| 2024-06-25 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
21 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Pożegnaliśmy absolwentów klas ósmych, którym jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w szkole średniej. Uczniowie klas VI i VII przygotowali część artystyczną oraz drobne upominki, żegnając w ten sposób starszych kolegów. Uczniowie z klas ósmych podziękowali swoim nauczycielom za wspólnie spędzony czas, za pomoc, życzliwość i trud włożony w edukację.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego to zawsze moment pełen emocji, podsumowań, ale i radości z zasłużonego odpoczynku. Wszyscy członkowie naszej szkolnej społeczności są zadowoleni i wdzięczni za kolejny rok pełen nauki, doświadczeń i wzajemnej przyjaźni.
| 2024-06-25|Autor:KP; Umieściła:AM|
Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy „PANDA” 2024 z języka angielskiego. Troje naszych uczniów zdobyło wyróżnienia w konkursie z języka angielskiego, pozostali zostali nagrodzeni dyplomami za udział.
| 2024-06-20 |Autor:MWS; Umieściła:AM|
W dniu 18 czerwca uczniowie klas 2 i 3 wraz z rodzicami uczestniczyli w niezwykłej pielgrzymce na Święty Krzyż oraz odwiedzili park rozrywki Sabat Krajno. Organizatorem wyjazdu był ksiądz proboszcz, który zadbał o każdy szczegół tego wyjątkowego dnia. Na Świętym Krzyżu dzieci uczestniczyły we mszy świętej dziękczynnej za pierwszą komunię świętą, zwiedziły klasztor oraz poznały historię relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Był to czas pełen refleksji i modlitwy. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy spotkali się na wspólnym obiedzie, co było doskonałą okazją do integracji i rozmów. Następnie przyszedł czas na zabawę w parku rozrywki Sabat Krajno. Zjeżdżalnie, trampoliny, mini-zoo oraz aleja miniatur dostarczyły mnóstwo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Uśmiechy nie schodziły z twarzy uczestników To była wspaniała okazja do spędzenia czasu razem w rodzinnej atmosferze. Wyjazd był bardzo udany, pełen niezapomnianych wrażeń i miłych wspomnień. Dziękujemy wszystkim za udział!
| 2024-06-20 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci organizowanym przez KRUS-,,Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy''. Wszystkie prace naszych uczniów zgłoszone do konkursu zostały docenione i nagrodzone dyplomami i drobnymi upominkami. Gratulujemy i jesteśmy z Was dumni. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą w gospodarstwie rolnym.
| 2024-06-20 |Autor:NK; Umieściła:AM|
Dnia 15.06.2024 odbyła się wycieczka do Krakowa, w której udział wzięli chętni uczniowie z klas V-VIII. Pogoda była wspaniała, dlatego wiele czasu poświęciliśmy na spacerowanie i podziwianie pięknych widoków. Z mostu nad Wisłą oglądaliśmy z daleka Wawel, a następnie powędrowaliśmy na dziedziniec, by móc zobaczyć majestatyczny Zamek Królewski. Kolejną atrakcją było wejście do Smoczej Jamy. To jaskinia krasowa powstała około 12 milionów lat temu w obrębie zrębu Wawelu, z którą wiąże się legenda o Smoku Wawelskim. W 1972 przed wejściem do niej ustawiono rzeźbę autorstwa Bronisława Chromego.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Sukiennicach i zakup pamiątek. Później uczniowie zwiedzili niesamowity Rynek Podziemny. Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Wędrując podziemnym szlakiem turystycznym "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa", poczuliśmy atmosferę panującą niegdyś na średniowiecznym rynku i odkryliśmy związki, jakie łączyły dawną polską stolicę z najważniejszymi ośrodkami handlu i kultury w średniowiecznej Europie.
Na koniec podziwialiśmy Kościół Mariacki, Bramę Floriańską, barbakan oraz Planty. Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni i uśmiechnięci.
| 2024-06-11 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Wszyscy znamy Sandomierz ale czy na pewno? Dzisiaj 11 czerwca nasi uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek i posłuchali legend dotyczących miasta oraz zwiedzili jego zabytki i zakamarki, do których na co dzień nie zaglądamy. Sandomierz to miasto położone na siedmiu wzgórzach, przez które przepływa główna rzeka kraju Wisła, to miasto podziemnych zaułków, lochów i piwnic. Podobne do stolicy Włoch i nazywane często Małym Rzymem.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po Wiśle gdzie podziwialiśmy panoramę miasta. Następnie udaliśmy się traktem królewskim pod najstarszy kościół w mieście pod wezwaniem Św. Jakuba z około XII w. Idąc w kierunku Starego Miasta poznaliśmy historię Wąwozu św. Jacka zwanego też Staromiejskim To wąwóz lessowy położony najbliżej Starówki - to właśnie tędy zmierzali dominikanie z pobliskiego klasztoru, by przez Ucho Igielne w murach miejskich dostać się na teren miasta. Ucho Igielne - to jedyna zachowana furta, spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych. Następnie udaliśmy się do podziemi to dawne średniowieczne piwnice i magazyny kupieckie. Przez wieki wykorzystywane przez sandomierskich kupców i handlarzy. Podziwialiśmy zabytkowy Rynek, kamienice i Ratusz, który jest jednym z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. W Sandomierskim Centrum Kultury obejrzeliśmy film o historii Sandomierza dowiadując się wielu ciekawych informacji. Odwiedziliśmy sandomierską Zbrojownię gdzie swoją siedzibę ma Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. W zbrojowni można zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie, własnoręcznie unieść rycerski miecz, kuszę czy halabardę. Przerwa na obiad w restauracji Pod Ciżemką, lody, zakup pamiątek i ruszamy w drogę powrotną podziwiając po drodze gotycką Katedrę, osiemnastowieczną Dzwonnicę, Pałac Biskupi, Dom Długosza, Collegium Gostomianum i panoramę Zamku. Cóż, czy wszyscy znaliście Sandomierz z takiej perspektywy?
| 2024-06-06 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty to jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku, które odbyło się w naszej szkole 5 czerwca. Każdy z nas chowa w sercu głęboką wdzięczność za niemające granic oddanie mamy i taty i za największy dar - za to, że mama dała mu największy skarb, jakim jest życie. Wdzięczność tę wyrażamy poprzez miłość, codzienny szacunek, pamięć. Mama jest bardzo ważna, ale na drogach życia razem z nią towarzyszy dzieciom inny wielki przyjaciel – tata. On również zajmuje w sercu każdego dziecka szczególne miejsce, jest bardzo kochany przez swoje pociechy i robi wszystko, aby ich życie pełne było radości i szczęścia. Pod czujnym okiem wychowawczyń dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 zaprezentowały piękne wiersze, ciekawe inscenizacje, melodyjne i wzruszające piosenki oraz rytmiczne tańce. Wszyscy goście, mamusie i tatusiowie, nie kryli łez wzruszenia.
| 2024-05-30 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na swoje święto, czyli Dzień Dziecka. W środę w naszej szkole odbył się piknik z okazji Dnia Dziecka, któremu towarzyszyło wiele atrakcji w postaci dmuchańców i wspaniałych występów naszych uczniów. Oprócz tego braliśmy udział w zajęciach sportowych na boisku. Dzieciom bardzo podobały się emocjonujące wyścigi w rzędach. Najstarsze klasy rozegrały turniej piłki nożnej. Wszystkim naszym uczniom życzymy spełnienia marzeń oraz jak najwięcej powodów do uśmiechu. Podsumowaniem pikniku był wspólny taniec „Belgijka".
| 2024-05-28 |Autor:KP; Umieściła:AM|
Projekt monety – „100 lecie polskiego złotego” 1924-2024. Nowa polska waluta – złoty została wprowadzona do obiegu 29 kwietnia 1924r. w wyniku reformy pieniężnej i zastąpiła zdewaluowaną marką polską. W związku z obchodami 100 lecia polskiego złotego uczniowie starszych klas z naszej szkoły wzięli udział w konkursie na projekt własnej monety lub banknotu.
Celem konkursu było między innymi rozbudzenie zainteresowania historią Polski oraz naszej waluty, zaktywizowanie dzieci i młodzieży szkolnej, rozwijanie talentu artystycznego i kreatywności uczniów. Prace wykonnało 15 uczniów dowolną techniką plastyczną. Komisja konkursowa bardzo wysoko oceniła zaangażowanie uczniów, doceniając ich kreatywność i staranność wykonania. A oto wyniki konkursu :
| 2024-05-28 |Autor:KP; Umieściła:AM|
W dniu 23 maja 2024r. w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się XXXVIII Festiwal Piosenki Ekologicznej. Celem konkursu była popularyzacja proekologicznych postaw dzieci i młodzieży, wyrażana poprzez własną ekspresję – piosenkę. Miło nam poinformować, iż dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w tym konkursie i obie zostały docenione przez jury. Aleksandra Kędzia uczennica klasy IV wystąpiła w I kategorii wiekowej z piosenką „ Zamigotał Świat” i otrzymała nagrodę wyróżnienia. Maja Kędzia z klasy VIII zaprezentowała utwór „ Kaktus” i wyśpiewała III miejsce w drugiej kategorii wiekowej.
| 2024-05-30 |Autor:LCzP; Umieściła:AM|
14 mają dzieci wraz z rodzicami udali się na wycieczkę do "Wioski Apallosa" w miejscowości Stale. Celem wycieczki było poszerzanie wiedzy dzieci, poznawanie świata poprzez różne doświadczenia, aktywne uczestnictwo w warsztatach, przełamywanie nieśmiałości, wyrabianie odpowiedniego stosunku do zwierząt oraz uważne słuchanie poleceń. Piękna pogoda, miłe otoczenie przyrody sprawiły, że wycieczka była bardzo udana. Dodatkowo cały pobyt na świeżym powietrzu doskonale wpłynął na wszystkich uczestników. Wśród atrakcji znalazły się: ognisko, gra terenowa, warsztaty twórcze, jazda konna, dogoterapia i strzelanie z łuku.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.| 2024-05-10 |Autor:MWS; Umieściła:AM|
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest co roku 23 kwietnia. To wyjątkowe święto, ustanowione przez UNESCO, ma na celu promowanie czytelnictwa, publikacji oraz ochrony własności intelektualnej. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała szereg atrakcji, w których aktywnie uczestniczyli nasi uczniowie. W ramach promocji czytelnictwa nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu "Kwiecień - Miesiącem Książki". Młodzi czytelnicy mieli okazję wziąć udział w różnorodnych aktywnościach związanych z promocją czytelnictwa. Uczniowie angażowali się w liczne gry i quizy edukacyjne, które nie tylko dostarczały rozrywki, ale również promowały literaturę i czytelnictwo. Aktywności te pozwoliły na interaktywną naukę i odkrywanie fascynującego świata książek. Podczas warsztatów uczniowie wykonywali własne zakładki do książek oraz plakaty z hasłem "Czytam, bo...". Te kreatywne działania pozwoliły uczestnikom wyrazić swoje myśli na temat znaczenia książek w ich życiu. Ponadto uczniowie mogli skorzystać z przygotowanej w bibliotece gazetki z kodami QR, co umożliwiło łatwy dostęp do ebooków i audiobooków ze strony: Wolne Lektury. Uczniowie mogli się także zrelaksować przy bibliotecznym ,,Starbooks”, gdzie czekały na nich,, kubeczki” pełne inspirujących cytatów z przeczytanych lektur i książek. Najwięcej jednak radości sprawiły uczniom nowe lektury zakupione przez Panią Dyrektor do szkolnej biblioteki. Zakupione książki z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju zainteresowań czytelniczych wśród uczniów. Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich były pełne różnych aktywności, które przyczyniły się do promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie mogli głębiej zrozumieć wartość jaką niesie ze sobą czytanie książek. Mamy nadzieję, że inicjatywy takie jak te przyczynią się do wzrostu zainteresowania literaturą wśród młodego pokolenia.
| 2024-05-10 |Autor:BG; Umieściła:AM|
Dzień 1 maja obchodzimy od wielu lata jako Międzynarodowe Święto Pracy. W tym roku świętujemy szczególnie. W tym właśnie dniu przypadła dwudziesta rocznica wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej.
Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolskie obchody tej rocznicy, zgodnie z prośbą Pani Minister Edukacji i Pani Podkarpackiej Kurator Oświaty w Rzeszowie. Uczniowie klasy VII I VIII uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pt. “Unia Europejska” w miesiącach marcu i kwietniu. W trakcie działań, uczniowie zapoznali się z historią i celami istnienia tej organizacji, poznali symbole i kraje tworzące Wspólnotę Europejską. Efektem edukacyjnym jest wystawa lapbooków na górnym korytarzu. Za aktywną pracę uczestnicy \ rojektu zostali nagrodzeni ocenami bardzo dobrymi i celującymi z geografii. Projekt wraz z uczniami realizowala nauczycielka geografii Bożena Galiniak.
Zapraszamy do naszej galerii.| 2024-05-07 |Autor:KP; Umieściła:AM|
Biuro „Niepodległa” już po raz szósty zaprosiła do wspólnego świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak co roku nasi uczniowie zdali celująco egzamin z lekcji
patriotyzmu. W dniu 2 maja wywiesili swoje biało- czerwone flagi na znak szacunku do symboli narodowych i oddania sprawie najwyższej, jaką jest Ojczyzna. Pamiętali o swojej
polskości. Poniżej prezentujemy flagi wywieszone przez naszych uczniów:
| 2024-04-30 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
W dniu dzisiejszym 30.04.2024 r., w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Mają, która była pierwszą w Europie a drugą na świecie spisaną konstytucją oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej.
Uczniowie klasy 2 i 3 oraz 6 zaprezentowali montaż słowno - muzyczno - taneczny, w którym przypomnieli całej naszej szkolnej społeczności, jak ważne w życiu każdego człowieka są wartości: Ojczyzna, Wolność, Naród.
| 2024-04-22 |Autor:KP; Umieściła:AM|
Dzień Języka Angielskiego w Organizacji Narodów Zjednoczonych obchodzony jest 23 kwietnia, jest również data urodzin, jak i data śmierci Williama Shakespeare'a. W tym dniu na lekcji angielskiego w kl.VI rozmawialiśmy głównie o tym, dlaczego warto uczyć się tego języka. Sprawdzaliśmy nasze umiejętności językowe w quizach, rebusach i krzyżówkach. Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną na temat krajów anglojęzycznych oraz wyszukiwaliśmy w Internecie inspirujące przysłowia i powiedzenia po angielsku. Na koniec lekcji wszyscy zgodnie przyznali, że "English is our favourite subject!!!"
| 2024-04-22 |Autor:MS; Umieściła:AM|
22 kwietnia na całym świecie obchodzono Dzień Ziemi pod hasłem „Zainwestuj w swoją planetę”. Z tej okazji różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznej postawy. W naszej szkole to święto obchodziliśmy dwa dni. W poniedziałek tj. 22 kwietnia przedszkolaki, zerówka i klasa pierwsza wybrali się na wycieczkę, aby posprzątać najbliższą okolice. W oddziale przedszkolnym pani Lidia przygotowała zajęcia tematyczne na temat Dnia Ziemi.
Zaś we wtorek 23 kwietnia odbyła się uroczysta akademia przedstawiona przez uczniów klas IV, V,VII. Tematem akademii były zagrożenia jakie czyhają na naszą planetę oraz jak możemy pomóc naszej matce Ziemi. Wszystkiemu towarzyszyły piosenki ekologiczne. Podczas akademii rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Planeta vs plastik”, wręczono dyplomy i drobne upominki.
Na lekcjach biologii i przyrody w miesiącu kwietniu uczniowie sadzili i przesadzali nowe rośliny, co przystroiło parapety Sali przyrodniczej i głównego korytarza. Następnie też upiększali przyszkolną rabatę, gdzie posadzili piękne wiosenne kwiaty. Cieszmy się, że uczniowie naszej szkoły chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Koordynatorem działań była pani Bożena Kobylarz.
| 2024-04-22 |Autor:LCzP; Umieściła:AM|
Dnia 22.04.2024 dzieci przyszły ubrane do przedszkola na zielono. Była przeprowadzona pogadanka na temat "Jak dbać o naszą planetę?"oraz odbyło się sprzątanie terenu wokół przedszkola. Każde dziecko w rękawiczkach zbierało śmieci,które znajdowały się na placu zabaw. Ponadto śmieci te trafiały do odpowiednich workow: żółtych, zielonych i niebieskich. Celem zajęć było kształtowanie dobrych nawyków oraz postaw proekologicznych.
| 2024-04-22 |Autor:MBS; Umieściła:AM|
Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz wzięli udział w organizowanym przez KRUS konkursie plastycznym .Tematem konkursu jest popularyzowanie zasad bezpiecznej pracy oraz zaleceń prewencyjnych ,stanowiących merytoryczną treść projektu KRUS „Bezpieczny Rolnik ,Bezpieczna wieś” Cele konkursu; promowanie wśród uczniów z obszarów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz zasad ochrony zdrowia i życia . Popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego , których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wykonanie przepięknych prac i z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.
Koordynator konkursu Monika Barnaś -Saja
| 2024-04-22 |Autor:LCzP; Umieściła:AM|
19.04.2024 Malowanie na folii – zabawy sensoryczne. Malując na folii dzieci stymulują zmysł dotyku oraz wzroku. Jest to także doskonałe ćwiczenie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kreatywności. Zabawa pozwala w pełni rozwijać potencjał twórczy małego artysty.
| 2024-04-19 |Autor:LCzP; Umieściła:AM|
18 kwietnia dzieci wybrały się na plac szkolny na którym za pomocą kolorowej kredy wykonywały na chodniku kolorowe obrazki. Każdy przedszkolak znalazł sobie odpowiednie miejsce do pracy i rozpoczął twórcze malowanie…. Efektem naszej zabawy był pięknie pomalowany, kolorowy chodnik. Zabawa w malowanie kredą po chodniku-to doskonały pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu. Podczas rysowania kredą dzieci usprawniają motorykę małą, rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne.
| 2024-04-16 |Autor:NK; Umieściła:AM|
Rozszerzona rzeczywistość na języku polskim? Dlaczego nie! Uczniowie klas V-VII mieli okazję pracować na lekcjach języka polskiego z kartami 4D, które interaktywnie wprowadziły ich w świat mitycznych stworzeń. Trójwymiarowe wizualne studium pozwoliło dzieciom odbyć fascynującą podróż do bajecznej przestrzeni, gdzie zapoznały się z niezwykłymi istotami. Najciekawsze postacie zostały opisane w zeszytach uczniów.
| 2024-04-09 |Autor:BK; Umieściła:AM|
Z Matką Ziemią świętujemy po raz 53. Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń.
Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska i świadomość pogłębiającego się kryzysu. Przypominamy, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę, kiedy obchodzony jest jej dzień i jakie są skutki globalnego ocieplenia. Przeczytajcie!
Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi.Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska.
Pierwszym znaczącym krokiem, który przyczynił się do troski o naszą planetę, była książka napisana przez Rachel Carson, zatytułowana „Silent Spring”, która miała na celu uświadomienie wszystkim, jak wielkim zagrożeniem dla Ziemi jest stosowanie chemikaliów. Winą za niszczenie naszej planety oskarżyła ona przemysł chemiczny, który jej zdaniem celowo narażał zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt.
Kolejnym wydarzeniem, które przyczyniło się do zwiększenia świadomości społecznej w tym temacie było zdjęcie wykonane w 1968 roku przez astronautę, Billa Andersa w trakcie jego misji Apollo 8. Fotografia Ziemi wynurzającej się zza Księżyca sprawiła, że wiele osób dostrzegło nie tylko piękno naszej planety, ale także konieczność dbania o nią.
Pierwszy w historii Dzień Ziemi obył się w 1970 roku. Do jego organizacji przyczyniły się wydarzenia, które miały miejsce na początku 1969 roku, kiedy nieopodal plaży znajdującej się w Santa Barbara w Kalifornii doszło do wycieku ropy w skutek czego zginęło 10 tysięcy zwierząt i ptaków. Jedną z osób, która obserwowała tamte wydarzenia oraz jego skutki był Gaylord Nelson, ówczesny senator stanu Wisconsin. Katastrofa ekologiczna i jej konsekwencje wywarły na nim tak wielki wpływ, że postanowił zorganizować Międzynarodowy Dzień Ziemi, zwracając uwagę na problem ekologii i konieczność ochrony środowiska.
W 1970 roku, krótko po pierwszym Dniu Ziemi, powołano Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Dzięki temu zostały podpisane akty prawne, które pozwoliły na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i ptaków.
Obecnie jesteśmy świadkami kryzysu klimatycznego, który stanowi ogromny problem dla całego świata. Konsekwencje tego są odczuwalne już dziś, a zdaniem specjalistów sytuacja ta na przestrzeni lat ulegnie znacznemu pogorszeniu. Do najpoważniejszych skutków globalnego ocieplenia należą m.in.:
Koordynatorzy nauczyciel przyrody, biologii -Bożena Kobylarz oraz Magdalena Smogorzewska
| 2024-04-04 |Autor:LCzP; Umieściła:AM|
Dzisiaj 04.04.2024r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Marchewki. Tego dnia każde z dzieci było ubrane na kolor marchewkowy: czerwony, pomarańczowy i przyniosło ze sobą marchewkę. Na początku była pogadanka na temat marchewki, później degustacja warzywa i soku, następnie praca plastyczna, natomiast podsumowaniem zajęć była bajka edukacyjną. Głównym celem dzisiejszych zajęć było zachęcanie dzieci do spożywania warzyw w tym marchewki oraz ukazanie marchewki jako cennego źródła witamin niezbędnych dla organizmu zarówno dla dzieci i dorosłych.
| 2024-04-04 |Autor:BK; Umieściła:AM|
Celem projektu było wskazanie uczniom, że korzeń rośliny bez względu na jej położenie zawsze kieruje się w dół, a łodyga - w górę. Wykonane przez uczniów doświadczenie wykazało, że niezależnie od początkowego położenia rośliny korzeń i pęd zawsze rosną w charakterystycznym dla siebie kierunku. Zaletą metody projektowej jest organizowanie samodzielnej pracy uczniów w obmyślaniu projektu, jego przygotowaniu oraz realizacji. Wywołuje ona wzmożoną aktywność uczniów, a dodatkowo mobilizuje do pracy uczniów mniej aktywnych. Rozwija ciekawość świata, odpowiedzialność, wytrwałość, ciekawość poznawczą i kreatywność.
Praktyczne działania uczniów:
Nauczycielka biologii Bożena Kobylarz
| 2024-03-27 |Autor:LCzP; Umieściła:AM|
Na dzisiejszych 27.04.2024 zajęciach dzieci malowaly jajka za pomocą kolorowych barwników. Powstały piękne kraszanki do wielkanocnego koszyczka.
| 2024-03-26 |Autor:NK; Umieściła:AM|
26 marca 2024 r. uczennice naszej szkoły wraz z nauczycielami udały się do Urzędu Gminy w Grębowie i byłych pracowników szkoły, aby złożyć najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Dziękujemy za miłe przyjęcie.
| 2024-03-24 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, który jest czasem duchownego przygotowania się do Wielkanocy, to jedna z najbarwniejszych niedziel w Kościele katolickim. Uroczysta oprawa Niedzieli Palmowej przyciąga wielu mieszkańców naszej gminy oraz okolicznych miejscowości. Delegacja uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami i Panią katechetką, z pięknie wykonaną palmą, uczestniczyła w gminnych obchodach tego święta.
Serdecznie dziękujemy dzieciom za wspaniałą postawę i reprezentowanie szkoły, jak również rodzicom za pomoc i zaangażowanie się w przygotowanie palmy oraz opiekę nad dziećmi.
| 2024-03-23 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Celem konkursu było popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów Wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową. Ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych oraz rozbudzanie Inwencji twórczej i kreatywności. Różnorodność przyniesionych do szkoły palm przerosła nasze oczekiwania i wzbudziła ogromny zachwyt. Wszystkie Palmy były niezwykle ciekawe, orginalne, jedyne w swoim rodzaju. Wykonane z wielką starannością różnorodnymi technikami plastycznymi i z zastosowaniem różnorodnych materiałów. Każdy uczestnik konkursu został doceniony za swoją pracę, otrzymał nagrodę i pamiątkowy dyplomy.
| 2024-03-23 |Autor:BG; Umieściła:AM|
Wulkany należą do największych sił natury, których erupcja może zniszczyć i ukształtować całe regiony. Każde dziecko zna na pewno los zasypanego popiołem Pompejów . Te zionące ogniem góry zawsze fascynowały ludzi. Wulkany zabijały ale dawały też nadzieję, wokół stożków występują obszary o największej gęstości zaludnienia. Wiele narodów uważało wulkany za siedzibę swoich bóstw. Zaglądanie do krateru aktywnego wulkanu znajduje się na listach rzeczy do zrobienia wielu podróżnych, a wiele wulkanów oferuje wycieczki z przewodnikiem. Wiele z nich jest nadal aktywnych, zwłaszcza na Islandii i we Włoszech. Gdzie indziej pod ziemią nadal bulgocze?
Lekcje geografii związane z tematyką wulkaniczną należą do tych, które budzą ogromne zainteresowanie dzieci. Uczniowie klasy VI z występowaniem i działalnością zetknęli się już dwukrotnie na lekcjach geografii w cyklu tematów o Islandii i krajach nad Morzem Śródziemnym. W trakcie projektu trwającego miesiąc, uczniowie poznawali budowę wulkanu, występowanie ale również stworzyli swoje wulkany w różnych technikach. W czasie lekcji podsumowującej projekt, odbyły się eksperymenty z wykorzystaniem prostych kuchennych substancji.
Poznajcie efekty projektu edukacyjnego „Budowa i występowanie wulkanów w Europie”. Zapraszamy do galerii.Nauczycielka geografii Bożena Galiniak
| 2024-03-21 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, świat z dnia na dzień robi się kolorowy. 21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie naszej szkoły pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Wszyscy czekaliśmy na ten dzień z niecierpliwością, bo wiemy, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Wyruszyliśmy w barwnym korowodzie szukać pierwszych oznak wiosny, zajadaliśmy pyszne kiełbaski z ogniska a na boisku szkolnym braliśmy udział w grach i zabawach sportowych. Wszystkim dopisywał wspaniały nastrój a piękne, wiosenne słońce było doskonałym dopełnieniem wspaniale spędzonego dnia.
| 2024-03-21 |Autor:BK; Umieściła:AM|
W miesiącu lutym i marcu 2024 r. w Szkole Podstawowej w Krawcach odbyła się Szkolna akcja „Sadzimy Kwiaty” zorganizowana na zajęciach ekologiczno- przyrodniczych z uczniami kl. II, IV oraz V, w ramach zbliżających się obchodów Pierwszego Dnia Wiosny i polegała na zebraniu cebulek lub kwiatów. Uczniowie zamienili się w ogrodników. W przygotowanych doniczkach z ziemią, z pomocą swojej nauczycielki, zasadzili cebulki wiosennych kwiatów. Wszyscy podjęli się bardzo odpowiedzialnego zadania zobowiązując się przy tym do codziennej pielęgnacji swoich roślinek w klasie – podlewaniu i doglądaniu. Pomysł bardzo spodobał się uczniom, którzy z uśmiechem na twarzach oraz dużym zaangażowaniem sadzili swoje roślinki. Sadzenie kwiatów poprzedził cykl zajęć „Od nasiona do rośliny” podczas których dzieci poszerzały wiadomości na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin, a także założone zostały hodowle w kąciku przyrodniczym. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.
Mamy nadzieję, że przeprowadzone przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci, a w przyszłości nasi uczniowie będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata. Nauka poprzez działanie bardzo nam się podoba. Teraz każdy z nas zasługuje na miano prawdziwego ogrodnika. Obiecujemy, że będziemy pomagać naszym mamom i babciom w sadzeniu tegorocznych roślin.
Założeniem akcji jest zapoznanie uczniów z metodą sadzenia roślin i pielęgnacją kwiatów i innych roślin. Przed przystąpieniem do właściwej części akcji uczniowie wcześniej zapoznali się z budową roślin. Poznali jej części najpierw w powiększaniu (przez lupę), a później pod mikroskopem. Starannie przygotowali się do sadzenia roślin. Po prezentacji o ekologii i roślinach uczniowie otrzymali rękawiczki, doniczki, kwiaty i zabrali się do przesadzania kwiatków. Fakt samodzielnego sadzenia roślin to ogromna frajda dla wszystkich uczniów. Na zajęciach uczniowie poznali różne ciekawostki dotyczące przyrody, między innymi rośliny chronione. Po starannym wykonaniu zadania, polegającym na posadzeniu rośliny, uczniowie postawili doniczkę z kwiatkiem na parapecie gdzie będą dbali o roślinę. Celem akcji była nauka pielęgnacji roślin oraz stworzenie im warunków do prawidłowego rozwoju. Dzieci doskonale poradziły sobie ze zdobytą wiedzą i prawidłowo zadbali o roślinkę. Czas trwania akcji: marzec – czerwiec 2024 rok.
Koordynator: Bożena Kobylarz
| 2024-03-13 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
6 marca obchodzimy Europejski Dzień Logopedy. W tym roku tematem przewodnim EDL '2024 jest hasło: "Współpraca logopedów z innymi specjalistami''. W naszej szkole uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dzieci, u których istnieje potrzeba rozwoju mowy, otrzymują fachową opiekę psychologiczno - pedagogiczną. Mają możliwość uczestniczyć w dostosowanej do ich potrzeb terapii logopedycznej, zajęciach rozwijających i wspierających rozwój mowy w tym z elementami komunikacji alternatywnej oraz zajęciach logorytmicznych.
Logopeda: Urszula Góraj-Nurzyńska
| 2024-03-12 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Uczennice naszej szkoły Weronika Dec z kl. I, Aleksandra Kędzia, Kornelia Jarosz i Roksana Dec z kl. IV oraz Natalia Dec z kl. VIII, wzięły udział w Ogólnopolskim Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziewczynki pokonały dystans 1963 m. zdobywając pamiątkowe medale i koszulki. Serdecznie gratulujemy i jesteśmy dumni z naszych uczennic.
| 2024-03-10 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Dzień Kobiet w naszej szkole przebiegał w sposób bardzo sympatyczny i zabawny! Nasi młodzi mężczyźni zadbali o to, by na twarzach wszystkich Pań i Koleżanek zagościł uśmiech. Z tej okazji na czwartej godzinie lekcyjnej odbył się uroczysty apel, w którym uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w imieniu męskiej części społeczności szkolnej złożyli serdeczne życzenia wszystkim paniom oraz dziewczynkom. Były to słowa pełne słońca i radości, mówiące o pozytywnych stronach życia i po prostu o uśmiechu na każdy dzień, gdyż kobiety trzeba kochać i szanować na co dzień, a nie tylko w dniu ich święta.
| 2024-03-08 |Autor:BG; Umieściła:AM|
W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego uczniowie klasy piątej wzięli udział w wirtualnych warsztatach geologicznych przygotowanych przez Państwowy Instytut Geologiczny i Muzeum Ziemi w Warszawie. Tematem zajęć były procesy krasowe - "Jak powstaje jaskinia krasowa?" Była to bardzo inspirująca i ciekawa lekcja geografii dla uczestników.Efektem jest wystawa prac uczniów, którą można obejrzeć w sali nr 20 naszej szkoły. Modele jaskiń, bardzo pomysłowe i kolorowe wskazują na ogromne zaangażowanie w projekt edukacyjny i dowodzą dużej kreatywności naszych uczniów.Zapraszam na wystawę i do naszej galerii.
Nauczycielka geografii Bożena Galiniak
| 2024-03-08 |Autor:BG; Umieściła:AM|
W dniu 8 marca uczniowie klasy V wzięli udział w warsztatach geograficznych. Celem było wykonanie modeli siatki geograficznej z wykorzystaniem prostych pomocy. Za kulę ziemską posłużyło jabłko. Południki i równoleżniki uczniowie wykonali z grubszego sznurka z pomocą kleju i szpilek. Dzieci wykonały własnoręcznie pomoce naukowe, które na długo pozostaną w pamięci i posłużą do lepszego zrozumienia cech siatki geograficznej, a więc do pogłębienia wiedzy geograficznej. Wystawę prac uczniowskich można zobaczyć w sali nr 20. Zapraszamy.
Nauczycielka geografii Bożena Galiniak
| 2024-03-08 |Autor:MWS; Umieściła:AM|
W dniu 26 lutego 2024 roku, w klasie 0 odbył się Dzień Dinozaura, który miał na celu nie tylko dostarczenie dzieciom rozrywki, ale także pogłębienie wiedzy na temat prehistorycznych stworzeń. Na zajęciach dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o dinozaurach i poznać fascynujące fakty o ich życiu. Dzieci obejrzały film edukacyjny i poznały różne gatunki dinozaurów, ich zwyczaje i charakterystyczne cechy. Uczniowie mieli także możliwość uczestniczenia w interaktywnych quizach, które sprawdzały ich wiedzę na temat prehistorycznych zwierząt. Wykonali także wspólny plakat o dinozaurach. Ponadto uczestniczyli w zabawach na świeżym powietrzu i poszukiwaniu śladów dinozaurów. Kulminacją obchodów był barwny i radosny pochód dinozaurów, w którym uczniowie przebrali się za swoje ulubione gatunki. Zerówka stała się na jeden dzień magicznym miejscem, gdzie dzieci mogły poczuć się jak prawdziwe dinozaury. Obchody Dnia Dinozaura w Zerówce były nie tylko świetną okazją do zabawy, ale także efektywną formą edukacji, która zachęciła dzieci do poznawania prehistorycznego świata. To wydarzenie na pewno wpłynęło korzystnie na rozwój pasji i zainteresowań uczniów.
Maryla Wasielewska-Saja
| 2024-02-19 |Autor:LCzP; Umieściła:AM|
16 lutego obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Kota. Głównym celem tego święta jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą bardzo ciężkie życie. Dlatego warto już w przedszkolu uwrażliwiać dzieci na krzywdę zwierząt oraz na to, żeby nie porzucać ich bo to nie zabawki. W tym dniu przedszkolaki oglądały prezentacje multimedialną na temat różnych ras kotów, opowiadały o sposobie życia i odżywiania kotów domowych. Dzieci uczestniczyly w zabawach ruchowych naśladując sposób poruszania się kotów, wysłuchały bajki pt.Kot w butach, kolorowały kotka. Dzieci rozwijały empatię, uwrażliwiały się na potrzeby wszystkich zwierząt. .
| 2024-02-16 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Z tej okazji 15 lutego odwiedził nas Pan Janusz Wepsięć wiceprezes Stowarzyszenia ,,Wolne rzeki", przyrodnik oraz przewodnik w Regionalnym Centrum Natura 2000 w Tarnobrzegu. Odbyliśmy niezwykle ciekawą lekcję przyrodniczą. Obejrzeliśmy prezentację ,,Zwierzęta i ptaki Puszczy Sandomierskiej", słuchaliśmy odgłosów lasu i zamieszkujących go ptaków i zwierząt, obejrzeliśmy teżwspaniałe eksponaty. Serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawą i pouczającą lekcję.
| 2024-02-14 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Walentynki to dzień miłości i przyjaźni. Dla uczniów naszej szkoły ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania, jak dobrze i wesoło jest nam razem. Celem tego dnia było zachęcanie dzieci do okazywania uczuć innym osobom (kolegom, koleżankom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły). Już od samego rana po szkole kursowała walentynkowa poczta – roznoszone były walentynkowe karteczki, liściki, lizaki, oczywiście z serduszkami! Wśród społeczności szkolnej królował kolor czerwony.
Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami
| 2024-01-24 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
25 stycznia 2024 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się do SDK w Stalowej Woli, na spektakl teatralny pt. „Bardzo mądre bajki” inspirowany baśniami Andersena i bajkami współczesnych autorów w wykonaniu aktorów wrocławskiego Teatru ARTENES.
Bohaterowie opowieści zaprezentowanych na scenie starali się przekazać młodym widzom życiowe drogowskazy i promować istotne dla nich wartości – przyjaźń, tolerancję, miłość i bezpieczeństwo. Przypomnieli, jak „magiczne” są znane wszystkim, ale rzadko stosowane, słowa: proszę, przepraszam, dziękuję!
W ostatniej odsłonie przedstawienia „zahaczono” o temat cyberprzemocy i przekazano ważną informację na temat właściwego korzystania z internetu. Wpadająca w ucho muzyka i wizualne efekty świetlne stworzyły niepowtarzalny klimat widowiska!
| 2024-01-24 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Dzieci z zerówki i klasy pierwszej wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego już teraz dbają, aby ptasia stołówka nie była pusta. Podczas zajęć dowiedziały się, czym można dokarmiać ptaki i same gromadzą ziarna i nasiona. Systematycznie uzupełniają zapasy w karmniku, który znajduje się w ogrodzie przyszkolnym. Skrzydlaci przyjaciele na pewno są wdzięczni za pomoc.
| 2024-01-24 |Autor:BK; Umieściła:AM|
Uczniowie klasy 5 na lekcjach biologii w pierwszym półroczu roku szkolnego 2023/2024 poznawali budowę organizmów żywych. Przeprowadzali również obserwacje mikroskopowe organizmów. Dla zapamiętania budowy komórek zwierzęcych i roślinnych uczniowie wykonali modele komórek, a także obejrzeli filmy edukacyjne. Obserwacje były niesamowite. Dostarczyło to różnego rodzaju wiedzy, wykorzystano technologię TIK na lekcji oraz posiadane pomoce naukowe zakupione ze środków z programów MEN.
Uczniowie klasy 4 na lekcjach przyrody zgłębiali wiedzę na temat układów występujących w człowieku (pokarmowy, kostny, oddechowy, krwionośny, nerwowy).
Uczniowie klasy 7 na lekcjach biologii poszerzali swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i odżywiania. Na jednych z kreatywnych zajęć wykonali sałatkę owocową i poznali wartość składników odżywczych oraz ich rolę.
Zachęcamy do obejrzenia galerii.| 2024-01-23 |Autor:AM; Umieściła:AM|
Po ciężkiej pracy w I półroczu nauki uczniowie Szkoły Podstawowej w Krawcach niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w ostatni wtorek przed feriami - 23 stycznia 2024 roku. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż zwykle. Stroboskopy, świecące kule i dymy robiły ogromne wrażenie. Po południu bawili się starsi uczniowie klas IV-VIII. Podczas dyskoteki nie zabrakło tańców w parach, wspólnie w kole, czy też węża. Było kolorowo, tanecznie i pysznie … pizza.
| 2024-01-23 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Babcie i Dziadkowie to jedne z najważniejszych osób w życiu dzieci. To właśnie oni obdarzają je bezwarunkową miłością, poświęcają swój czas i energię. Dziadkowie to współcześnie cała „instytucja”, bez której nie mogłaby funkcjonować niejedna rodzina. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 23 stycznia w naszej szkole odbyła się ta wspaniała impreza. W pięknie udekorowanej sali dzieci zaprezentowały piękny i wzruszający program artystyczny.
Frekwencja jak co roku dopisała. Po występach dziadkowie zostali obdarowani upominkami w postaci zdjęć swoich wnuków. Na koniec uroczystości dzieci zaprosiły swoich gości do wspólnej zabawy choinkowej. Dziewczynki tańczyły ze swoimi dziadkami, a chłopcy z babciami. W trakcie wspólnej zabawy nie zabrakło śmiesznych konkursów i zabaw przy muzyce. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami
| 2024-01-21 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Z wielką radością i dumą pragniemy poinformować o kolejnych sukcesach naszych uczennic. Dziewczynki wzięły udział w konkursie na impresję filmową pt. ,,Przyroda źródłem wiedzy i osobistych przeżyć", organizowanym przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu. Nikola Skrzypacz kl. VI zajęła I miejsce z filmem ,,Krawce i jej okoliczna przyroda", Julia Burdzy kl. VIII i Antonina Barnaś kl. VI zajęły 3 miejsce z filmem ,,Przyroda w Krawcach".
| 2024-01-21 |Autor:AM; Umieściła:AM|
Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, 18 stycznia odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszem policji młodszym aspirantem Marcinem Drewniany dla uczniów kl. 0-VIII. Podczas prelekcji policjant przypomniał o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii. Szczególnie skupił się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomniał zasady postępowania wobec nieznajomej osoby: „ Nie rozmawiaj. ..", „Nie ufaj...", „Nie wpuszczaj do domu...”, ale również uświadomił dzieciom do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku zgubienia się w obcym miejscu, np. na stoku narciarskim. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe.
Uczniowie zostali zaproszeni i zachęceni do udziału w konkursie plastyczno-filmowym organizowanym przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji pt. „Śnieżny Dekalog”, w którym zadaniem uczniów jest zilustrowanie dekalogu narciarza, promującego bezpieczne narciarstwo i snowboard oraz aktywny tryb życia.
Policjant zakończył spotkanie życząc nam bezpiecznych i udanych ferii zimowych.| 2024-01-17 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Z ogromną dumą pragniemy poinformować, że nasza uczennica Anielka Wilk z klasy "0" zajęła I miejsce w konkursie plastycznym pt. "Bukiet moich kwiatów", zorganizowanym przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu.
| 2024-01-17 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Ogólnopolska akcja promującą czytanie książek, skierowana do pierwszoklasistów, którzy dopiero rozpoczynają swoją samodzielną przygodę czytelniczą oraz ich rodziców. Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest całkowicie bezpłatny dla szkół oraz uczniów, którzy otrzymali darmowe książki wraz z dołączoną broszurą - poradnikiem dla rodziców.
| 2023-12-22 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
,,Jezu, Jezu malusieńki.
Leżysz między zwierzętami.
A tyś król jest nad królami.
Gloria na wysokości''.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wprowadzili nas w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Ukazali narodziny Jezusa Chrystusa, dzięki którym nastała światłość na całej Ziemi. Piękny śpiew kolęd i pastorałek przypomniał nam, że święta już tuż, tuż
| 2023-12-20 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Powiedzieć ,,dziękuję'' to za mało, żeby wyrazić zaangażowanie całej naszej szkolnej społeczności w tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki. Drodzy rodzice, uczniowie i nauczyciele - dzięki Wam rodzina z 4 dzieci, która znalazła się w potrzebie otrzymała dar serca w postaci świątecznej paczki. Razem z żywnością, środkami czystości, odzieżą i tym czego brakowało, rodzina otrzymała dużo więcej: wsparcie emocjonalne, radość i poczucie, że nie są sami ze swoimi problemami. Kochani, razem zrobiliśmy dobro. Dużo dobra.
| 2023-12-19 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Świąteczna wizyta w Urzędzie Gminy oraz u emerytowanych pracowników naszej szkoły, to już nasza tradycja. Radości, jaką daje możliwość spotkania się i składanie bożonarodzeniowych życzeń nie da się porównać z niczym innym. Dziękujemy wszystkim za serdeczne i gościnne przyjęcie.
| 2023-12-19 |Autor:AM; Umieściła:AM|
Wszyscy miłośnicy sztuki, niezależnie od wieku, wzięli udział w naszym wyjątkowym konkursie plastycznym na kartki bożonarodzeniowe. Była to doskonała okazja, aby podzielić się swoją twórczością z innymi i wprowadzić świąteczny nastrój wśród społeczności szkolnej. Uczestnicy wyrażali swoje wyjątkowe wizje magii świąt na kartce bożonarodzeniowej. W większości skupili się na tradycyjnych motywach bożonarodzeniowych, takich jak choinka, gwiazda betlejemska czy stajenka. Kilku wykonawców stworzyli własne, unikalne interpretacje świątecznej atmosfery.
| 2023-12-15 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Już poraz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społecznej Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”. 13 grudnia o godzinie 19.30 zapalili światełko, aby w sposób symboliczny uczcić 42 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
| 2023-12-14 |Autor:LCzP; Umieściła:AM|
14.12.2023 r. w oddziale przedszkolnym, odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców z zakresu edukacji matematycznej pt. ,,Policz bombki". Zajęcia te mają na celu rozwijanie u przedszkolaków umiejętności klasyfikowania i przeliczania przedmiotów. Dzieci na początku zajęć rozwiązywały zagadki o tematyce bożonarodzeniowej, następnie klasyfikowały bombki wg wybranych cech, później przeliczaly emblematy bombek w zakresie 6, uczestniczyły w zabawie ruchowej, dzieliły wyrazy na sylaby oraz określaly ilość sylab w wyrazie a na zakończenie zajęć kolorowaly choinkę wg podanego kodu.
| 2023-12-08 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
8 grudnia w piątek udaliśmy się do kina. Młodsi uczniowie obejrzeli film pt. ,,Trolle 3''- szaloną opowieść, pełną bajecznych kolorów, muzyki i pozytywnego przekazu jak ważna jest rodzina i troska o siebie nawzajem. Uczniowie starsi obejrzeli film pt. ,, Wonka'' - opowiadający o pełnym pomysłów chłopaku, zdeterminowanym, by zmienić świat dzięki swoim smacznym wynalazkom. Film pokazuje że to, co najlepsze w życiu, zaczyna się od marzeń.
| 2023-12-08 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Nasze szkolne drużyny zarówno dzieci młodszych jak również młodzieży, wzięły udział w półfinałach wojewódzkich, które odbywały się odpowiednio do grup wiekowych, 5 grudnia w Majdanie Królewskim, 6 i 11 grudnia w Pustkowie i 8 grudnia w Padwi Narodowej. Poziom zawodów był bardzo wysoki, walka toczyła się o każdy punkt. Nasze drużyny zajęły: 5 miejsce dziewczynki starsze, 7 miejsca pozostałe składy zarówno chłopców starszych, jak również dziewczynek i chłopców młodszych. Ponadto zdobyliśmy nowe doświadczenia, poznaliśmy nowych kolegów i koleżanki, a także godnie reprezentowaliśmy naszą niewielką szkołę pokazując wielkiego ducha rywalizacji.
| 2023-12-07 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Nareszcie przyszedł długo wyczekiwany gość - św.Mikołaj. Już nie mogliśmy się doczekać. Uczniowie powitali go bardzo ciepło i serdecznie śpiewem i uściskami. Mikołaj odwiedził wszystkie dzieci w szkole i każdego obdarował prezentem. Zanim jednak rozdał wszystkie prezenty pochwalił dzieci, że tak pięknie przygotowały się na jego wizytę. W każdej klasie czekało na niego specjalne miejsce przy pięknie ubranej choince. Wszyscy uczniowie prezentowali się znakomicie, ubrani w odświętne stroje i dodatki. Mikołaj nie zapomniał również o paniach nauczycielkach, które serdecznie dziękują za wspaniałe podarunki. Dzisiejszy dzień był pełen niezwykłej radości i wspólnego świętowania. Pomocnik św. Mikołaja dźwigał naprawdę ciężkie worki z prezentami.
| 2023-12-07 |Autor:BK; Umieściła:AM|
Zachęcamy Państwa również, do wspólnego z dziećmi dokarmiania ptaków we własnych karmnikach. Takie działania niosą ze sobą wspaniały walor edukacyjny dla naszych pociech, uczą odpowiedzialności, dbania o środowisko naturalne, dają możliwość obserwacji, ale także, satysfakcję i wiele radość.
W naszej szkole taka akcja miała miejsce dnia 30.11.2023r. oraz 07.12.2023r. Uczniowie klasy II najpierw wysłuchali informacji oraz obejrzeli film na temat dokarmiania ptaków. Potem pod opieką nauczyciela przyrody wyszli na plac szkolny, aby zawiesić własnoręcznie wykonane karmniki. Podczas trwania zajęć ekologiczno -przyrodniczych dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat właściwego dokarmiania ptaków szczególnie zimą. Dowiedziały się czym należy dokarmiać ptaszki, a czym nie, oraz w jakim czasie powinno zacząć się owe dokarmianie. Uczniowie poznali również gatunki ptaków, które można spotkać zimą w Polsce oraz ich obyczaje i odgłosy. Zajęcia jak zawsze były bardzo ciekawe i dzieci aktywnie w nich uczestniczyły.
Jak i czym dokarmiać ptaki? Opracowała:
Bożena Kobylarz
| 2023-12-06 |Autor:LCzP; Umieściła:AM|
Dzisiejsze zajęcia były dość niecodzienne, ponieważ dzieci wraz z panią robiły brokatowy śnieg. Do wykonania eksperymentu potrzebne były pampersy, brokat, słoik i woda. Na początku należało porozcinać pampersy, wysypać z nich granulki, następnie włożyć je do słoika, posypać brokatem i wymieszać. Ostatnim etapem eksperymentu było stopniowe nalewanie wody do słoika i brokatowy śnieg gotowy. Pod wpływem wody, granulki z pampersa zaczęły zwiększać swoją objętość i wyglądem przypominały śnieg. Zaskoczenie dzieci- bezcenne.
| 2023-12-05 |Autor:LCzP; Umieściła:AM|
Na dzisiejszych zajęciach 5 grudnia dzieci wspólnie z panią ubieraly choinkę. Były światełka choinkowe, błyszczące bombki, śnieżnobiałe aniołki no i oczywiście cukierki. Na samej górze, naszą choinkę ozdobila piękna, brokatowa srebrna gwiazda. Wspólne ubieranie wprawiło wszystkich w radosny świąteczny nastrój.
| 2023-12-04 |Autor:MBS; Umieściła:AM|
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Bożonarodzeniowym konkursie plastycznym GWIAZDKA 2023- zorganizowanym przez Tarnobrzeski Dom Kultury. Konkurs ten składał się z dwóch zadań do wyboru : Kartka Bożonarodzeniowa – 15 uczniów wykonało przepiękne kartki świąteczne, Anioł- 12 uczniów zrobiło figurki aniołów- prawdziwe cuda. Wszystkie prace zostały dostarczone 04.grudnia. Z niecierpliwością czekamy na ocenienie prac konkursowych .Mamy cichą nadzieję że któraś praca zostanie dostrzeżona i nagrodzona.
| 2023-11-30 |Autor:MBS; Umieściła:AM|
Nasza szkoła już kolejny raz okazała ogromne serce dla czworonogów. Czwartego października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt ,który rozpoczął zbiórkę karmy dla Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia „ Chrońmy Zwierzęta” Schroniska u Machowiaków. Uczniowie i ich rodzice wykazali się wielką empatią i ogromnym zaangażowanie co przełożyło się na ilość zebranej karmy łącznie 110 kg. Dzięki naszej pomocy zwierzętom łatwiej będzie przetrwać zimę , podsumowaniem akcji była wizyta 30 listopada wolontariuszki ze schroniska z pieskiem o imieniu Kropek. Uczniowie dowiedzieli się jak na co dzień wygląda praca w schronisku oraz poznali proces adopcji zwierząt . Mogli również pogłaskać lub przytulić małego czworonoga.
| 2023-11-28 |Autor:AM; Umieściła:AM|
„Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.’’ I tak właśnie było też w naszej szkole.
28.11.2023r. odbyła się długo wyczekiwana impreza andrzejkowa, która była podzielona na 2 etapy. Najpierw bawiły się przedszkole i klasy I-III, potem klasa IV- VIII. Zabawa rozpoczęła się od tradycyjnego wróżenia przygotowanego przez Nikolę, Maję i Natalię. Korytarze szkolne wypełniły się śmiechem i podekscytowaniem, gdy uczniowie próbowali odgadnąć, co przyniesie im przyszłość. Kolorowe kubki z wróżbami stały się ulubioną częścią tego wieczoru, a każdy z uczestników wziął udział w tej staropolskiej tradycji. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek zorganizowany przez rodziców. Uczniowie mogli delektować się smakołykami, dzieląc się wrażeniami z wróżb i tańców. Zabawa andrzejkowa w naszej szkole to nie tylko okazja do dobrej zabawy, ale również do zintegrowania społeczności szkolnej i przeżycia magicznego wieczoru razem. Mamy nadzieję, że taka tradycja będzie kontynuowana, przynosząc radość i wspomnienia uczniom.
| 2023-11-23 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
21 listopada w naszej szkole odbyły się powiatowe Igrzyska Dzieci oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej w UNIHOKEJU. Nasze wszystkie drużyny walczyły z ogromnym zaangażowaniem i determinacją, zostawiając na boisku wiele serca i potu. Walka była zacięta, o niektórych zwycięstwach decydowały rzuty karne. Udało się, zwyciężyliśmy we wszystkich kategoriach. Zarówno gra naszych zawodniczek i zawodników, jak również gromki doping kibiców zasługuje na ogromne gratulacje. Brawo My. Brawo Trener. Dziękujemy za przybycie zawodnikom z ZSO w Grębowie.
| 2023-11-21 |Autor:KP ; Umieściła:AM|
Uczniowie naszej szkoły w dniu 20 listopada obchodzili Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Właśnie tego dnia 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. W poniedziałek klasa VIII na lekcji WOSu obejrzała krótki film oraz prezentację multimedialną dotyczącą praw dziecka, podjęli ciekawą dyskusję dotyczącą tematyki przestrzegania i łamania praw dziecka. Na koniec obejrzeli fragmenty reportażu z Seri „ Dzieci Świata”, który skłania do refleksji nad życiem dzieci w masajskiej wiosce w Kenii. W reportażu poruszono problem nielegalnej pracy dzieci, czy bolesnych rytuałów, jakim są poddawane.
| 2023-11-21 |Autor:MWS ; Umieściła:AM|
W dniu 20 listopada 2023r. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe do kina Sokół w Nisku. Wycieczkę na film “Kajtek Czarodziej” ufundował dzieciom Ksiądz Proboszcz, za udział w nabożeństwie różańcowym. Film jest oparty na motywach powieści Janusza Korczaka, który w pełni oddaje magię i humor oryginału. Opowiada o niezwykłym świecie dziecięcej wyobraźni, dorastaniu i zmienianiu świata na lepsze, z przesłaniem Janusza Korczaka:, że każde dziecko należy kochać, respektować jego granice i pozwalać mu marzyć. Film jest niezwykle uniwersalny i nadaje się zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów. Ukazuje ponadczasowe wartości, takie jak: braterstwo, uczciwość czy prawda, co stanowi kontrast wobec współczesnego kina młodzieżowego. Uczy, że w życiu należy kierować się sercem i dobrem drugiego człowieka. Serdecznie dziękujemy naszemu Księdzu za zorganizowanie tak ciekawego i pełnego refleksji wyjazdu do kina.
| 2023-11-20 |Autor:MS ; Umieściła:AM|
Wyjątkowo już 20 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Dzień ten jest okazją, by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom. Warto zabiegać o to, aby relacje między uczniami były nacechowane szacunkiem, tolerancją i wzajemną sympatią. Pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem. Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą. Życzymy Wszystkim optymizmu, serdecznego spojrzenia na drugiego człowieka, uśmiechu i radości.
| 2023-11-15 |Autor:NK ; Umieściła:AM|
Nasi uczniowie klasy VI wzięli udział w niecodziennej lekcji języka polskiego. Z pomocą sztucznej inteligencji tworzyli niesamowite ilustracje afrykańskich krajobrazów na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza “W pustyni i w puszczy”. Szóstoklasistom bardzo podobała się taka forma pracy, a w efekcie powstały imponujące grafiki. Stworzone obrazy wydrukowano i wklejono do lekturowników, które klasa VI prowadzi w ramach innowacji z języka polskiego. Dzięki zajęciom uczniowie mogli zapoznać się z nowymi technologiami, a także w atrakcyjny sposób omawiać lekturę.
| 2023-11-15 |Autor:LCzP ; Umieściła:AM|
"Szczotka, pasta, kubek,ciepła woda..." Dzieci wiedzą,że należy dbac o higienę jamy ustnej. I dlatego dzisiaj po obiedzie myją zęby, zachowując przy tym wszystkie zasady szczotkowanie. Każdy przedszkolak przyniósł że sobą własną szczoteczką, pastę i kubek. Radości nie było końca że wspólnego mycia ząbków.
| 2023-11-16 |Autor:LCzP ; Umieściła:AM|
Przedszkolaki na dzisiejszych zajęciach 16 listopada robiły pyszne i zdrowe kanapki. Po starannym umyciu rączek i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet największe niejadki zjadały wszystko z apetytem.
| 2023-11-16 |Autor:AM ; Umieściła:AM|
W dniach 14-16 listopada odbył się próbny egzamin ósmoklasisty z Nowej Ery. Uczniowie klasy ósmej zmierzyli się z zadaniami z dziedziny humanistycznej, matematycznej oraz z języka angielskiego.
Celem egzaminu próbnego jest przygotowanie uczniów do zbliżających się egzaminów końcowych. Egzamin ten pozwoli na ocenę wiedzy oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach egzaminacyjnych. Egzamin próbny stanowi doskonałą okazję do oceny wiedzy i umiejętności uczniów. Pozwala na zidentyfikowanie obszarów, w których uczniowie są mocni, oraz tych, które wymagają dodatkowego wsparcia. To narzędzie pozwala na skoncentrowanie się na kluczowych zagadnieniach przed egzaminem końcowym.
Uczestnictwo w egzaminie próbnym pomaga uczniom oswoić się z atmosferą egzaminacyjną. Znajomość struktury egzaminu, tempa pracy oraz oczekiwań zwiększa pewność siebie i redukuje stres związany z prawdziwym egzaminem końcowym. Wyniki egzaminu próbnego dostarczają nauczycielom informacji na temat efektywności obecnego programu nauczania, będą one również omówione podczas spotkań z rodzicami, co pozwoli na lepsze zrozumienie postępów i potrzeb ucznia.
Egzamin taki uczy uczniów samodzielności w nauce. Konieczność przyswajania materiału i radzenia sobie z zadaniami samodzielnie to umiejętności, które są cenne nie tylko w kontekście egzaminów, ale również w życiu codziennym.
| 2023-11-11 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 14. rocznicy nadania im. Kard. S. Wyszyńskiego oraz Święta Niepodległości Polski. Podczas tej ważnej podwójnej uroczystości uczniowie zaprezentowali przepiękny program artystyczny, przypominając historię niewoli naszej Ojczyzny aż do dnia odzyskania przez nią wolności oraz postać naszego patrona kard. Wyszyńskiego. Przekazywane treści przeplatane patriotycznymi pieśniami, wierszami oraz tańcem pozwoliły zaproszonym gościom, rodzicom i całej naszej szkolnej społeczności przeżyć chwile wzruszenia, które na długo pozostaną w naszej pamięci.Nasza szkoła również w tym roku dołączyła do ogólnopolskiej akcji MEiN "SzkoładoHymnu".
Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w organizację naszego święta, ks. Proboszczowi za wspólną modlitwę, a zaproszonym gościom i rodzicom za obecność.
| 2023-11-11 |Autor:LCzP ; Umieściła:AM|
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie przez wszystkie dzieci piątego listopada w rocznicę urodzin Walta Disneya.
W naszym przedszkolu uroczystość tę świętowaliśmy w wtorek 7 listopada. Nasze przedszkolaki miały okazje uczestniczyć w różnych zabawach związanych z tematyka bajek. Dzieci wykazały się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe, taneczne oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań.Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.
| 2023-10-28 |Autor:MBS ; Umieściła:AM|
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym w ramach zadania :Zielone Podkarpacie –dofinansowane ze środków : Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Konkurs zorganizowany w dwóch kategoriach wiekowych : Monika Barnaś –Saja
Magdalena Smogorzewska
| 2023-10-28 |Autor:CzPL ; Umieściła:AM|
27.10.2023w naszym przedszkolu obchodzono Halloween. Halloween to zwyczaj, który przywędrował do Polski już w latach 90 prosto ze Stanów Zjednoczonych. Szybko zaskarbił sobie sympatię nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Kto jak kto, ale to właśnie maluchy najbardziej lubią różnego rodzaju przebieranki oraz odgrywanie ról.
| 2023-10-27 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
W ostatni dzień października w niektórych krajach anglojęzycznych obchodzone jest święto Halloween. My z szacunkiem wspominamy i czcimy naszych zmarłych w Dzień Wszystkich Świętych. To dobry czas aby z poszanowaniem rodzimej tradycji poznać również inne kultury. Jest to doskonała lekcja tolerancji i otwartości na inne zwyczaje, tradycje i święta.
W piątek, 27 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i nauczycieli j. angielskiego urządziliśmy nasz pierwszy Halloween pod hasłem „Strach ma wielkie oczy.” W tym dniu szkołę nawiedziły czarownice, stwory, poczwary, upiory, zombi i inne zjawy. Musimy przyznać, że kreatywność naszych uczniów i rodziców nie zawiodła. Na podziw zasługują nie tylko wspaniałe stroje, ale również makijaże i dodatki. Wszyscy uczniowie otrzymali słodkie halloweenowe co nieco. Serdecznie dziękujemy również Paniom nauczycielkom za włączenie się do zabawy.
| 2023-10-28 |Autor:LCzP ; Umieściła:AM|
Relaksacja jest ważną umiejętnością, którą można wprowadzić już w wieku przedszkolnym. Pomaga dzieciom zarządzać stresem, poprawiać koncentrację i zachować spokój. Poprzez stosowanie relaksacji wspomagamy dzieci, aby odnalazły właściwą równowagę między aktywnością a ciszą, odprężeniem. Wyciszenie się dzieci, rozładowanie przez nie napięć, spokój są nieodzowne dla ich prawidłowego umysłowego i fizycznego rozwoju.
| 2023-10-27 |Autor:KP ; Umieściła:AM|
Wzorem ubiegłych lat uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem akcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach akcji uczniowie wraz z opiekunami udali się na pobliski cmentarz parafialny kościoła p.w. Matki Bożej Saletyńskiej w Krawcach , gdzie odwiedzili grób żołnierzy poległych w czasie I wojnie światowej. Uczniowie symbolicznie zapalili znicz – symbol pamięci, odmówili modlitwę za dusze zmarłych oraz oddali hołd poległym żołnierzom z oddziałów armii austro – węgierskiej oraz rosyjskiej. Odwiedzili również groby zmarłych nauczycieli oraz uczniów należących do społeczności szkolnej.
| 2023-10-28 |Autor:LCzP ; Umieściła:AM|
Jesień to piękna pora roku,a gdy tylko pogoda dopisuje warto wybrać się na spacer. Tak też zrobiły nasze przedszkolaki. Wraz ze swoim wężem "Wedrowniczkiem" podziwialy uroki jesieni.To było nie tylko ekscytujące, ale także edukacyjne przeżycie, które dostarczyło dzieciom mnóstwo pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń. Nie zabrakło również zabaw ruchowych na świeżym powietrzu z wykorzystaniem kolorowych liści.
| 2023-10-25 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
24 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Uroczyste ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny. Uczniowie klas pierwszych ślubowali na sztandar szkoły, być godnymi Polakami i wzorowymi uczniami, dbać o porządek i godnie reprezentować szkołę. W ten sposób oficjalnie przyjęci zostali do grona uczniów naszej szkoły. Największym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania.
Pani Dyrektor poprzez dotknięcie ogromnym, zaczarowanym ołówkiem ramienia każdego dziecka zamieniała go w prawdziwego ucznia. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki i słodkości od Pani Dyrektor i Pań nauczycielek. Naszą uroczystość swoją obecnością uświetnili Pan Wójt Kazimierz Skóra, ks. Eugeniusz Różański oraz licznie zgromadzeni rodzice. To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych wychowanków, którym życzymy sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy rodzicom za słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów.
| 2023-10-28 |Autor:LCzP ; Umieściła:AM|
W dniu 18.10.2023r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach podczas, których został im zaprezentowany zawód listonosza oraz jego obowiązki. W dzisiejszych czasach, kiedy komunikacja elektroniczna stała się normą, warto pamiętać o wartości tradycyjnej korespondencji. Listy i kartki urodzinowe nadal mają wyjątkową moc, która dociera do serca. Dzieci, dowiedziały się jak długą drogę musi przebyć list lub paczka, by w końcu trafić do odpowiedniego odbiorcy.
| 2023-10-15 |Autor:KP ; Umieściła:AM|
W związku z upamiętnieniem błogosławionej RODZINY ULMÓW, w naszej szkole został przeprowadzony szkolny konkurs historyczno- plastyczny. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na rolę rodziny w procesie wychowawczym młodego pokolenia. Prace konkursowe oceniane były w dwóch kategoriach . I grupa – klasy I – III, a II grupa – klasy IV – VIII.
Szkolna komisja wybrała po 3 prace z każdej grupy:
I grupa: Oskar Cichoń, Lena Dziubińska, Emilia Chmiel,
II grupa: Aleksandra Kędza, Julia Burdzy, Jagoda Dul.
Prace te zostały przesłane do Szkoły Podstawowej nr 11 w Jarosławiu, która jest organizatorem konkursu na projekt znaczka
pocztowego z okazji uroczystości beatyfikacyjnych Rodziny Ulmów.
| 2023-10-15 |Autor:NK ; Umieściła:AM|
13 października 2023 roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, pamiętając o 250 lat KEN. W części artystycznej wystąpili uczniowie klas VI-VIII, prezentując historię KEN oraz humorystyczne scenki z życia szkoły. Na koniec rozbrzmiało gromkie "Sto lat" dla nauczycieli. Po częściach artystycznych Pani dyrektor Urszula Janeczko złożyła serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły.
| 2023-10-15 |Autor:MWS ; Umieściła:AM|
W dniu 13 października 2023 roku odbyła się w szkole akademia z okazji XXIII Dnia Papieskiego pod hasłem "Cywilizacja życia". W trakcie uroczystości uczniowie klasy 4 i 5 wystąpili w montażu słowno-muzycznym, który był poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. Uczniowie przypomnieli najważniejsze słowa z nauczania polskiego papieża, które zostały zapisane na kartach encykliki Evangelium vitae. Jan Paweł 2 zawsze podkreślał godność i wartość ludzkiego życia, a także wskazywał w jaki sposób w opozycji do "cywilizacji śmierci" budować "cywilizację życia". Budowanie "cywilizacji życia" jest zadaniem Kościoła i całego społeczeństwa. Jej fundamentalne prawo stanowi miłość - jedyne właściwe odniesienie człowieka do człowieka. Wyraża się ono we współczuciu, solidarności i gotowości do ofiary oraz wzajemnej pomocy i szacunku.
| 2023-10-27 |Autor:LCzP ; Umieściła:AM|
Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa, który jest elementem edukacji ekologicznej. W naszym przedszkolu tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew, dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa. Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały przepiękną pracę plastyczną pt.,,Jesienne drzewo " przy użyciu swoich rączek pomalowanych farbami.
| 2023-10-27 |Autor:LCzP ; Umieściła:AM|
4 października 2023 roku, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Była to świetna szansa na zwrócenie uwagi przedszkolaków na los zwierząt, uświadomienie im jak należy dbać o zwierzęta, otaczać je opieką, szacunkiem i nie krzywdzić oraz rozwijania świadomości ekologicznej. Tego dnia każdy przedszkolak przyniósł ze sobą zwierzatko-maskotkę, dla której wybudował domek z klocków.
| 2023-10-10 |Autor:DW ; Umieściła:AM|
Październik dla uczniów oraz nauczycieli Szkoły Podstawowej w Krawcach rozpoczął się radosną nowiną bowiem szkoła zakupiła nowy sprzęt sportowy. Placówka wzbogaciła się o piłki do koszykówki, siatkówki, unihokeja,rękawice bramkarskie, kije do unihokeja, oszczep, kule oraz nowe stroje sportowe. Tego typu wyposażenie pozwoli uczniom nie tylko lepiej uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego, ale także wpłynie pozytywnie na nich, by jeszcze lepiej pracowali nad swoją kondycją fizyczną. Ponadto uczniowie będą mogli rozwijać swoje umiejętności i techniki, ćwicząc na nowym sprzęcie, a nie już częściowo zużytym czy zniszczonym. Zakupiony sprzęt sportowy w znacznym stopniu uzupełnił braki sprzętowe w szkole w Krawcach i na pewno zwiększy komfort uprawiania sportu.
| 2023-10-27 |Autor:LCzP ; Umieściła:AM|
W ramach realizacji tematu "Jesień w lesie " przedszkolaki dnia 03.10.2023 wykonały pracę plastyczną pt."Grzybki".Malowanie grzybów to nie tylko zabawa, ale także wspaniały sposób, aby rozwijać wyobraźnię i zdolności artystyczne najmłodszych. Przedszkolaki uwielbiają eksperymentować z kolorami i formami, co sprawia, że ta aktywność jest doskonała dla dzieci w tym wieku. Przedszkolaki miały szansę tworzyć coś własnego i wyrażać swoją wyobraźnię poprzez malowanie, równocześnie ćwicząc zdolności manualne i koordynację ruchową. Dzieci poznały gatunki grzybów,wiedzą które grzyby można zbierać, oraz estetycznie potrafią wykonać pracę.
| 2023-10-27 |Autor:LCzP ; Umieściła:AM|
29 września w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki wręczyły chłopcom prezenciki ale i one otrzymały także upominki. Ponadto świętowanie upłynęło także na pysznych przekąskach i seansie bajkowym.
| 2023-10-02 |Autor:MS ; Umieściła:AM|
29 września jak co roku obchodziliśmy Dzień Chłopaka w naszej szkole.Dziewczęta z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych chłopców. Nie mogło zabraknąć życzeń oraz drobnych upominków, a nawet pizzy i słodkiego „co nieco”.
| 2023-09-28 |Autor:NK ; Umieściła:AM|
Dnia 28.09.2023 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Do głosowania uprawnieni byli uczniowie klas I-VIII. Każdy z wyborców mógł zagłosować na trzech kandydatów, a było ich aż 15!
| 2023-09-28 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w warsztatach edukacyjnych na temat bezpieczeństwa, które odbyły się w parku rozrywki Mandoria niedaleko Łodzi z inicjatywy MEN i Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Tematyka zajęć została dostosowana do wieku uczniów i obejmowała zasady i przepisy dotyczące ruchu pieszych, rowerzystów oraz osób korzystających z hulajnóg i deskorolek. Warsztaty mają skłonić do przestrzegania zasad i przepisów i uwrażliwić na potrzeby innych uczestników ruchu. Umożliwiają także nabycie rozpoznawania zagrożeń i radzenia sobie z nimi, motywują też do odpowiedzialnych i bezpiecznych zachowań. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas IV-VII.
| 2023-09-22 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
W dniach 15-17 września w całej Polsce odbywał się finał 30 edycji „ Akcji Sprzątania Świata”, której celem jest promowanie niezaśmiecania środowiska, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ nas wszystkich na środowisko. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”.
Dlatego w poniedziałek 18.09.23 r. uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielami spotkali się aby posprzątać okolicę szkoły. Mamy nadzieję, że coroczny udział naszych uczniów w tej akcji przyczynia się do zwiększenia świadomości edukacji ekologicznej oraz wyrobienia nawyków, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne.
| 2023-09-15 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
W środę 13 września, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, cała szkolna społeczność spotkała się na ognisku integracyjnym. Spotkanie to stało się okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, w niepowtarzalnej atmosferze. Piękna, słoneczna pogoda, rozmowy, uśmiech, dobra zabawa i rozluźnienie szkolnej atmosfery sprzyjają pogłębianiu więzi i nawiązywaniu przyjacielskich relacji. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili a pieczone kiełbaski i pianki smakowały wybornie.
| 2023-09-15 |Autor:UGN ; Umieściła:AM|
Nasza szkolna społeczność uczciła bohaterską rodzinę Ulmów z Markowej, wykonując gazetkę tematyczną oraz zapoznając się na lekcjach wychowawczych z ich heroicznym czynem okupionym życiem całej rodziny.
| 2023-09-07 |Autor:NK ; Umieściła:AM|
Długo wyczekiwane wakacje minęły, zostały piękne wspomnienia. Słoneczna pogoda sprzyjała wypoczynkowi, który gromadził nowe pokłady energii i siły do nauki oraz pracy.
Dnia 04.09.2023 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024. Najpierw zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, a później uczniowie spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych. Pani Dyrektor Urszula Janeczko życzyła wszystkim uczniom sukcesów, pozytywnej energii oraz nowych umiejętności, a najmłodszym przedszkolakom radości z odkrywania świata, wesołych zabaw i wielu kolegów i koleżanek. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, podczas której ksiądz Eugeniusz Różański wszystkich pobłogosławił.