prezentację multimedialną. Podczas spotkania omówione zostały tematy dotyczące cyberprzemocy, kradzieży dawnych osobowych, piractwa i uzależnienia od Internetu. Nasi uczniowie wykonali również plakaty związane z bezpieczeństwem w sieci.
| 2023-02-18 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
16 lutego w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Podczas fantastycznej zabawy, na którą złożyły się wspólne tańce oraz karaoke, rozdawane były też długo wyczekiwane przez wszystkich walentynki. To był wspaniały, niezapomniany wieczór.
| 2023-02-17 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
W piątek 18 lutego przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Kota. Na zajęciach dzieci poznały zachowania kotów, dowiedziały się czym je karmić i jak się nimi opiekować oraz poznały różne rasy kotów. Wzięły udział w kocim quzie gdzie punktem za dobrą odpowiedź było nakarmienie kotka rybką. Przedszkolaki wykonały także prace plastyczną- kota z balona i pozowały w kociej fotobudce. A na koniec każde dziecko szukało portretu swojego kota i oczywiście obejrzały krótką bajkę "44 koty".
| 2023-02-17 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Święto Babć i Dziadków to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Z lekkim opóźnieniem 16 lutego odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci z przedszkola i klas I-III przedstawiły wzruszający program artystyczny. Babcie i Dziadkowie z łezką w oku podziwiali swoje wnuki, nagradzając je gromkimi brawami. Na koniec z ust dzieci wybrzmiało gromkie sto lat, a następnie wnuki obdarowały dziadków upominkami. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek a Pani Dyrektor złożyła wszystkim Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia.
| 2023-02-15 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
15 lutego Przedszkolaki obchodziły Tłusty czwartek. Dzieci podczas zajęć dydaktycznych poznały tradycje i obrzędy związane z tym świętem. Wykonały pączka z papieru, rozwiązywały zadania matematyczne, wykleiły donata, a także odkryły zakodowanego pączka.
| 2023-02-15 |Autor:AG; Umieściła:AM|
14 lutego w naszej szkole odbyły się Walentynki. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował pocztę walentynkową. Od samego rana szkoła tętniła życiem. Uczniowie oraz pracownicy szkoły tego dnia przyszli w ubraniach koloru miłości, czyli czerwieni bądź różu. Każda klasa została zaproszona do pamiątkowego zdjęcia. Walentynkowi listonosze zbierali różnorodne liściki i upominki, które zostaną rozdane podczas zabawy karnawałowej już w czwartek! Wszyscy czekają z niecierpliwością!
| 2023-02-14 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
14 lutego Przedszkolaki obchodziły święto zakochanych Walentynki. Z tej okazji dzieci ubrane były na czerwono, układały serduszko, wysłuchały historii o tym święcie, rozwiązywały zagadki, skorzystały z poczty walentynkowej wrzucając do skrzynki własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe, a uwieńczeniem tego dnia było przygotowanie pysznego deserku i oczywiście zjedzenie go.
| 2023-02-09 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
Dnia 9 lutego w przedszkolu obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Pizzy”. Tego dnia na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Poznały historię jego powstania oraz dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Dzieci w trakcie zabaw świetnie się bawiły, poszukiwały niezbędnych produktów ujętych na liście zakupów i wkładały je do sklepowego wózka, poznały składniki w języku angielskim a także nauczyły się piosenki "Chop chop chop". Przedszkolaki miały także możliwość stworzenia kolorowych, smakowicie wyglądających placków. Pomimo, iż pizze te były papierowe, bardzo rozbudzały nasze apetyty. Kulminacyjnym punktem tego wyjątkowego dnia było oczywiście zjedzenie przepysznej pizzy. To był niezwykle smakowity dzień!
| 2023-02-08 |Autor:NK; Umieściła:AM|
Dnia 03.02.2023 r. uczniowie klas VI-VIII wzięli udział w wyjeździe do Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu oraz Tarnobrzeskiego Domu Kultury na spektakl pod tytułem “Treny Jana z Czarnolasu”, wystawiany przez krakowski Teatr Nowoczesny.
Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania muzeum. Miejsce to gromadzi geologiczne okazy siarki rodzimej, dokumentacje techniczne, fragmenty maszyn i urządzeń, pracujących niegdyś w głębinowych, odkrywkowych i otworowych kopalniach siarki, pamiątki, mundury górnicze, fotografie archiwalne oraz dokumentuje historię wydobycia i przetwórstwa siarki, zarówno w dawnych polskich ośrodkach wydobywania, jak i w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym. Zwiedzanie muzeum pozwoliło uczniom poznać lepiej historię i ukształtowanie naszego regionu.
Następnie pojechaliśmy do Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Spektakl „Treny Jana z Czarnolasu” jest widowiskową interpretacją dzieł jednego z najsłynniejszych polskich artystów słowa epoki renesansu, Jana Kochanowskiego. Fabuła oparta jest na cyklu XIX trenów, poświęconych córce poety. Dzięki przenikaniu się świata współczesnego z epoką renesansu spektakl jest przystępny dla nawet najbardziej zbuntowanego widza. Nasi uczniowie byli zaskoczeni tym, że teatr nie musi być wcale nudny. Przedstawienie wywarło na nich ogromne wrażenie. Udział w spektaklu stanowił niekonwencjonalną lekcję języka polskiego i umożliwił realizację podstawy programowej w atrakcyjny sposób.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Barbara Chmiel, Agnieszka Gortych oraz Natalia Kucper, która była organizatorem wyjazdu.| 2023-02-03 |Autor:KP; Umieściła:AM|
W naszej szkole zakończyliśmy ogólnopolską kampanię o tematyce historycznej - BohaterON w Twojej Szkole 2022, upamiętniającej 78.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i pielęgnującej pamięć o uczestnikach tego wydarzenia. Koordynatorami akcji były pani Katarzyna Piskur – nauczyciel historii i pani Natalia Kucper – nauczyciel języka polskiego. Dziękujemy uczniom za aktywne włączenie się w Ogólnopolską Kampanię.
| 2023-01-18 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
13 stycznia przedszkolaki wybrały się w kolejną podróż z Mysią tym razem była to Francja. Dzieci poznały ciekawostki tego kraju. Wirtualnie odwiedziły Luwr,
zwiedziły wieżę Eiffla, odkryły sekretny apartament, dowiedziały się z jakich smakołyków słynie Francja oraz ile jest tam rodzajów sera. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną
która było wykonanie wieży Eiffla.
| 2023-01-17 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
15 stycznia 2023r. odbyła się 26 edycja Przeglądu Kolęd i Pastorałek zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Grębowie. To coroczny koncert w trakcie którego prezentowane są bożonarodzeniowe utwory. Przegląd tych radosnych pieśni zgromadził uczniów szkół i przedszkoli z terenu całej Gminy. Również z naszej szkoły wystąpiły dzieci z klas 0, 1, 2, 3 oraz z Oddziału Przedszkolnego. Na zakończenie gratulacje wykonawcom oraz słowa podziękowania za trud włożony w przygotowania złożyli Wójt Gminy Grębów Kazimierz Skóra raz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grębowie Alicja Kubiak. Wszyscy uczestnicy dostali słodkie upominki, a na ręce opiekunów złożono dyplomy z podziękowaniami. 26 Przegląd Kolęd i Pastorałek był imponującym, muzycznym wydarzeniem, popularyzującym piękno kolęd i pastorałek oraz okazją do integracji mieszańców całej gminy.
| 2023-01-17 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Tuż przed feriami uczniowie kl. 8 razem z nauczycielką chemii Panią Agnieszką Dec, za pomocą chemicznych odczynników zaprezentowali nam ciekawą i kolorową lekcję, której tematem było strącanie barwnych osadów.
| 2023-01-17 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Odwiedził nas Pan dzielnicowy, aby przypomnieć nam zasady bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Dziękujemy.
| 2022-12-22 |Autor:MWS; Umieściła:AM|
| 2022-12-22 |Autor:AG; Umieściła:AM|
Święta Bożego Narodzenia to wiele tradycji. Jedną z nich jest wysyłanie kartek świątecznych, które mogą przybrać różne formy. Często adresaci zachwyceni ich wykonaniem oraz treścią zapisanych życzeń, zatrzymują je na długo. Najpiękniejsze, to te własnoręcznie wykonane, ozdabiane różnymi technikami i z życzeniami płynącymi prosto z serca. Aby nie zapominać o tak wspaniałej tradycji w naszej szkole panie Agnieszka Gortych, Anna Mularz i Barbara Chmiel zorganizowały konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa”. Napłynęło 25 prac, a każda okazała się niepowtarzalna. Pomysłowość i kreatywność uczniów naszej szkoły jest nieoceniona.
Oto nagrodzeni uczniowie:Pozostałe prace zostały wyróżnione, a wszyscy uczestnicy podczas wigilijnego spotkania z rąk Pani Dyrektor Urszuli Janeczko oraz organizatorów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
| 2022-12-20 |Autor:AG; Umieściła:AM|
20 grudnia uczniowie klasy IV wraz z nauczycielami: panią Anną Mularz i panią Agnieszką Gortych w imieniu społeczności szkolnej odwiedzili emerytów - byłych pracowników
naszej szkoły. Celem wizyty było przekazanie najserdeczniejszych życzeń oraz podarowanie własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych z okazji zbliżającego się Bożego
Narodzenia. Szkolna delegacja swoją wizytą sprawiła wiele radości naszym emerytom jak również przekazała im dużo pozytywnej energii. Spotkaniu towarzyszyły ciepłe uściski,
miłe rozmowy i słodki poczęstunek.
| 2022-12-20 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
19 grudnia delegacja uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami zawitała do Urzędu Gminy w Grębowie, aby złożyć Panu Wójtowi i pracownikom Urzędu najserdeczniejsze życzenia
świąteczne. Pięknie dziękujemy za miłe przyjęcie i pyszne cukierki.
| 2022-12-20 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami, wspólnie z ZSO w Grębowie wzięli udział w Akcji ''Szlachetna Paczka''. Jak co roku stanęliśmy na wysokości zadania. Składamy podziękowania Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji okazując ogromne wsparcie i serce potrzebującej rodzinie.
| 2022-12-19 |Autor:KP; Umieściła:AM|
Uczniowie naszej szkoły, tak jak w ubiegłym roku przyłączyli się do społecznej kampanii zainicjowanej przez Instytut Pamięci Narodowej - „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Zapaliliśmy w oknach naszych domów 13 grudnia o godz. 19.30 znicze i świece, wyrażając w ten sposób solidarność z ofiarami stanu wojennego. Wirtualną świecę mogliśmy również zapalić w zakładce na stronie internetowej IPN.
| 2022-12-15 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
14 grudnia Przedszkolaki kontynuując przygotowania do Świąt postanowiły upiec pierniczki. Po kolei dodawały wszystkie niezbędne składniki, wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka a na koniec pięknie je udekorowały, podjadając przy tym kolorowe posypki i oblizując słodki lukier. Żeby pierniczki lepiej smakowały dzieci przygotowały również piernikowe kakao.
| 2022-12-15 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
8 grudnia Przedszkolaki zaczęły już przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Pierwszym zadaniem było wykonanie stroika Bożonarodzeniowego. Dzieci malowały szyszki i ozdabiały je błyszczącym brokatem, następnie układały kompozycję z gałązki świerku i ususzonej pomarańczy. Do tego mała świeczka i stroik gotowy. A wszystko to utwierdzone do plastra drewna.
| 2022-12-14 |Autor:AG; Umieściła:AM|
Akcja organizowana przez sieć sklepów LIDL pod hasłem „Szkoły pełne Talentów” koordynowana przez panią Agnieszkę Gortych została zakończona! W krótkim czasie udało nam się zarejestrować na koncie szkoły blisko 200 Talenciaków. Biorąc pod uwagę fakt, że nasza szkoła należy do małych placówek, jest to ogromny sukces! Zebrane Talenciaki zostały wymienione na nagrody, z których korzystają nasi uczniowie rozbudzając swoją wyobraźnię i kreatywność.
| 2022-12-14 |Autor:BCh; Umieściła:AM|
W minionym tygodniu na lekcjach języka angielskiego dzieci z klas 0, I, II i III pod kierunkiem p. Barbary Chmiel napisały listy do Świętego Mikołaja. Do listów w języku angielskim zostały również dołączone prace plastyczne przedstawiające Świętego oraz życzenia świąteczne. Wszystkie listy zostały już wysłane do Rovaniemi, małej wioski w Laponii, gdzie żyje ukochany przez wszystkie dzieci Mikołaj. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź.
| 2022-12-13 |Autor:KP; Umieściła:AM|
Uczniowie naszej szkoły w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową nr 11 w Tarnobrzegu, pod kierunkiem p. Anny Mularz przygotowywali własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Następnie na lekcji języka angielskiego wraz z p. Katarzyną Piskur zredagowali piękne świąteczne życzenia w języku angielskim. Otrzymaliśmy również kartki od naszych przyjaciół z Tarnobrzega. Wymiana kartek dała dzieciom możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności oraz płynności językowej.
| 2022-12-07 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
6 grudnia z okazji Mikołajek, najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się do Kina „Sokół” w Nisku na film pt. „Gwiazdka Klary Muu”. Mała krówka Klara Muu zamierza spędzić pierwsze święta ze swoim tatą na jego farmie, która znajduje się na krowim wzgórzu. Z pomocą elfa wprowadza tam świąteczny nastrój, który udziela się wszystkim mieszkańcom wzgórza. Lawina zabawnych i nieprzewidzianych wydarzeń postawi radosne świętowanie pod znakiem zapytania. Pełna uroku i muzycznych hitów, opowieść o magii świąt i rodzinnym cieple, dzięki którym nawet wywrócona do góry nogami choinka, wydaje się najpiękniejsza na świecie. Film dostarczył wszystkim wiele pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń.
| 2022-12-07 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Naszą Szkołę 5 grudnia odwiedził wyjątkowy gość. Pomimo braku białego puchu, przybył do nas Święty Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał radość na twarzach dzieci. Święty Mikołaj został powitany gromkimi okrzykami radości. Najmilszym akcentem spotkania były prezenty oraz zdjęcia z Mikołajem. Dzieci bardzo się cieszyły z podarków, a Mikołaj pożegnał się i ruszył w dalszą drogę.
Wizyta Świętego Mikołaja minęła w miłej atmosferze i wzbudziła wiele emocji. Wszystkie dzieciaki jeszcze długo po spotkaniu z Mikołajem przeżywały ten wyjątkowy dzień . Mikołaju dziękujemy i do zobaczenia za rok!!!| 2022-12-03 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
Przedszkolaki wybrały się z Mysią w podróż do Włoch. Dzieci dowiedziały się kilku ciekawostek o tym kraju, np. że Włochy są krajem w kształcie buta, że to właśnie tam wynaleziono m.in. telefon, lody, fortepian, okulary czy baterie; że Włochy słyną z produkcji najlepszych butów na świecie; że pizzę wynaleziono w Neapolu; że nazwa pizzy "Margerita" powstała na cześć królowej Włoch Margheritty, oraz że makaron wcale nie pochodzi z Włoch. Przedszkolaki wirtualnie zwiedziły największe zabytki Rzymu, poznały legendę o wróżce La Befanie, a na koniec wykonały koloseum z pudełek po zapałkach.
| 2022-12-01 |Autor:AG ; Umieściła:AM|
30.11.2022r. uczniowie klas V-VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa szynobusem. Miejscem docelowym wyjazdu było kino Helios gdzie obejrzano film pt. „Bella i Sebastian. Nowe pokolenie”. Był to familijny film przygodowy o przyjaźni psa i dziecka – Belli i Sebastiana. Dziesięcioletni chłopiec niechętnie spędza wakacje w górach u babci i cioci. Jego głównym obowiązkiem jest pomoc w owczarni, czyli zadanie mało ekscytuje jak dla chłopca wychowanego w dużym mieście. Kiedy jednak poznaje suczkę Bellę, wielkiego, puchatego psa pasterskiego, postanawia uratować ją z rąk podłego właściciela. Sebastian jest gotów zrobić wszystko, aby ochronić swoją psią przyjaciółkę, dzięki czemu przeżywa najbardziej szalone lato w swoim życiu. Film kończy się szczęśliwie dla bohaterów. Uczniowie zachwyceni piękną scenerią górskiego terenu, świetną muzyką filmową, pełni optymizmu udali się do Papugarni, czyli królestwa papug. Duże i różnokolorowe papugi Ary siedziały wysoko na specjalnych gałęziach i linkach. Mniejsze papugi można było od razu dotykać i karmić specjalną karmą. Papużki chętnie siadały na ramionach i rękach odwiedzających je gości. Ptaki były bardzo przyjazne i delikatne, trochę interesowały się guzikami na ubraniach oraz bardzo chętnie podśpiewywały. Wielobarwne ptaszki okazały się dość dowcipne ponieważ zrobiły kilka psikusów naszym uczniom, co wprowadziło jeszcze większą radość.
Po mile spędzonym czasie, wszyscy udali się na drobną przekąskę. Wyjazd okazał się świetnym pomysłem, przejazd szynobusem był dużą atrakcją i nowym przeżyciem dla niektórych uczniów. Na pewno jeszcze powtórzymy taki wyjazd! Kierownik wycieczki: pani Agnieszka Gortych, opiekunowie: panie: Katarzyna Piskur, Anna Mularz, Barbara Chmiel, Maryla Wasielewska-Saja.
| 2022-11-26 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
26 listopada w naszej szkole odbyły się Powiatowe Zawody w Unihokeju Dziewcząt i Chłopców. Gościliśmy drużyny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grębowie. Nasi zawodnicy prezentowali wysoki poziom gry. Cała szkoła rozbrzmiewała gorącym dopingiem kibiców. Gratulujemy naszym zawodnikom, którzy zakwalifikowali się do dalszego etapu zawodów na szczeblu wojewódzkim.
| 2022-11-26 |Autor:MJ ; Umieściła:AM|
25 listopada Przedszkolaki w ramach English special days obchodziły święto Pluszowrgo Misia. Każde dziecko tego dnia przynioło swojego ulubionego pluszaka. Dzieci poznały historię pluszowego misia, układały misiowe puzzle, wykonały prace plastyczne wylepiając misia plasteliną oraz wystąpiły w fotobudce Kubusia Puchatka. Jednak najlepszą i najpyszniejszą zabawą okazały się misiowe grzanki.
| 2022-11-24 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
Środa 23 listopada w naszej szkole przebiegła pod hasłem wróżb i hucznych zabaw andrzejkowych. Już od samego rana, szkolna stołówka zamieniła się w salę balową oraz miejsce czarów i magii. Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw ale sprawiają one wszystkim nie małą frajdę. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością wyczekiwał wróżb, lał wosk, przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wszystkim udzielał się fantastyczny nastrój. Szalonym tańcom nie było końca. Na parkiecie wirowały księżniczki, spider-man, batman, króle i królowe oraz wiele innych fantastycznych postaci. Wspólna zabawa minęła nam wszystkim miło i bardzo szybko. Dzieci i uczniowie mogli się przekonać, że tradycyjne andrzejki to przede wszystkim dobra zabawa, której nie zabrakło.
Tegoroczna wspaniała zabawa pozostanie w naszej pamięci na pewno do następnego roku. Serdecznie dziękujemy rodzicom za ogromne zaangażowanie w zorganizowanie zabawy oraz za przygotowanie fantastycznego i przepysznego poczęstunku. Dziękujemy również nauczycielom za dekorację sali oraz włączenie się do wspólnej zabawy.
| 2022-11-22 |Autor:AG ; Umieściła:AM|
21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Tego dnia cała społeczność szkolna na przekór szarej, listopadowej aurze ubrana była na żółto- kolor symbolizujący radość, uśmiech i życzliwość. Uczniowie mogli zacząć dzień od „zerwania” miłego słowa i podania go kolejnym osobom. W każdej klasie odbyły się plebiscyty na najbardziej życzliwego ucznia-uczennicę, czyli osobę zawsze miłą, uśmiechniętą, pomocną oraz szanującą innych.
W poszczególnych klasach zostali nimi:Wybrane osoby jednogłośnie cechują się wyjątkowością, fantastycznością, niesamowitością, są najmilsze, najsympatyczniejsze, najweselsze i najwspanialsze za co otrzymali od Samorządu Uczniowskiego pamiątkowe certyfikaty potwierdzające te wspaniałe cechy.
Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Bądźmy życzliwi każdego dnia!
Koordynatorami akcji byli:
Samorząd Uczniowski
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
| 2022-11-22 |Autor:KP ; Umieściła:AM|
W ramach działań profilaktycznych promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży, do szkoły została zaproszona pani dietetyk Marta Jachim z Centrum Dietetycznego Naturhouse w Stalowej Woli. W dniu 21.11.2022r. pani dietetyk przeprowadziła prelekcję dla uczniów klas IV – VIII. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie zasady prawidłowego odżywiania. Szczególną uwagę zwrócono na znaczenie zjadania śniadania przed przyjściem do szkoły, o czym niektórzy uczniowie nie pamiętają. Wszyscy wspólnie doszli do wniosku, że zdrowe nawyki żywieniowe i uprawianie sportu pozwolą cieszyć się długo dobrym zdrowiem. Była to bardzo ciekawa prelekcja połączona z prezentacją piramidy żywieniowej. Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.
| 2022-11-24 |Autor:NK ; Umieściła:AM|
Fundacja “Serce Lasowiackie” im. Barbary i Franciszka Mortków, powstała w grudniu 2020 roku. Ma na celu tworzenie przestrzeni do wspierania osób z niepełnosprawnościami, a także do krzewienia kultury i rękodzieła opartego o kulturę przodków. Dnia 17.11.2022 odbyła się w Zamku w Dzikowie konferencja “Pan Tadeusz w tradycji, kulturze i tańcu”, zainicjowana przez założycielki organizacji. W wydarzeniu wzięła udział przedstawicielka naszego Samorządu Uczniowskiego - pani Natalia Kucper. W pierwszej części spotkania odbyły się wykłady naukowe, a następnie uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół fenomenalnie odegrali fragment Pana Tadeusza. Link do skrótu z wydarzenia:
| 2022-11-14 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Mają Janeczko z kl V zajęła II miejsce w eliminacjach powiatowych wojewódzkiego konkursu plastycznego ot. "Bezpieczne wakacje 2022". W kategorii wiekowej 10-12 lat. Organizowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wraz z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie.
| 2022-11-14 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
W Listopadzie nasza szkoła świętuje podwójną uroczystość. Obchodzimy uroczyście Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa oraz aby przypominać młodemu pokoleniu, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy dbać o te wartości i stale je pielęgnować. Celebrujemy również ważne i wyjątkowe dla nas Święto Szkoły i naszego patrona Kard. Stefana Wyszyńskiego. Z tej podwójnej okazji nasi wspaniali uczniowie pod opieka swoich nauczycieli przygotowali piękny i wzruszający program artystyczny.
| 2022-11-10 |Autor:MJ ; Umieściła:AM|
8 listopada Liliana Drzystek z Oddziału Przedszkolnego i Wiktoria Pelc z kl. "0" wzięły udział w Gminnym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka ale dlatego, że własna" zorganizowanym przez Przedszkole w Grębowie. Liliana Drzystek zaśpiewała piosenkę pt." My Pierwsza Brygada", Wiktoria Pelc "Nasz kraj". Wiktoria zajęła 3 miejsce a Liliana otrzymała wyróżnienie. Uwieńczeniem konkursu był słodki poczęstunek, sesja fotograficzna oraz wspaniałe upominki ufundowane przez Wójta Gminy Grębów Kazimierza Skórę. Obie dziewczynki godnie reprezentowały naszą szkołę.
| 2022-11-05 |Autor:KP ; Umieściła:AM|
Nasi uczniowie od kilku lat kultywują pamięć o osobach, których już nie ma wśród nas, a pozostawili cząstkę swojej historii w życiu tej szkoły. W tym celu uczniowie z klasy IV, V, VI, VII, VIII wraz z wychowawcami i innymi nauczycielami wybrali się na cmentarz przy kościele w Krawcach. Odwiedziliśmy groby pracowników Szkoły Podstawowej w Krawcach: byłych dyrektorów(Kazimierę i Emila Ożgów), którzy pozostawili po sobie wdzięczność wychowanków i absolwentów.
Nie zapomnieliśmy również odwiedzić grobu naszego kolegi Filipa Czerepaka. Po chwili ciszy i zadumy powspominaliśmy dawne czasy związane z Filipem. Jednocześnie poprzez te działania, społeczność szkolna po raz kolejny włączyła się akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, która miała na celu podtrzymanie pamięci o osobach i wydarzeniach ważnych dla historii lokalnej i ogólnopolskiej.
| 2022-11-03 |Autor:MJ ; Umieściła:AM|
3 listopada Przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień postaci z bajek, który jednocześnie był kolejnym świętem z Programu English Special Days. Tego dnia dzieci były poprzebierane za swoich bohaterów. Rozwiązywały zagadki, bawiły się w "Zatrute jabłko", przeprowadziły rewię mody, ułożyły puzzle oraz wykonały karty pracy. Jednak największym powodzeniem cieszył się teatrzyk- przedstawienie pt. "Trzy świnki".
| 2022-11-03 |Autor:AG ; Umieściła:AM|
Miesiąc październik w naszej szkole był miesiącem dobroci dla zwierząt - 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt, który zapoczątkował zbiórkę karmy dla Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia „Chrońmy Zwierzęta” Schroniska u Machowiaków. Uczniowie naszej szkoły i ich rodzice wykazali się ogromnym zaangażowaniem i z wielką radością przynosili karmę. Łącznie zebraliśmy 81 kg. Dzięki naszej pomocy zwierzętom łatwiej będzie przetrwać ciężki dla nich okres, jakim jest zbliżająca się zima. Podsumowaniem prowadzonej akcji była wizyta wolontariuszki ze schroniska, która odwiedziła nas ze swoim czworonożnym przyjacielem. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak wygląda praca w schronisku oraz poznać proces adopcji zwierząt. Piesek czuł się u nas jak w domu, był przytulany i głaskany przez dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniów szkoły.
Organizatorzy akcji:
p. Agnieszka Gortych,
p. Katarzyna Piskur.
| 2022-10-28 |Autor:MJ ; Umieściła:AM|
W dniu 28 października przed świętem Wszystkich Świętych, przedszkolaki wraz z wychowawczynią wybrały się na pobliski cmentarz. Wyjście miało na celu uczczenie pamięci zmarłych, zapalenia zniczy na grobach oraz zmówienia modlitwy.
| 2022-10-12 |Autor:MWS i UGN; Umieściła:AM|
W trakcie roku szkolnego obchodzimy wiele świąt i uroczystości, ale jedno z nich ma dla nas szczególne znaczenie. 14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie naszej szkoły podstawowej oraz oddziału przedszkolnego podczas uroczystego apelu podziękowali swoim nauczycielom za ich pracę, okazywane na co dzień wsparcie i życzliwość. W pięknych słowach wierszy, piosenek i odegranych scenek wyrazili swoją wdzięczność.
W tym roku nasze świętowanie było wyjątkowe i podwójne ponieważ odbyła się również uroczysta akademia z okazji XXII Dnia Papieskiego. Uczniowie klasy 4 i 5 pod opieką Pani Maryli Wasielewskiej Saja przygotowali montaż słowno-muzyczny o Karolu Wojtyle, który został papieżem Janem Pawłem II. Dzień Papieski jest wyrazem wdzięczności i duchowej łączności z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II oraz przypomnieniem jego życia i nauczania. Tegoroczne hasło: "Blask Prawdy" pochodzi z encykliki Jana Pawła II "Veritatis Splendor'. Zasadniczym przesłaniem tego dokumentu jest wskazanie na wewnętrzny, nierozerwalny związek, istniejący między wiarą i moralnością oraz między wolnością i prawdą. Ojciec Święty nawołuje do odkrycia wartości prawdy i w jej blasku budowania własnego życia.
| 2022-10-11 |Autor:BK; Umieściła:AM|
Pomysł Dnia Drzewa został zainicjowany przez Juliusa Sterlinga Mortona, amerykańskiego sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych i gubernatora stanu Nebraska. Pomysłodawca obchodów w 1872 roku zwrócił się z prośbą do rodaków, aby każdy 10 kwietnia posadził drzewo. Idea spotkała się z dużą aprobatą społeczeństwa i w tym dniu zostało posadzonych ponad milion drzew. Święto zostało przyjęte pod nazwą Arbor Day i od tamtej pory w Stanach Zjednoczonych w drugą niedzielę kwietnia powszechnie sadzi się drzewa.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa w 1951 roku ustanowiła Światowy Dzień Drzewa we wszystkich krajach członkowskich. W Polsce święto obchodzone jest od 2003 roku w dniu 10 października. Dzień organizowany jest przez stowarzyszenia ekologiczne, instytucje oświatowe oraz nadleśnictwa. W tym Dniu inicjowane są akcje sadzenia drzewa oraz programy edukacyjne. Święto Drzewa jest także programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, który realizowany jest od 2003 roku i zaczyna się od ogólnopolskiej oraz międzynarodowej akcji sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP). Program Święta Drzewa rekomendowany był przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 oraz przez Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim”, jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.
Corocznie na świecie wycinanych jest 12-15 mln hektarów lasów. Co minutę gdzieś znika naturalny las o wielkości 36 boisk do piłki nożnej, zaś co 3 lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni Polski. Dzień Drzewa jest wspaniałą okazją do zasadzenia nowych drzew, które przyczynią się do produkcji tlenu. Jedno drzewo każdego roku produkuje tlen wystarczający 10 osobom.
Powitanie przy ilustracjach lasów i różnych gatunków drzew:Dzieci po projekcji filmu zdobyły wiedzę- Co jest potrzebne, żeby drzewo rosło, drzewo jest domem, dlaczego drzewa są tak ważne w przyrodzie? (dostarczają tlen, oczyszczają; powietrze, dają cień człowiekowi, są schronieniem dla ptaków i roślin wykorzystuje się je do wyrobu produktów z drewna, desek, papieru, jest również na opał).
Bożena Kobylarz
| 2022-10-11 |Autor:AG; Umieściła:AM|
W dniach 24-30.09.2022 w naszej szkole obchodzono po raz pierwszy Europejski Tydzień Sportu koordynowany w Polsce przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Jednakże, nie są to tylko zajęcia sportowe, ale przede wszystkim edukacja młodego pokolenia w celu kształtowania zdrowego, aktywnego trybu życia oraz właściwych zachowań od najwcześniejszych lat życia.
Szkolny koordynator, pani Agnieszka Gortych zgłosiła naszą szkołę na platformie ETS gdzie opisała szczegółowo zaplanowane działania. Po udanej weryfikacji przez zespół specjalistów i zaznaczeniu naszej szkoły na mapie, mogliśmy przystąpić do zaplanowanych działań. W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu uczniowie klas I-IV wzięli udział w pogadance mającej na celu edukację młodego pokolenia, zaszczepienie właściwych zachowań prozdrowotnych oraz zapoznali się i omówili piramidę zdrowego odżywiania. Następnie aktywnie uczestniczyli w dodatkowych, pozalekcyjnych zajęciach sportowych podczas których wykonywali różnego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne oraz brali udział w grach zespołowych.
| 2022-10-07 |Autor:AM; Umieściła:AM|
W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy organizowaliśmy w naszej szkole Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym roku Tabliczka Mnożenia obchodziła swoje święto 7 października i była to już XII edycja.
Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad kierujących się matematyką. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia ( ŚDTW) ( and. World Multiplication Table Day) odbywa się w pierwszy piątek października ( do 2018 r w ostatni piątek września). To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, a może to być dobry wzór dla młodszych pokoleń. Ci z kolei dzięki temu wydarzeniu mogą nadrobić matematyczne zaległości po wakacjach. Już od połowy września uczniowie na lekcjach powtarzali tabliczkę mnożenia. Rozwiązywali łamigłówki i rywalizowali w poszczególnych klasach o tytuł eksperta. Uczniowie chętnie chwalili się znajomością tabliczki mnożenia bawiąc się przy tym wyśmienicie.
W ramach tego święta panie Anna Mularz i Dorota Stępień przeprowadziły egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia i wyłoniły ekspertów w klasach od II do VIII. „Egzamin” opierał się na losach o różnym stopniu trudności. Każdy, kto odpowiedział na 5 pytań z losu, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. To nie tylko powód do dumy, ale i motywacja do dalszego doskonalenia swojej matematycznej wiedzy. Liczba ekspertów była imponująca.
Koordynator Szkolnego Dnia Tabliczki Mnożenia
Anna Mularz
| 2022-10-07 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
Program "Dzieciaki mleczaki" ma na celu wdrożenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazania wiadomości na temat wartości mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie.
7 października Przedszkolaki rozpoczęły realizację Edukacyjnego Programu "Dzieciaki mleczaki". Dzieci poznały wartości nabiału,dowiedziały się co to są witaminy i które witaminy wspomagają nasz organizm. Na koniec obejrzały krótki filmik edukacyjny o tym jak powstaje jogurt.
| 2022-10-06 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
Ogólnopolski projekt edukacyjny "Mysia w Europie" ma na celu przybliżyć Przedszkolakom dziedzictwo cywilizacyjne Europy jak i wartość zabytkową niektórych obiektów, promować wartości europejskie i przybliżyć rolę obiektów w historii i kulturze europejskiej.
6 października Przedszkolaki zaczęły realizować Edukacyjny Program "Mysia w Europie". Pierwszym krajem do jakiego się wybrały w podróż była Polska. Dzieci dowiedziały się między innymi co to jest Europa, zabytek, kto to jest podróżnik, co znaczy rekonstrukcja. Ponadto poznały trzy duże miasta w Polsce: Warszawę, Gdańsk i Kraków. Posłuchały również legendy o Warszawskiej Syrence. Na wędrówkę zabrała ich bohaterka programu- Mysia. Na koniec zajęć dzieci wykonały jej sylwetkę.
| 2022-10-04 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
4 października Przedszkolaki świętowały "Music Day"- drugie nietypowe święto z Programu English Special Days. Tego dnia dzieci poznały nazwy instrumentów muzycznych w języku angielskim, każdy miał okazję zagrać na wybranym instrumencie. Największym powodzeniem cieszyły się bum bum rurki. Dzieci nauczyły się piosenki "I am a musicman", dowiedziały się czym jest muzyka, co może wydawać dźwięki, posłuchały muzyki klasycznej oraz wykorzystując elementy arteterapii malowały farmabi do muzyki pod hasłem "Namaluj mi muzykę".
| 2022-10-04 |Autor:KP; Umieściła:AM|
W ramach akcji BohaterON w Twojej Szkole - w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krawcach uczniowie klasy VII i VIII– 19 osób- przygotowywali pod okiem pani od historii kartki i laurki do Powstańców, a następnie zaprezentowali te prace na gazetce szkolnej. Pani Natalia pomogła uczniom napisać listy do żyjących Powstańców Warszawskich, w których uczniowie wyrazili swój hołd bohaterom.
Uczniowie na lekcjach historii i godzinach wychowawczych wysłuchali bardzo wzruszającego i budzącego wiele emocji słuchowiska "Mały"- roznosiciel nadziei oraz wykonali karty pracy, a także zrealizowali temat: "Powstanie Warszawskie co za historia" oraz wykonali karty pracy. Swobodnie podejmowali konwersacje i pogadanki o tematyce patriotycznej, uświadamiające ogromną rolę i poświęcenie uczestników Powstania Warszawskiego. Z wielkim zainteresowaniem czytali biogramy Powstańców, oglądali prezentacje multimedialne na temat Powstania Warszawskiego.
Uczniowie weryfikowali swoje oceny oraz skalę zniszczeń po obejrzeniu krótkiego filmu „Miasto ruin”. Na podsumowanie akcji rozwiązywali quiz na platformie quizizz będący weryfikacją tego, ile treści wynieśli z projektu BohaterOn.
Koordynator szkolnego projektu
Katarzyna Piskur
| 2022-09-30 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Wyjazd do multikina, życzenia, upominki, uśmiech na twarzy i mnóstwo wrażeń. Tak właśnie wyglądał Dzień Chłopca w naszej szkole. A raczej dwa dni. Oprócz klasowych obchodów, które odbyły się w piątek 30 września, dzień wcześniej tj. 29 września został zorganizowany także wyjazd do kina Helios w Stalowej Woli. Uczniowie młodsi obejrzeli film animowany pt. „Tedi i szmaragdowa komnata”, uczniowie klas starszych obejrzeli film pt. „Orlęta, Grodno ‘39”. W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć życzeń i drobnych upominków oraz słodkiego „co nieco”.?
| 2022-09-30 |Autor:AG; Umieściła:AM|
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.
Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży.
W ramach akcji uczniowie klasy VIII Nikola Żak i Kacper Surma z panią Agnieszką Gortych odwiedzili dzieci z Oddziału Przedszkolnego, którym czytali bajki. Nikola zapoznała dzieci z bajką Ch. H. Andersena „Mała Syrenka”, a Kacper z przygodami „Kota w butach” autorstwa Ch. Perrault. Następnie na pamiątkę spotkania dzieci wykonały piękne zakładki do książek.
Mamy nadzieję, że przeprowadzona akcja zachęci dzieci i młodzież do czytania książek i częstego odwiedzania bibliotek. Apelujemy także do rodziców bądź innych członków rodzin, aby codziennie czytali swoim dzieciom na głos co najmniej przez 10 minut.
| 2022-09-30 |Autor:MJ ; Umieściła:AM|
29 września Przedszkolaki świętowały Dzień chłopaka. Z tej okazji na przedszkolne śniadanko wjechała zamówiona specjalnie dla dzieci pyszna pizza. Następnie czekało na nich KINO. Tuż po śniadaniu wszyscy udali się do „sali kinowej”. W naszym kinie tego dnia zaplanowano projekcję bajki pt. "MINIONKI". Nie byłoby prawdziwego kina bez popcornu, toteż każde dziecko zajadało się tą przepyszną przekąską.
| 2022-09-23 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
W dniu 22 września w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Szkolnego. Kandydowało 13 uczniów z klas od 4 do 8. którzy chcieli w roku szkolnym 2022/2023 reprezentować społeczność uczniowską. Głosujący mógł oddać głos na trzech wybranych przez siebie kandydatów. Nad ich prawidłowością czuwała Komisja Wyborcza.
| 2022-09-21 |Autor:KP ; Umieściła:AM|
Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022r. w wieku 96 lat. Była królową nie tylko Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale również 15 innych państw. Śmierć królowej była doskonała okazja do podsumowania długiego i obfitującego w wydarzenia życie Królowej Elżbiety II. Nasi uczniowie na lekcjach języka angielskiego rozmawiali o historii panowania brytyjskiej rodziny królewskiej ale także poznali różne ciekawostki o Windsorach.
Chcąc pożegnać królową uczniowie klas IV i V wykonali prace plastyczne przedstawiające portret Elżbiety II, która zasłużyła na to , żeby ją upamiętnić. W ten sposób oddali hołd brytyjskie monarchini.
| 2022-09-21 |Autor:MJ ; Umieściła:AM|
20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
20.09 we wtorek kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Świeto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w konkursach i tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożono wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
| 2022-09-23 |Autor:AM ; Umieściła:AM|
19 września jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Sprzątania świata”. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami udali się w teren. Wyposażeni w worki i rękawiczki wyruszyli, aby sprzątać okolice szkoły i teren naszej wsi. Celem nadrzędnym akcji szkolnej było ukształtowanie postawy odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego, jak również budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu z zaangażowaniem i z wielkim przejęciem.
| 2022-09-21 |Autor:MWS ; Umieściła:AM|
W niedzielę 18 września 2022 roku uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w imprezie środowiskowej p/n: ,,SZARLOTKOWA NIEDZIELA’’ zorganizowanej przez Gminne Centrum Kultury w Grębowie, Wójta Gminy Grębów i Parafię Wydrza.
Dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie z klas:0-III i uczennica z klasy VII pod opieką nauczycieli: M. Jodłowskiej, T. Pasek, D. Stepień, M.W.Saja oraz Pani Dyrektor U. Janeczko przedstawili program artystyczny. Program obejmował występy wokalno- taneczne oraz pokaz akrobatyczny w choreografii uczennicy kl.7-Mai Kędzia.
Występy dzieci spotkały się z ogromnym entuzjazmem i gromkimi brawami ze strony lokalnej społeczności. Wszyscy uczniowie biorący udział w pokazie artystycznym zostali nagrodzeni słodkim upominkiem od Organizatorów imprezy.
| 2022-09-11 |Autor:MJ ; Umieściła:AM|
Ogólnopolski Program „Uczymy Dzieci Programować” to inicjatywa skierowana do szeroko rozumianej edukacji, pokazująca, że nauka kodowania jest bardzo ważna dla wszechstronnego rozwoju dziecka, a przy tym nie musi być ani trudna, ani nieciekawa. Zajęcia z kodowania nie muszą być też przeprowadzane wyłącznie w pracowni komputerowej. Autorką programu jest Pani Anna Świć.
12 września Przedszkolaki wykonały pierwsze zadanie pt. "Witamy w przedszkolu". Zadanie polegało na ułożeniu obrazków z rozsypanki jak również ułożenia obrazka na macie do kodowania według wzoru.
| 2022-10-05 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
9 września Przedszkolaki wybrały się na jesienny spacer. Dotleniły organizmy, nazbierały pełno żołędzi a przy okazji wypróbowały swojego węża spacerowego, który zabezpiecza przed wtargnięciem dziecka na jezdnię oraz utrudnia odłączenie się od grupy, a także ułatwia naukę prawidłowych zachowań i zasad, koniecznych do bezpiecznego poruszania się po chodnikach oraz przejściach dla pieszych.
| 2022-09-11 |Autor:DS ; Umieściła:AM|
Dnia 09.09.2022 klasa II i III z wychowawcą wybrali się na spacer po okolicach naszej wioski. Obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie związane ze zbliżającą się jesienią. Podczas wycieczki uczniowie zaobserwowali dużo ciekawych zmian w przyrodzie. Dzieci były radosne i zadowolone z wyprawy.
| 2022-09-07 |Autor:AM ; Umieściła:AM|
Każdy z nas był uczniem i wie, jak ciężkie tornistry dzieci noszą na swoich plecach. Dlatego nasza szkoła w tym roku szkolnym przystąpiła do akcji „Problem wagi ciężkiej” przeprowadzonej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tarnobrzegu. Jej celem jest odciążenie kręgosłupów uczniów, by zapobiec coraz powszechniejszym wadom postawy. Zbyt ciężki tornister może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem, czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza. Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana a także stopy. Wady postawy nabyte w dzieciństwie i w wieku szkolnym ujawniają się najczęściej w wieku dojrzałym. Najczęstsze dolegliwości to: zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, bóle kończyn i nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Chcemy, aby plecaki uczniów były lżejsze i zawierały tylko niezbędne rzeczy.
W ramach akcji wychowawcy klas I- IV przeprowadzili z uczniami na zajęciach „pogadanki” na temat zawartości plecaków oraz poprawnego noszenia plecaka. Uczniowie przeanalizowali zawartość swoich tornistrów i wspólnie z wychowawcą stworzyli listę zbędnych rzeczy. Wychowawcy zwrócili uwagę, aby uczniowie nie obciążali swoich plecaków min. zabawek, MP4, tabletami oraz innymi gadżetami zbędnymi w szkole. Podczas zajęć wychowawcy przypomnieli uczniom, że do szkoły należy przynosić tylko jeden piórnik (z najbardziej potrzebnymi przyborami szkolnymi).
Kilka porad dotyczących wyboru tornistra| 2022-09-04 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
Po długich tegorocznych wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Dzień ten rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej, w której uczestniczyli uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły na czele z pocztem sztandarowym.
Następnie wszyscy wspólnie spotkaliśmy się na sali gimnastycznej aby oficjalnie rozpocząć nowy rok szkolny. W tym roku był on wyjątkowy ponieważ powitaliśmy nową Panią Dyrektor Urszulę Janeczko i pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę Panią Dyrektor Bożenę Kobylarz. W naszej szkolnej uroczystości uczestniczył również Pan wójt Kazimierz Skóra, który pożegnał odchodzącą Panią Dyrektor i powitał nową.
Początek roku szkolnego jest momentem skupiającym w sobie wiele różnych oczekiwań nauczycieli, uczniów i rodziców. Cytując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe”. Nowej Pani Dyrektor życzymy pozytywnej energii, nauczycielom wiele sił do pracy, uczniom sukcesów w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności a rodzicom satysfakcjonującej współpracy ze szkołą.