| 2022-06-29 |Autor: UGN ; Umieściła:AM|
Dnia 24 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022. Wszystkie dzieci otrzymały świadectwa a wyróżniający się uczniowie otrzymali świadectwa z paskiem i pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło również dyplomów dla naszych przedszkolaków.
Szczególnym momentem uroczystości było pożegnanie uczniów klasy VIII, Antoniego, Patryka, Oktawiana, Tomka, Dawida i Konrada, którzy zakończyli naukę w naszej szkole. Absolwenci pożegnali się ze wszystkimi przygotowaną starannie wspólnie z wychowawczynią p. Natalią Kucper częścią artystyczną, złożyli również uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, że godnie będą reprezentować mury naszej szkoły na dalszym etapie swojej edukacji. Klasa VII przygotowała, dla swoich starszych kolegów, niespodziankę w postaci fantastycznych foto książek dokumentujących cały okres nauki w naszej szkole.
Pani dyrektor pożegnała naszych absolwentów życząc im wszystkiego dobrego i sukcesów w nowych szkołach oraz wręczając im pamiątkowe książki. Po zakończonej uroczystości wszyscy w radosnych nastrojach mogli rozpocząć wymarzone wakacje.
| 2022-06-23 |Autor:AG; Umieściła:AM|
W czerwcu w naszej szkole zakończyła się II edycja programu „Aktywny powrót do szkoły. WF z AWF” skierowany do uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Zajęcia sportowe prowadzone były dwa razy w tygodniu przez panią Agnieszkę Gortych.
Uczniowie bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem brali w nich udział. Propozycje zabaw i ćwiczeń sprawiały im wiele radości i w znaczący sposób wpłynęły na poprawę kondycji fizycznej. Podczas zajęć wszystkim uczestnikom towarzyszyło powiedzenie „Każdy uczeń o tym wie, chcesz być zdrowy? Ruszaj się!”
| 2022-06-23 |Autor:AG; Umieściła:AM|
13 czerwca 2022 roku do naszej szkoły zawitał Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa. Spektakl był prezentowany uczniom klas IV-VIII i poruszał problematykę uzależnień. Dobór repertuaru wynikał ze szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego i założonych w nim celów ukierunkowanych m.in. na wspomaganie rozwoju uczniów w sferach emocjonalnych i społecznych, przygotowania do prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej, na przeciwdziałania przemocy i agresji, a także uzależnień od różnego rodzaju używek. Głównym celem spotkania było pokazanie młodzieży, jak prosta jest droga do uzależnienia, jak niewiele potrzeba, aby problemy, które staramy się wyprzeć błędnymi działaniami zniszczyły nam życie oraz ogólne uwrażliwienie uczniów na problematykę dotyczącą profilaktyki uzależnień. Błędne koło w które wpadają często młodzi ludzie prowadzi na złą drogę, ale nie ma sytuacji bez wyjścia, potrzebni są jedynie dobrzy ludzie wokół nas i chęć walki. Należy o tym pamiętać!
| 2022-06-21 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
21 czerwca naszą szkołę odwiedził Pan Policjant mł.asp. Dariusz Niklewicz. Przybył do nas w ramach programu "Bezpieczne wakacje". Porozmawiał z dziećmi o bezpiecznym spędzaniu czasu wolego, o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku w lesie, na wsi czy nad wodą. Ponadto każde dziecko mogło obejrzeć z bliska kajdanki jak również przebadać się alkomatem.
| 2022-06-21 |Autor:KP; Umieściła:AM|
13 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krawcach został zorganizowany Szkolny Przegląd Małych Form Artystycznych. Przegląd miał za zadanie inspirowanie do poszukiwań twórczych, do rozwijania swoich zainteresowań i talentów, doskonalenia umiejętności artystycznych, szerzenia kultury żywego słowa oraz do spędzania wolnego czasu w obcowaniu z kulturą. Dzieci z naszej szkoły miały okazję obejrzeć między innymi przedstawienie o trzech małych świnkach „ The Three Litle Pigs” w języku angielskim w wykonaniu uczniów z klasy 2 i 3. Uczniów przygotowała pani Barbara Chmiel. Natomiast klasa 4 i 5 przedstawiły „Czerwonego Kapturka” również po angielsku. Starszych uczniów przygotowała pani Katarzyna Piskur. Na koniec dwie siostry Ola i Majka zaprezentowały układ taneczno – gimnastyczno - akrobatyczny. Uczennice uczęszczają na p ozaszkolne zajęcia z akrobatyki organizowane przez Akademię tańca Art Dance w Tarnobrzegu. Dziewczynki chciały się pochwalić kolegom i koleżankom swoimi osiągnięciami. Uczestnikom i organizatorom przeglądu gratulujemy tak wspaniałych pomysłów i życzymy radości z owoców pracy wychowawczo-dydaktycznej.
| 2022-06-16|Autor:MJ Umieściła:AM|
| 2022-06-16|Autor:UGN,UJ Umieściła:AM|
Jesteśmy niezwykle dumni i miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły z klas 1, 2 i 3 wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”
organizowanym przez Konkursy Delta.
Celem konkursu jest wspieranie uczniów we wszechstronnym rozwoju, inspirowanie ich do poszerzania wiedzy, zachęcanie do samodzielnego myślenia i pogłębiania swoich pasji.
Umożliwia też zaistnienie na arenie ogólnopolskiej oraz osiągnięcie wysokich wyników.
Jesteśmy niezwykle dumni z naszych uczniów, którzy zajęli wysokie miejsca w rankingu ogólnopolskim.
Laura Saja – 7 miejsce
Alicja Mróz – 8 miejsce
Lena Jarosz 10 – miejsce
Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy laureata za udział w konkursie.
Uczniów do konkursu przygotowywała Pani Urszula Janeczko.
| 2022-06-16|Autor:UGN,UJ Umieściła:AM|
Jednym z działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym
jest organizacja konkursu dla uczniów wiejskich szkół podstawowych, promującego pozytywne zachowania
związane z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.
Dnia 3 czerwca 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego
w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów laureatom XII Ogólnopolskiego
Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy.” Po uroczystym wręczeniu
nagród można było obejrzeć wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac plastycznych.
| 2022-06-09|Autor:MJ Umieściła:AM|
9 czerwca Przedszkolaki świętowały Światowy Dzień Przyjaciela. Rozmawiały na temat ich relacji z innymi ludźmi; jak cenne jest mieć dobrych kolegów, przyjaciela czy przyjaciół; jak samemu być dobrym przyjacielem czy kolegą. Dzieci zaśpiewały piosenkę "Narysuj serce czerwone", wykonały order dobrego przyjaciela, oraz wysłuchały krótkiej edukacyjnej opowieści. Świętując ten dzień przedszkolaki jednocześnie zdobyły ostatnie już wyzwanie Bociana Teodora "Kochające serce".
| 2022-06-13|Autor:NK,UGN Umieściła:AM|
Dnia 6 czerwca 2022 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Grębowie odbył się „Dzień Otwarty Liceum Ogólnokształcącego”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 8 z terenu całej gminy. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z kl. 8 pod opieką pani Natalii Kucper i Pani Urszuli Nurzyńskiej. Spotkanie rozpoczęło się od powitania wszystkich uczestników przez Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących p. Krystynę Kozieja, która przedstawiła zalety nauki w liceum. Do podjęcia nauki w tutejszej szkole zachęcał również wszystkich przybyłych pan wójt Kazimierz Skóra, który ogłosił od września podwyżkę stypendiów dla uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce, co wywołało wśród uczestników gromki aplauz i być może zachęciło jeszcze tych niezdecydowanych.
W trakcie lekcji pokazowych wszyscy uczniowie, którzy brali w nich aktywny udział, otrzymywali „kupony” na oceny bardzo dobre, które mogą wykorzystać, jeśli zdecydują się, że od września będą uczniami liceum. Na zakończenie pełnego atrakcji dnia czekały wspaniałe niespodzianki w postaci warsztatów tanecznych i pysznego grilla.
| 2022-06-09|Autor:TP Umieściła:AM|
Dnia 06.06.2022r. odbyła się wycieczka autokarowa do Parku Rozrywki w Brzezówce. W wyjeździe wzięło udział 26 uczniów naszej szkoły z oddziału zerowego, klasy I, II, III, IV i V pod opieką nauczycieli oraz czterech rodziców. Kompleks turystyczny Brzezówka to największy na Podkarpaciu park dinozaurów. Celem wyjazdu było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni, a także uświadomienie dzieciom jak ważny jest zdrowy, wolny od używek styl życia. Jeszcze przed wycieczką uczniowie zostali zapoznani z zasadami zachowania w centrum zabaw, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Wędrując alejkami dzieci mogły w ciekawy i przyjemny sposób poznać historię naszej planety i cywilizacji. Wielką atrakcją dla dzieci był plac zabaw z mnóstwem zjeżdżalni i innych urządzeń przeznaczonych dla młodszych i starszych. W czasie dwu i pół godzinnego pobytu spędzonego na aktywnych zabawach i na spalaniu mnóstwa kalorii, by nabrać sił na nowo wszyscy zjedli z apetytem obiad. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wsiedliśmy do autobusu. Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia, a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły dzieciom przez następne dni…
| 2022-06-04|Autor:MJ Umieściła:AM|
W dniu 02.06.2022r. przedszkolaki wraz z opiekunami i rodzicami wybrały się na wycieczkę do "Magicznych Ogrodów" w Trzciankach koło Janowca. Przekraczające bramę ogrodów wkroczyli w baśniowy świat zabaw, przygody, fantazji i wielu tajemnic. Niezwykłe krainy oferowały dzieciom magiczne zabawy i edukację poprzez zwiedzanie kolejnych krain ogrodu, tj. Dom Czarodzieja, Marchewkowe pole, Robankowe wzgórze, Bulwiakowa osada, Mordole, Smocze Gniazdo, Krasnoludzki gród, Mroczysko. Uwieńczeniem pobytu była niespodziewana wizyta Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser Duda.
| 2022-06-09|Autor:NK Umieściła:AM|
Dnia 01.06.2022 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji przygotowaliśmy dla dzieci szereg atrakcji. Na początku swoimi umiejętnościami tanecznymi mogły popisać się dzieci z klas młodszych. Na szczególną uwagę zasługiwał występ Kornelki Jarosz, która zaprezentowała efektowne układy w rytmach polki, cza-czy oraz jive’a. W organizację imprezy ogromny wkład miała OSP w Krawcach. Przygotowano dla uczniów mnóstwo ciekawych konkurencji z nagrodami, kiełbaski z grilla, a nawet watę cukrową. Zjawił się także pan policjant, a pan Dariusz Wójtowicz przeprowadził zawody sportowe. Podczas Dnia Dziecka uczniowie wzięli udział w konkursie „Żyję bezpiecznie i zdrowo na sportowo”. W I kategorii swoimi sprawnościami i wiedzą mogły wykazać się dzieci z klas I-III oraz oddziału przedszkolnego. Uczestnicy wzięli udział w pogadankach ze strażakami i z policjantem, a następnie uczestniczyli w konkurencjach i zabawach strażackich na wesoło. Uczniowie startowali w parach. Mieli do pokonania tor przeszkód (slalom, przejście tunelem, skakanie przez przeszkody) zakończony pompowaniem wody z hydronetki i trafianiem do celu. Następnie odbyły się konkurencje sportowe, mające na celu sprawdzenie zręczności, promujące ruch i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. II kategoria konkursu była dedykowana uczniom klas IV-VIII. Najpierw dzieci obejrzały film na temat zdrowego odżywiania. Następnie uczestnicy wzięli udział w pokazie sprzętu strażackiego oraz w wykładzie na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Kolejnym punktem była pogadanka z policjantem - sierżantem sztabowym Marcinem Drewnianym. W trakcie rozmów uczniowie dowiedzieli się o: bezpiecznym poruszaniu się rowerem po drogach, unikaniu ryzykownych zachowań i stosowaniu używek, o bezpieczeństwie podczas korzystania z akwenów wodnych, bezpieczeństwie podczas przebywania w lesie i na łąkach, procedurze postępowania w razie wypadku i pożaru, zasadach udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy mieli okazję zajrzeć do radiowozu policyjnego i wozu strażackiego oraz zapoznać się z podstawowym sprzętem wykorzystywanym w pracy przez strażaków i policjantów. Podsumowaniem pogadanek i prezentacji wyposażenia był konkurs wiedzy na temat zdrowego stylu życia, wiedzy przeciwpożarniczej oraz bezpieczeństwa podczas wakacji. Później zorganizowano bieg sztafetowy, sztafetę strażacką zakończoną pompowaniem wody z hydronetki do celu. Na koniec uczniowie wzięli udział w turnieju koszykówki i piłki nożnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
| 2022-06-04|Autor:MJ Umieściła:AM|
Przez 3 dni (30.05- 01.06.2022r.) Przedszkolaki realizowały wyzwanie kreatywnej gimnastyki z lwem Lolkiem, który zaprasza dzieci do przeżycia wspólnej przygody, a także do aktywnego spędzania czasu.
| 2022-06-01|Autor:AG Umieściła:AM|
31 maja 2022r. uczniowie klas VI- VIII wraz z nauczycielami wybrali się do kina Helios w Stalowej Woli na seans filmowy pt. „Doctor Strange in the Multiverse of Madness”. Wyjazd był doskonałą okazją do integracji uczniów, wzmocnienia więzi koleżeńskiej oraz wspólnego świętowania zbliżającego się Dnia Dziecka. Wybrany film to najnowsza produkcja Marvela Studiosa. Tytułowy bohater otwiera multiwersum, przesuwając jego granice w nieodkryte dotąd rejony. Doctor Strange z pomocą dawnych i nowych sojuszników, przemierza niesamowite i pełne niebezpieczeństw, alternatywne światy multiwersum, by stawić czoła nowemu tajemniczemu przeciwnikowi. Przygody filmowych bohaterów dostarczyły wszystkim wielu niezapomnianych emocji. Następnie cała grupa wybrała się do galerii Vivo na lody i małe zakupy, po czym w doskonałych humorach wszyscy wrócili do szkoły. Dzień był bardzo udany.
| 2022-05-31|Autor:MJ Umieściła:AM|
Przedszkolaki przygotowały dla swoich rodziców występ. W podziękowaniu za ich miłość i troskę zaśpiewały piosenki oraz pięknie zatańczyły. W wierszach, które wypowiadały skryły piękne życzenia. Z okazji święta Mamy i Taty przygotowały także piękne laurki, które wręczyły rodzicom po występie. Rodzice zrewanżowali się przygotowując słodki poczęstunek.
| 2022-05-22|Autor:AM Umieściła:AM|
Karta rowerowa – zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami jeden z dokumentów stwierdzających uprawnienie osoby, która nie ukończyła 18 lat do kierowania rowerem. Kartę rowerową można uzyskać po osiągnięciu wieku 10 lat oraz zdaniu egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. Egzaminy takie przeprowadzane są zazwyczaj w szkole podstawowej, a organem wydającym dokument jest dyrektor tej szkoły.
W naszej szkole egzamin na kartę rowerową zorganizowany został po dwuletniej przerwie wywołanej pandemią w maju i składał się z dwóch części. Uczniów do egzaminu na kartę rowerową przygotowała p. Anna Mularz, nauczyciel techniki.
| 2022-05-22|Autor:MJ Umieściła:AM|
Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze jest noszenie elementów odblaskowych. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych dzieci uczęszczających do Oddziału Przedszkolnego zostały zakupione kamizelki odblaskowe. W czwartek 19 maja przedszkolaki ubrane w wyżej wymienione kamizelki odblaskowe przemierzały pobilską okolicę przedszkola odkrywając uroki aktualnej pory roku, a także posłuchać śpiewu ptaków. Na spacerze dzieci poruszały się w parach, w zwartej kolumnie. Po spacerze była zabawa na placu przedszkolnym.
| 2022-05-08|Autor:KP Umieściła:AM|
Z okazji Świąt Majowych w naszej szkole została zorganizowana akcja polegająca na wykonaniu plakatu pod hasłem: " Z czym Ci się kojarzy się Polska?". Akcja została zorganizowana i koordynowana przez nauczycielkę historii we współpracy z innymi nauczycielami. W akcji wzięli udział uczniowie klas IV – VIII. Celem wydarzenia było promowanie wśród dzieci i młodzieży idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa. Uczniowie wykonali piękne prace, które następie zostały wywieszone na tablicy na korytarzu szkolnym. Młodsi koledzy mogli podziwiać talent i zaangażowanie niektórych młodych artystów. Poniżej przedstawiamy galerię prac!!
| 2022-05-04|Autor:KP Umieściła:AM|
Przed zbliżającą się majówką i czasem narodowych uroczystości związanych z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Świętem Konstytucji 3 Maja, nauczycielka historii zachęcała uczniów oraz rodziców naszej szkoły, do wywieszenia flagi Polski 2 maja, czyli w Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. W tej sposób namawiała do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji, polegającej na zrobieniu sobie z flagą zdjęcia. Ambasadorami akcji byli wszyscy, którzy wywiesili flagę podczas tych świąt państwowych. Mogła to być dowolna flaga – uszyta samodzielnie, kupiona, a nawet zrobiona z papieru. Flagę można było wyeksponować przed domem, na balkonie lub innym miejscu. Uczniowie jak co roku chętnie wzięli udział w akcji.
| 2022-04-29|Autor:AG Umieściła:AM|
W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisana jest akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie klasy VII oraz kilkoro uczniów z klasy V i VI pod kierunkiem pani Agnieszka Gortych i pani Barbara Chmiel przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami z 1791 roku, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jesteśmy Polakami.
Scenka uzupełniona narracją przybliżyła w sposób dla wszystkich ciekawy główne założenia Konstytucji 3 Maja oraz historię jej powstania. Uroczysty nastrój podkreślały recytowane fragmenty poezji oraz piękna pieśń ,,Witaj, majowa jutrzenko".
Nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Był to król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj i Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.
Uczniowie klas młodszych dowiedzieli się, jak ważne było uchwalenie Konstytucji i jakie to miało znaczenie dla następnych pokoleń. Uroczystość dopełnił występ dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką pani Moniki Jodłowskiej, które zatańczyły taniec do piosenki „Uciekła mi przepióreczka” oraz wyrecytowały wiersz „Kto Ty jesteś?”.
| 2022-04-25|Autor:MJ Umieściła:AM|
22 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z okazji tego ważnego święta w Oddziale Przedszkolnym odbyły się zajęcia, na których dzieci utrwalały zasady prawidłowej segregacji
odpadów. Obejrzały prezentację multimedialną o tym, jak skutecznie chronić środowisko oraz co wspólnie możemy zrobić dla naszej planety. Każdy przedszkolak obiecał dbać o Ziemię i
odcisnął swój kciuk na dyplomie Przyjaciela Przyrody. Na koniec dzieci wykonały piękne prace plastyczne- Ziemia.
| 2022-04-25|Autor:NK,AG Umieściła:AM|
Dnia 13.04.2022uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym wyjeździe, który obejmował grę w kręgle oraz bliskie spotkanie z końmi.
Najpierw zatrzymaliśmy się w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym w Kępiu Zaleszańskim. Na miejscu uczniowie świetnie bawili się, grając w kręgle. Odkryli, że to niesamowicie wciągająca atrakcja, która dostarcza wielu wrażeń i emocji. Celami gry były: propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja zespołów klasowych. Współzawodnictwo podczas rozgrywek wiązało się ze świetną zabawą, a sama gra w kręgle okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów dla swojej drużyny. Poznanie zasad gry w bilard przyniosło szybkie efekty, uczniowie radzili sobie świetnie. Dwie godziny gry szybko minęły.
Po zakończonych rozgrywkach wszyscy spacerem przeszli do pobliskiej Stajni „Bajka”. Gdzie właściciele przygotowali dla uczniów niecodzienną lekcję, dzięki której uczestnicy mogli zgłębić swoją wiedzę na temat hodowli koni. Poznali ciekawostki na temat ras oraz pracy w stajni. Poza ciekawym wykładem, dzieci wzięły także udział w zajęciach praktycznych. . Gdy już wszyscy poznali zasady panujące w stajni przyszedł czas na jej zwiedzanie. Jak się okazało znajdowały się tam konie młode jak i starsze w wieku emerytalnym, poznali również nowego członka rodziny- dwumiesięczne źrebie o imieniu Weekend. Kolejną atrakcją była możliwość zrobienia własnej przekąski dla konia z warzyw, owoców i różnego rodzaju zbóż. Gdy konie były już wyczyszczone i najedzone nadszedł czas na przejażdżkę. Jazda konna okazała się świetną rozrywką, odważni śmiałkowie jeździli nawet tyłem pod czujnym okiem doświadczonych instruktorek. Po wielu wrażeniach i ciekawych zajęciach na zakończenie wyjazdu odbyło się ognisko, na którym każdy mógł zjeść smaczną kiełbaskę. Wyjazd dostarczył naszym uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Katarzyna Piskur, Agnieszka Gortych, Anna Mularz, Barbara Chmiel, Natalia Kucper, Urszula Góraj Nurzyńska.
| 2022-04-19|Autor:MJ Umieściła:AM|
Akademia Przyrodnika Żubra Pompika to program, który poprzez tematyczne zabawy motywuje dzieci do działania, do współpracy w grupie, ale też samodzielnego poszukiwania i odkrywania.
| 2022-04-15|Autor:MJ Umieściła:AM|
Do zbliżających się Świąt Wielkanocnych Przedszkolaki przygotowywały się przez kilka dni. Najpierw zrobiły piękne baranki z płatków kosmetycznych na piku, następnie zasiały owies i rzeżuchę. Wykonały również piękne palmy wielkanocne. Zrobiły też prace plastyczne- baranek wyklejony popcornem. Każdy przedszkolak zabrał do domu swoje dekoracje na świąteczny stół: owies w słoiku, kurczaka z rzeżuchą i słodki upominek.
| 2022-04-13|Autor:KP,AM Umieściła:AM|
12 kwietnia 2022 roku, tuż przed wiosenną przerwą świąteczną odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia w celu upamiętnienia rocznicy Chrztu Polski, która przypada na 14 kwietnia, jak również z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
Uczniowie klas IV-VI od opieką pani Katarzyny Piskur wcielili się w role pradawnych Słowian, by przybliżyć dawne tradycje i pogańskie rytuały. Najważniejsza częścią inscenizacji była scena z samego chrztu księcia Mieszka I. Uczniowie przygotowali wspaniałe stroje, które oddały ducha epoki. Dla Polaków chrzest Polski miał znaczenie nie tylko religijne, ale i polityczne, strategiczne. Za sprawą tego doniosłego wydarzenia Polska dołączyła do kręgu narodów europejskich. Dlatego poprzez uroczyste świętowanie takich wydarzeń, chcemy u uczniów kształtować więź z krajem ojczystym i świadomość obywatelską.
Drugą część akademii poświęconą tradycjom związanym z obchodami Świąt Wielkanocnych przygotowali uczniowie klas IV i VI pod kierunkiem Anny Mularz. Tradycje są bardzo ważne w życiu każdego narodu, dzięki nim jesteśmy sobie bliżsi i nie mamy problemu z określeniem swojej tożsamości narodowej. My, Polacy jesteśmy chyba tego najbardziej świadomi, ponieważ dzięki głębokiej wierze, pielęgnowaniu tradycji chrześcijańskich, ich kultywowaniu i przekazywaniu z pokolenia na pokolenie, udało nam się przetrwać okresy bardzo trudne w naszej historii. Najbardziej rozpowszechnione w naszej kulturze są tradycje związane z Bożym Narodzeniem i Świętami Wielkanocnymi. Mają one wiele cech wspólnych, gdyż podkreślają nasz narodowy charakter, naszą polską gościnność, serdeczność i głęboką pobożność.
Po występach uczniów głos zabrała Pani Dyrektor Bożena Kobylarz, dziękowała za przygotowanie uroczystości, oraz na ręce wychowawcy klasy II i III – Urszuli Janeczko przekazała dyplomy za przygotowanie pięknych palm. Nie zabrakło również życzeń wielkanocnych dla całej społeczności szkolnej. Na zakończenie zaapelowała o bezpieczeństwo w czasie przerwy wiosenno świątecznej. A z okazji Dnia Czekolady, który był obchodzony tego dnia, wręczyła wszystkim symboliczne czekoladowe smakołyki.
| 2022-04-06|Autor:MJ Umieściła:AM|
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nasze Przedszkole całym sercem popiera tę inicjatywę która ma na celu zwrócenie uwagi na trudności i wyzwania z jakimi każdego dnia muszą się mierzyć dzieci autystyczne i ich rodzice. W poniedziałek 4 kwietnia na znak solidarności z osobami autystycznymi ubraliśmy się na niebiesko. Poprzez włączanie przedszkolaków w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu wspólnie budujemy wrażliwość kolejnych pokoleń. Nie wszyscy jesteśmy tacy sami, nie musimy być. Różnorodność jest bogactwem.
| 2022-04-06|Autor:UGN Umieściła:AM|
Palma wielkanocna lub zastępująca ją gałązka wierzbowa jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. Zwyczaj święcenia palm znany jest w Polsce od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania. Obok wierzby używano również gałązek malin i poprzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniach z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. Do dekoracji służą m.in. zasuszone kwiaty, trawy i zboża. Można wykorzystać także żywe kwiaty bądź wykonać je z bibuły. Bibułowe kwiaty i tasiemki, to jeden z podstawowych elementów tradycyjnych, a zarazem barwnych palm wielkanocnych. Uczniowie kl. II i III pod opieką p. Moniki Janeczko przygotowali piękne, kolorowe palmy wielkanocne podczas zajęć techniczno – plastycznych, które prezentujemy w galerii poniżej.
| 2022-04-05 |Autor:UGN Umieściła:AM|
Dzień pierwszego kwietnia to tradycyjny Prima Aprilis czyli dzień żartów. Polega on na robieniu sobie żartów, nabieraniu się i wprowadzaniu w błąd innych. Oczywiście chodzi o to, żeby nikogo nie urazić. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień jako radosny dzień przebierańca. Samorząd szkolny zaproponował, aby w tym dniu ubrać się ciekawie i zabawnie. Wielu uczniów i nauczycieli skorzystało z tego pomysłu co jeszcze bardziej uatrakcyjniło ten dzień. Dzięki temu Prima aprilis w naszej szkole był niezwykle radosny. Uczniowie założyli kolorowe piżamy, szlafroki oraz inne ciekawe i kreatywne kostiumy. Nie zabrakło oczywiście zabaw i psikusów. Ten fantastyczny dzień zintegrował całą społeczność szkolną. Wszyscy przecież wiemy, że śmiech to zdrowie!
| 2022-04-05 |Autor:MJ Umieściła:AM|
W dniach 30.03-01.04.2022r. Przedszkolaki podjęły się 3 dniowego wyzwania, pt. "Z tańcem przez świat- poznajemy Ukrainę" z Akademii Kreatywnego Rozwoju. Wyzwanie to odbyło się w formie zabawy i w rytmie tańca. Dzieci poznały kulturę, zwiedziły miejsca i zabytki Ukrainy tanecznym krokiem. Nauczyły się również kilku podstawowych słowek w języku ukraińskim.
| 2022-03-24 |Autor:MJ Umieściła:AM|
24 marca w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia ceramiczne – lepienie z gliny. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że glina to rodzaj skały, którą można spotkać pod ziemią oraz jest stosowana jako materiał do budowy domów, wyrabiania garnków, rzeźbienia. Dzieci dowiedziały się, co to jest rzeźba i płaskorzeźba i zostały zachęcone do samodzielnego wykonania rzeźby. Sama zabawa gliną była dla dzieci wielką przyjemnością, a kiedy zaczęły powstawać małe arcydzieła, dzieci były zachwycone. Wałkowały glinę, robiły ozdoby specjalnymi szpatułkami. Przedszkolaki z ogromnym zapałem ugniatały, wałkowały i kroiły kawałki gliny tak, aby uformować z nich zamierzone kształty. Zanim powstała ostateczna rzeźba, dzieci wielokrotnie niszczyły swoją pracę, by zacząć od nowa, do momentu całkowitego zadowolenia z powstałego dzieła. Zajęcia pełne twórczej aktywności dały dużo radości i satysfakcji dzieciom.
| 2022-03-23 |Autor:MJ Umieściła:AM|
Do dobrej zabawy nie potrzeba wiele. Dziecięcej wyobraźni wystarczy patyk czy kamień albo… karton. Zwykłe pudełko po butach, karton po lodówce, rolka po papierze toaletowym. Zazwyczaj szybko trafiają do kosza na śmieci. Jeśli jednak dać im szansę na drugie życie, potrafią zamienić się w skrzydła samolotu, skrzynię skarbów, tajną bazę – słowem: dużo dobrej, kreatywnej zabawy dla małych i dużych. Dając dziecku takie nieoczywiste narzędzia pobudzamy jego kreatywność i wyobraźnię. Uczymy, jak coś z pozoru bezwartościowego może zmienić się w użyteczny przedmiot. A ogranicza nas tylko nasza fantazja. Tworzenie zabawek z kartonu świetnie wspiera rozwój motoryki, rozwija widzenie przestrzenne, uczy planowania i współpracy. Takie zabawy kartonami miały właśnie dzisiaj nasze przedszkolaki. Oprócz wspaniałej zabawy zaliczyły również kolejne wyzwanie "Antynudek" z Projektu Wyzwania Teodora.
| 2022-03-23 |Autor:MJ Umieściła:AM|
Dziękujemy wszystkim za wsparcie zbiórki dla Ukrainy w naszej szkole! Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy w zaledwie kilka dni uzbierali ogromną ilość niezbędnych produktów, które bezpośrednio trafią w ręce potrzebujących.
| 2022-03-23 |Autor:MJ Umieściła:AM|
22 marca przedszkolaki świętowały The First Spring Day (Pierwszy Dzień Wiosny). Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na kolor czerwony, wysłuchały angielskiej bajki, pt. "The spring cleaning", wykonały piękne prace plastyczne "Pani wiosna", nauczyły się piosenki "Maszeruje wiosna", zasadziły kwiatki w ogródku na oknie a na koniec wyszły na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny.
| 2022-03-22 |Autor:MJ Umieściła:AM|
21 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Wszystkie przedszkolaki brały udział w akcji poprzez założenie skarpetek w różnych, wesołych
kolorach – w paski, w kropki, pstrokate, a najlepiej nie do pary. Ten spontaniczny, niecodzienny gest miał na celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co
dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki na naszych stopach były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. W tym dniu
przedszkolaki brały również udział w zabawach, dzięki którym doskonaliły umiejętności społeczne oraz emocjonalne.
| 2022-03-21 |Autor:AG Umieściła:AM|
21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Tego dnia uczniowie naszej szkoły oficjalnie pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na to wydarzenie z niecierpliwością, gdyż wiedzieli, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób.
Na korytarzach od rana było bardzo wesoło i kolorowo, ponieważ każda klasa ubrana była w inny, wcześniej wylosowany kolor zwiastujący nadejście wiosny. Nie zabrakło odcieni czerwonego, pomarańczowego, żółtego, różowego, białego, czarnego, niebieskiego jak i zielonego.
Po czterech lekcjach wszyscy udali się na tereny zielone za szkołą. Tam czekało rozpalone ognisko, kiełbaski oraz wiosenna muzyka. Nie zabrakło wspólnej zabawy i długich rozmów. Piękna, słoneczna pogoda dodała nam pewności, że wiosna zostanie z nami już na dobre.
| 2022-03-09 |Autor:MJ,AM Umieściła:AM|
8 MARCA -Międzynarodowy Dzień Kobiet- to wyjątkowy dzień w roku, który na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym roku nie było akademii, ale każda klasa świętowała to sympatyczne marcowe święto na swój sposób, a klasowe samorządy prześcigały się w pomysłach na atrakcyjny sposób spędzenia Dnia Kobiet. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez kwiatów i drobnych upominków. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech... Święto to jest doskonałym sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.
| 2022-03-02 |Autor:MJ Umieściła:AM|
W dniach 28 luty - 2 marzec Przedszkolaki uczestniczyły w 3-dniowym wyzwaniu gimnastycznym pt."Wyzwanie olimpijskie".Przez te trzy dni przedszkolaki zaangażowane były w ćwiczenia gimnastyczne w formie video, które przeprowadził Lew Lolek. Organizatorem wydarzenia było Centrum Wspierania Rozwoju Dziecka "Ekspresja". Prowadząca Adrianna Brzezińska. Celem wyzwania było wprowadzenie wśród najmłodszych zdrowych nawyków i miłości do sportu! Atmosfera była super, a przy tym mnóstwo śmiechu!
| 2022-03-02 |Autor:KP Umieściła:AM|
1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu z dumą wspominamy wszystkich, którzy walczyli o wolną ojczyznę i zapłacili za to najwyższą cenę- własne życie. Za ten czyn jesteśmy im winni pamięć.
W naszej szkole w tym dniu zostały przeprowadzone pogadanki na lekcjach historii oraz na lekcji wychowawczej, poświecone bohaterom podziemia antykomunistycznego. Uczniowie klas V – VIII obejrzeli również film o Żołnierzach Wyklętych. Ponadto w ramach obchodów tego święta uczeń klasy VIII – Tomasz Pelc wziął udział w IV Wojewódzkim Konkursie Literackim „ Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych”. Celem konkursu było przybliżenie sylwetek niezłomnych kapłanów, którzy sprzeciwiali się sowietyzacji Polski w latach 1944- 1963. Na konkurs wpłynęła ogromna ilość prac o wysokim poziomie wypowiedzi literackich. Pomimo, iż naszemu uczniowi nie udało się uzyskać tytułu laureata, jednak bardzo doceniamy jego postawę, szczere chęci, zaangażowanie i poświęcony czas. Gratulujemy także pomysłu, a poniżej prezentujemy wiersz autorstwa Tomasza Pelca.
| 2022-02-28 |Autor:MJ Umieściła:AM|
27 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi dzieci na coraz mniejszą liczbę rodzących się niedźwiedzi, a także ich złe odżywianie. Do niekorzystnej sytuacji tych zwierząt przykłada się globalne ocieplenie klimatu, które zmusza niedźwiedzie do dalekich i wyczerpujących wędrówek w poszukiwaniu stałego lądu. Dzieci z naszego Przedszkola 28.02.2022r wzięły udział w obchodach tego dnia. Uczestniczyły w pogadankach, zabawach dydaktycznych, ruchowych, plastycznych, a także oglądały filmiki poświęcone w/w tematyce. Przedszkolaki poznały informacje dotyczące niedźwiedzi polarnych, m.in. tego: jak wyglądają, ile ważą, gdzie żyją, co jedzą, jakie cechy przejawiają. Przedszkolaki mieli również okazję układać puzzle tematyczne. Na koniec wykonały prace plastyczne ,,Miś polarny” z papierowego talerzyka.
| 2022-02-13 |Autor:AM Umieściła:AM|
Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 11 lutego 2022 roku. W pięknie udekorowanej sali, dzięki uprzejmości przedszkolaków, klasa II i III pod opieką wychowawczyni Urszuli Janeczko miała bal karnawałow. Zabawa była bardzo udana. W sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.
| 2022-02-11 |Autor:MJ Umieściła:AM|
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 10.02.2022r gdzie odbył się wielki Bal Karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W sali przedszkolnej można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, roboty, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.
| 2022-02-08 |Autor:MJ Umieściła:AM|
8 luty Dzień bezpiecznego Internetu to kolejna akcja przeprowadzona w naszym przedszkoli mająca na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie czekają na nie w dzisiejszych czasach.
| 2022-02-07 |Autor:MWS Umieściła:AM|
W dobie zmieniającego się świata i wszechobecnej cyfryzacji, bezpieczeństwo w sieci stanowi wyzwanie. Nasze życie przenosi się coraz bardziej do Internetu- zdalne lekcje, zdalna praca -zdalna rzeczywistość. Dlatego tak istotne jest uświadamianie i przypominanie uczniom zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Propagowaniem bezpieczeństwa w sieci zajmuje się akcja Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to inicjatywa Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale od kilku lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Organizatorem wydarzeń związanych z DBI w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę . Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku obchodzony jest 8 lutego pod hasłem: ,,Działajmy razem!”
| 2022-02-03 |Autor:BK Umieściła:AM|
Zbliżają się ferie zimowe dlatego też dnia 03.02.2022r. w Szkole Podstawowej w Krawcach w ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci odbyło się spotkanie pod nazwą „Bezpieczne ferie” w którym uczestniczyli uczniowie kl.0-IV którzy uczą się stacjonarnie. Pogadankę poprowadził dzielnicowy Posterunku Policji w Grębowie. Prowadzący spotkanie zwracał uwagę jak należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania. Przypomniał zasady prawidłowego poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem oraz sposoby obrony przed atakiem groźnego psa. Z wrócił uwagę na ważną rolę jaką pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Omówione zostały zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych, zabaw na świeżym powietrzu. Przypomniał również aby nie wchodzić na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni oraz zbliżania się do nieznajomych osób. Uczniowie dowiedzieli się, jak unikać zagrożeń związanych z nieumiejętnym korzystaniem z portali społecznościowych oraz telefonów komórkowych. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, odpowiadając na pytania oraz zadając swoje. Dzięki pogadance uczniowie z pewnością będą bardziej ostrożni w swoich poczynaniach i zadbają o to, żeby ferie zimowe były udane , a przede wszystkim bezpieczne. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
| 2022-02-03 |Autor:MWS Umieściła:AM|
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego uczniowie klasy I – III oraz dzieci z grupy przedszkolnej 6-latków pod opieką M. Wasielewskiej-Saja, przygotowały inscenizację Jasełek w prezencie dla swoich Babć i Dziadków. Przedstawienie odbyło się w szkole w dniu 19 stycznia 2022r.. Nagranie przedstawienia można zobaczyć poniżej.
| 2022-01-31 |Autor:AG,BK,KP,AM Umieściła:AM|
„Środa z Profilaktyką” to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia. Formuła akcji ma zachęcić do działania, wspierać postawy prozdrowotne i uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie.
Nasza szkoła dołączyła do tej akcji podejmując następujące działania:
| 2022-01-21 |Autor:MJ Umieściła:AM|
W zimowy styczeń wpisane są szczególne dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje. To oczywiście święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia. Dlatego, w podzięce za ich wielkie serce, w dniu 21 stycznia odbył się uroczysty występ w przedszkolu, który został sfilmowany. Dzieci śpiewały dla Babć i Dziadków piosenki jak również recytowały wierszyki. Wykonały także piękne laurki.
| 2022-01-21 |Autor:UJ Umieściła:AM|
Uczniowie klasy 2 - Dec Roksana, Duda Amellia, Jarosz Kornelia, Kędzia Aleksandra, Matyka Wiktor oraz klasy 3 Jarosz Jakub, Lubas Kacper, Pawłowska Kornelia, Saja Laura wspólnie z wychowawczynią Panią Urszulą Janeczko przygotowali i nagrali wierszyki okolicznościowe dla swoich babć i dziadków z okazji ich święta. Ponieważ sytuacja związana z pandemią nie pozwoliła nam wspólnie świętować podczas uroczystej akademii w szkole dlatego nagrane wierszyki zostały zamieszczone na stronie szkoły z wyrazami miłości dla naszych babć i dziadków.
| 2022-01-17 |Autor:MJ Umieściła:AM|
Dnia 17 stycznia Przedszkolaki obchodziły „Międzynarodowy Dzień Pizzy”. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Poznały historię jego powstania oraz dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Dzieci w trakcie zabaw świetnie się bawiły, poszukiwały niezbędnych składników potrzebnych do upieczenia pizzy. Nauczyły się rymowanki, jak również poznały składniki na pizzę w języku angielskim. Zaśpiewały także piosenkę z pizzą w roli głównej "Chop chop chop". .
| 2022-01-14 |Autor:MJ Umieściła:AM|
W tym tygodniu Przedszkolaki poznały sposoby dokarmiania ptaków zimą. Przypomnieliśmy sobie również które zwierzęta zasypiają w sen zimowy a którym trzeba pomóc przetrwać zimę. Wiemy już co to karmnik i paśnik oraz czym jest lizawka. Dzisiaj wspólnie wykonaliśmy zawieszki dla ptaków z żelatyny i mieszanki ziaren. Była to też wspaniała okazja do zajęć sensorycznych – prawie wszystkie dzieci pierwszy raz poczuły zapach żelatyny (który nie wszystkim się spodobał :-)) Na koniec wspólnie udaliśmy się do ogrodu, gdzie zawiesiliśmy nasze zawieszki.
| 2021-12-22 |Autor:AM,AG Umieściła:AM|
Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły wzięli udziału w wirtualnej lekcji pt. „Wigilia Kresowa”, która odbyła się 17 grudnia 2021 roku od godziny 10.00. do 11.00. Lekcja poświęcona była dziedzictwu kulinarnemu Kresów dawnej Rzeczypospolitej, a jej transmisja odbyła się poprzez kanał Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej na platformie YouTube. Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia byli : Centrum Kulturalne w Przemyślu, Zespół Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie oraz Zespół Szkół nr 3 im. Tadeusza Rylskiego w Rzeszowie. Lekcja była transmitowana z Zespołu Szkół Gospodarczych, gdzie wigilijne potrawy kresowe przygotowywali uczniowie i nauczyciele z rzeszowskich szkół we współpracy z Panem Mieczysławem Czytajło – znawcą kuchni kresowej, wieloletnim jurorem konkursów kulinarnych Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Wydarzenie wspierały: Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Województwo Podkarpackie.
Kresy dawnej Rzeczypospolitej to szczególna przestrzeń polskich dziejów. Dziedzictwo kulturowe tamtych terenów do dziś urzeka swoim bogactwem i kolorytem. Jego częścią jest dziedzictwo kulinarne, wyjątkowo wyeksponowane w
tradycyjnym przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia.
Wywodzące się z Kresów wigilijne potrawy i zwyczaje są kultywowane również współcześnie, czego często nie jesteśmy świadomi przy naszych wigilijnych stołach.
| 2021-12-22 |Autor:NK Umieściła:AM|
Dnia 10.12.2021 uczniowie naszej szkoły wybrali się w ramach mikołajek do kina Helios w Stalowej Woli na film „Clifford. Wielki czerwony pies”.
To niezwykła historia ośmioletniej dziewczynki, Emily Elizabeth, która marzy o tym, aby jej maleńki, czerwony szczeniak urósł i był silny. Nie spodziewa się jednak, że budząc się pewnego ranka, znajdzie wielkiego psa w
swoim małym mieszkaniu w Nowym Jorku. Emily za wszelką cenę chce, aby ukochany zwierzak został z nią. Postanawia znaleźć czarodzieja, który, przywróci Clifforda do normalnego rozmiaru. Na poszukiwania udaje się ze swoim
wujem Caseyem i szkolnym kolegą Owenem. Clifford wzbudza powszechne zaciekawienie. Przyciąga również uwagę złego naukowca, który chce, aby Clifford został jego psem.
Clifford to wyjątkowy czerwony pies znany z popularnych seriali animowanych opartych na książeczkach dla dzieci autorstwa Normana Bridwella.
Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z seansu. Dzieci dowiedziały się, jaką moc ma przyjaźń oraz wiara w siebie.
| 2021-12-21 |Autor:MJ Umieściła:AM|
Święta tuż tuż, więc w naszym przedszkolu nadszedł czas na pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków. Najpierw dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta, a następnie po dokładnym umyciu rąk dzieci ochoczo
zabrały się do pracy.
Z przygotowanego przez Panią ciasta, wykrawały foremkami w świątecznych kształtach pyszne ciasteczka. Następnie pierniczki zostały upieczone. Wspaniały zapach unosił się w całym przedszkolu i wprawił wszystkich w świąteczny
nastrój.
Za wykonanie pierniczków dzieci otrzymały odznakę od Bociana Teodora "Kuchcikowy mistrz"
| 2021-12-13 |Autor:KP Umieściła:AM|
Nasza szkoła odpowiedziała na apel Prezydenta Polski o zapalenie świec pamięci w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w naszym kraju.
13 grudnia o godz. 19:30 w oknach naszych domów rozbłysły świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W ramach inicjatywy uczniowie i nauczyciele zapalili także wirtualne światło wolności na stronie IPN
| 2021-12-13 |Autor:AG Umieściła:AM|
Nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Aktywny powrót do szkoły. WF z AWF”. Celem programu była poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po przerwie od zorganizowanych zajęć z aktywności ruchowej, spowodowanej pandemią koronawirusa SARS-Cov-2. Warunkiem przystąpienia do programu był udział nauczyciela w specjalistycznym szkoleniu na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Po nabyciu nowych umiejętności i uzyskaniu certyfikatu nauczyciel mógł przystąpić do rejestracji uczniów na dodatkowe, nieodpłatne, pozalekcyjne zajęcia sportowe. Zajęcia prowadzone były systematycznie dwa razy w tygodniu z grupą piętnastu uczniów edukacji wczesnoszkolnej od września do końca listopada przez panią Agnieszkę Gortych.
Podczas pierwszych zajęć wykonane zostały pomiary somatyczne, testy sprawnościowe oraz przeprowadzone zostały ankiety wśród uczniów i ich rodziców. Kolejne zajęcia opierały się na ćwiczeniach gimnastycznych, grach i zabawach zespołowych. Uczniowie systematycznie i z dużym zaangażowanie ćwiczyli z różnym przedmiotami typowymi i nietypowymi, z piłkami zaczynając od małych gumowych, przez lekarskie, do dużych gimnastycznych. Pokonywali skomplikowane tory przeszkód oraz wzmacniali swoje mięśnie poprzez ćwiczenia siłowe. Nie zabrakło zabaw tanecznych i ćwiczeń przy muzyce. Piękna pogoda pozwoliła również na zorganizowanie kilku zajęć na świeżym powietrzu, orliku szkolnym i siłowni.
30 listopada odbyły się ostatnie zajęcia sportowe, na których nie zabrakło upominków dla małych sportowców. Każdy z nich zasłużył na złoty medal i pamiątkowy dyplom.
Mam nadzieję, że wspólnie spędzony czas podczas zajęć sportowych pozytywnie wpłynął na uczniów, którzy zaszczepieni zdrową aktywnością fizyczną w przyszłości będą osiągać wysokie wyniki sportowe, wygrywać różne turnieje i olimpiady.
| 2021-12-08 |Autor:UGN Umieściła:AM|
W połowie listopada Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Szkolny, przystąpili do ogólnopolskiej akcji „SZLACHETNA PACZKA”. Już po raz drugi podjęliśmy współpracę z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Grębowie. Akcja opiera się o ideę przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb. Osoby potrzebujące otrzymują paczkę odpowiadającą ich indywidualnym potrzebom. W tym roku objęliśmy opieką 5 osobową rodzinę, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Do tworzenia Paczki zaprosiliśmy całą społeczność szkolną: uczniów, rodziców, nauczycieli oraz personel szkoły. Mimo trudnych warunków związanych z pandemią wszyscy odpowiedzieli z ogromnym entuzjazmem.
Zaangażowanie naszej społeczności było ogromne i przyniosło nieoczekiwane efekty – udało nam się zebrać dużą ilość żywności trwałej, środków czystości, środków higienicznych, kosmetyków, odzieży, pampersów, mleka modyfikowanego, zakupione zostały kołdry, poduszki, pościel, zabawki, prezenty świąteczne oraz wiele innych produktów potrzebnych rodzinie. Dodatkowo poszczególne klasy wraz z wychowawcami przygotowały piękne, ręcznie wykonane kartki z życzeniami dla rodziny, które dołączyliśmy do paczek. Wszystkie artykuły zostały podzielone na poszczególne grupy, zapakowane w kartony i dostarczone do ZSO w Grębowie gdzie zostaną odpowiednio oznaczone i dostarczone do magazynu głównego Szlachetnej Paczki by następnie trafić do rodziny. Jesteśmy dumni, iż wspólnymi siłami udało nam się przygotować wszystkie prezenty na czas! Akcję w naszej szkole od początku do końca koordynowała Pani Ula Góraj – Nurzyńska w ścisłej współpracy z Panią Dagmarą Lipińską z ZSO w Grębowie.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim osobom, które przyczyniły się do zebrania darów w akcji: Rodzicom, Dzieciom, Pani Dyrektor, Nauczycielom i Pracownikom Obsługi. Bardzo serdecznie dziękujemy za: ogromną ilość zakupów, pomoc podczas pakowania, transport, ale przede wszystkim dziękujemy za ofiarowany czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka.
| 2021-12-07 |Autor:NK Umieściła:AM|
Uzależnienie od internetu to poważny problem XXI wieku. Dzieci i młodzież nie wyobrażają sobie już dnia bez smartfona, tableta czy komputera. Technika idzie do przodu, nie wyeliminujemy zatem urządzeń elektronicznych
z naszego życia. Jak mądrze z nich korzystać, a jednocześnie nie zatracić się w wirtualnym świecie?
6 grudnia 2021 r. uczniowie klas 4 – 8 wzięli udział w przedstawieniu pt. „Zaplątani w sieci” Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Spektakl poruszał bardzo aktualny w dzisiejszym świecie problem
uzależnienia od Internetu i nośników informacji. Główni bohaterowie – Michał i Justyna – to osoby skrajnie uzależnione od sieci i nowinek technologicznych. Przenieśli się do świata, w którym tego wszystkiego zabrakło.
Niełatwo było im się tam odnaleźć, jednak zrozumieli, co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze i docenili wartość więzi międzyludzkich w realnym świecie.
Spektakl miał na celu udowodnienie młodzieży, że Internet i technologia to jedynie niewielki dodatek do naszego wspaniałego życia, a nie jego stały element. Młodzież miała okazję na podstawie przeżyć głównych bohaterów
przeanalizować własne zachowania związane z nadużywaniem komunikatorów oraz wyciągnąć wnioski, jak mądrze z nich korzystać, by nie zatracić się w wirtualnym świecie.
| 2021-12-07 |Auto:AM Umieściła:AM
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Już niebawem doświadczymy wspaniałej, cudownej atmosfery świątecznej, której jednym z nieodzownych elementów jest zwyczaj obdarowywania się prezentami. Mikołajki – obchodzone w większości krajów na świecie 6 grudnia – stanowią preludium do mającej nadejść niebawem uczty wręczania sobie upominków. Tego dnia dziwnym trafem pod poduszką lub w butach odnajdujemy różne drobiazgi, które znalazły się tam dzięki białobrodemu jegomościowi w czerwonym stroju. Warto by zatem przypomnieć sobie, jak przedstawia się jego rys historyczny. Święty Mikołaj bowiem nie jest bynajmniej postacią z bajki.
Urodził się w połowie III wieku w mieście Petara. Jako biskup Mirry, portowego miasta w Licji, za rządów cesarza Dioklecjana, podczas straszliwego prześladowania chrześcijan, bohatersko występował w ich obronie, za co wtrącono go do więzienia i torturowano. Zmarł 6 grudnia 345 roku.Legend związanych z życiem świętego Mikołaja jest wiele. Jedna z nich wyjaśnia zapewne, dlaczego jest on patronem biednych panien i mikołajkowych podarunków. Otóż pewnego razu biskup Mikołaj szedł ulicą rodzinnej Petary. Zza okna jednego z domów dobiegał gorzki płacz. Biskup zajrzał i zobaczył trzy płaczące szlachcianki i ich zafrasowanego ojca, gotowego popełnić niegodziwość, aby zdobyć posag dla córek. Jeszcze tej samej nocy biskup Mikołaj po kryjomu wrzucił tyle złotych monet do izby biednego szlachcica, że starczyło na posag dla najstarszej córki. Wkrótce w podobny sposób wyposażone zostały pozostałe dwie.
6 grudnia na korytarzach naszej szkoły dominował kolor czerwony, a to za sprawą uczniów, którzy nie szczędzili tej barwy przy doborze stroju na ten dzień. W salach lekcyjnych natomiast rozbrzmiewały głosy radości i nieskrywanej satysfakcji wywołane otrzymaniem lub podarowaniem nieprzypadkowego prezentu. Koleżanki i koledzy z zespołów klasowych wręczali sobie podarki, które wywołały uśmiech na twarzach nawet najbardziej wymagających dzieci. Oczekiwanie na Święta w takiej atmosferze to czysta przyjemność…
| 2021-12-07 |Autor:MJ Umieściła:AM|
"Magia i czary, czyli przedszkolne Andrzejki ” - 2 grudnia nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Poznały zwyczaje i tradycje andrzejkowe, było wiele ciekawych zajęć i zabaw.
| 2021-12-02 |Autor:MJ Umieściła:AM|
W dniach 29.11 - 01.12.2021 Przedszkolaki podjęły gimnastyczne wyzwanie. Przez kolejne trzy dni dzieci wykonywały ćwiczenia wspólnie z Lwem Lolkiem. Zadania miały służyć pobudzeniu aktywności fizycznej u dzieci. Lolek dał dużo radości Przedszkolakom i zachęcił do aktywnego spędzanie czasu oraz do wykonania pracy plastycznej.
| 2021-12-02 |Autor:UGN Umieściła:AM|
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie dla najmłodszych źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. W naszej szkole ze względu na pandemię zabawa andrzejkowa nie odbyła się zgodnie z tradycją. Uczniowie świętowali w swoich zespołach klasowych. Były wróżby i zabawy i wspaniałe przebrania. Wszystkie pomysły były bardzo ciekawe. Uczniowie wraz z nauczycielami świetnie się bawili zgłębiając tajniki swojej przyszłości. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara.
| 2021-11-30 |Autor:MJ Umieściła:AM|
25 listopada to święto Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu, wszystkie dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach przygotowanych z tej okazji. Były tańce, zagadki, opowiadania, historia Misia, jak również prace plastyczne. Ponadto wysłuchały krótkiej historyjki o misiu w języku angielskim, poznały angielskie słownictwo związane z budową misia jak również zatańczyły i zaśpiewały piosenkę "Teddy bear, turn around".
| 2021-11-18 |Autor:UGN Umieściła:AM|
11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Po wiekach walki o niepodległość, ojczysty język i własną tożsamość Polacy mogli wreszcie cieszyć się wolnością i być dumni ze swojej Ojczyzny. Od kilku lat najwyższe władze państwowe zachęcają Polaków do tego, aby dzień ten był obchodzony godnie, ale radośnie. Z taką właśnie godnością uczniowie naszej szkoły podstawowej przygotowali akademię poświęconą rocznicy odzyskania niepodległości.
Dla nas jest to podwójna uroczystość, bowiem w listopadzie obchodzimy święto patrona naszej szkoły Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym roku tym wyjątkowym wydarzeniom towarzyszyły dwa motta: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo’ – wypowiedziane przez marszałka Józefa Piłsudskiego oraz słowa naszego patrona kard. Wyszyńskiego „Ten zwycięża, kto miłuje”. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, zaproszeni goście oraz okoliczni mieszkańcy. Uczniowie z dumą nieśli sztandar naszej szkoły.
Po przybyciu wszystkich do szkoły uczniowie zaprezentowali montaż słowno muzyczny przygotowany wraz z nauczycielami p. Katarzyną Piskur, p. Marylą Wasielewską – Saja, p. Urszulą Góraj - Nurzyńską p. Moniką Jodłowską i p. Teresą Pasek oraz pięknie zatańczyli poloneza. W podniosłej atmosferze odśpiewany został Hymn Państwowy. W trakcie całego występu uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście wspólnie śpiewali polskie pieśni patriotyczne. Pięknie zaprezentowały się również przedszkolaki wykonując piosenkę. Cała społeczność szkolna dołożyła wszelkich starań aby dzień ten był bardzo dobrze przygotowany i niezwykle uroczysty. W tym podniosłym dniu uczniowie biorący udział w konkursach organizowanych w szkole otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Były to: Konkurs plastyczny: „Laurka dla patrona szkoły” raz Konkurs fotograficzny: „Jesień w obiektywie”.
| 2021-11-18 |Autor:MWS; Umieściła:AM|
Dnia 9 listopada 2021r., uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do kina w Tarnobrzegu. Wycieczkę ufundował dzieciom Ksiądz Proboszcz Eugeniusz Różański za udział w nabożeństwie różańcowym. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Urszula Janeczko i Maryla Wasielewska Saja. Uczniowie obejrzeli animowaną komedię pt. “Wilk na 100%”. Bajka opowiadała o chłopcu, który udowodnił, że nawet mały biały pudelek może być stuprocentowym wilkiem, jeśli tylko ma odwagę, rozum i krąg zaufanych przyjaciół. Po zakończonym seansie uczniowie udali się w drogę powrotną do szkoły. Po drodze dzieci opowiadały sobie najlepsze sceny zapamiętane z bajki. Wszyscy wrócili w doskonałych humorach. Na koniec uczniowie podziękowali serdecznie Księdzu Eugeniuszowi, za tak miłą i udaną wycieczkę.
| 2021-11-09 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
Dzień Jeża w przedszkolu to świetna okazja, by uświadomić najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. 9 listopada przedszkolaki obchodziły to nietypowe święto, kolejne z Projektu English Special Days. Poznały angielskie słownictwo z części ciała jeża (eye, ears, nose, legs, spikes, fur), ciekawostki z jego życia, obejrzały krótką angielską bajkę edukacyjną "Annie's pet". Pobawiły się w zabawy: "Jeżyk", "Jabłuszko jeża" i "Zwiń się w kulkę". Wysłuchały angielskiej piosenki "Happy hedgehog", a w prezencie dla jeżyków, wykonały pracę plastyczną.
| 2021-11-07 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
W dniach od 3 do 5 listopada Przedszkolaki uczestniczyły w 3-dniowym wyzwaniu "Z tańcem przez świat - poznajemy USA". Dowiedziały się wiele informacji i ciekawostek o Ameryce, jak również nauczyły się podstawowych kroków tańca "Rock and roll".
| 2021-11-07 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada i to właśnie tego dnia nasze przedszkole zamieniło się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. Tego dnia nasze Przedszkolaki przebrały się za wybranych bohaterów z bajek, przez cały dzień towarzyszyły im gry, zabawy, zgadywanki jak również cieżka praca: dzieci wcieliły się w rolę Kopciuszka i oddzieliły kaszę od grochu. Na koniec zaśpiewały angielską piosenkę "The Pinocchio" oraz obejrzały bajkę "The story of Jack and the beanstalk".
| 2021-11-04 |Autor:MWS; Umieściła:AM|
| 2021-11-07 |Autor:TP; Umieściła:AM|
28 października 2021 roku w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krawcach odbyła się Uroczystość Pasowania na Ucznia klasy pierwszej i oddziału zerowego. Na akademię przybył Ks. Proboszcz- Eugeniusz
Różański, obecni byli także rodzice dzieci, pani dyrektor- Bożena Kobylarz, nauczyciele uczący w klasach młodszych oraz uczniowie z klasy II i III.
Na początku uroczystości uczennica klasy III powitała wszystkich zebranych i przedstawiła uroczyście kandydatów do pasowania. Następnie dzieci z klasy I i oddziału zerowego pod kierunkiem wychowawczyni zaprezentowały
program artystyczny, popisując się swoją wiedzą, umiejętnością recytacji wierszy i śpiewem. Młodszym kolegom w sposób zabawny i dowcipny cennych rad i wskazówek udzielili również uczniowie z kl II i III.
Po części artystycznej, nastąpił najbardziej doniosły moment -złożenie uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Dzieci głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje
obowiązki. Po ślubowaniu, aktu pasowania na ucznia szkoły dokonała pani dyrektor.
Nowo pasowani uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, tarcze, upominki i mnóstwo słodyczy. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci, a my wszyscy życzymy im wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków
szkolnych.
| 2021-10-29 |Autor:AM; Umieściła:AM|
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie na terenie szkoły działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia z historii naszego kraju. Jesienne dni to czas zadumy, kiedy wspominamy naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii naszego kraju. W ramach akcji „Szkoła Pamięta” uczniowie na zajęciach edukacyjnych przybliżali sobie postacie osób, które odeszły a które zasłużyły się w historii naszego kraju, przypominali sobie też najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Uczniowie korzystający z zajęć świetlicowych pod opieką pani Moniki Barnaś – Saja przygotowali plakat o tematyczny, dotyczący akcji. W ramach akcji uczniowie wszystkich oddziałów naszej szkoły odwiedzili również pobliski cmentarz, gdzie uczcili pamięć zmarłych nauczycieli oraz ucznia Filipa Czerepak, zapalając symboliczne znicze pamięci. Udział w akcji „Szkoła Pamięta” to wspaniała lekcja historii, patriotyzmu, wychowania rodzinnego i obywatelskiego i która pozostanie wszystkim na długo w pamięci.
| 2021-10-29 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
28 października Przedszkolaki obchodziły Global Handwashing (Światowy dzień mycia rąk)- drugie nietypowe święto z Ogólnopolskiego Programu English Special Days. Tego dnia dzieci zapoznały się z instrukcją prawidłowego mycia rąk, dowiedziały się kiedy i dlaczego należy to robić, co warto wiedzieć o bakterii, oraz co oznacza słowo wirus. Przedszkolaki nauczyły się nowej piosenki " This is the way", obejrzały krótką bajkę edukacyjną "Mydłomen na ratunek", wykonały eksperyment sprawdzający jak mydło działa na bakterie oraz wykonały pracę plastyczną-bakterię, metodą rozdmuchiwania farby słomką. Na koniec dzieci wykleiły dzienniczki higieny z Programu Czyściochowe Przedszkole.
| 2021-10-23 |Autor:KP; Umieściła:AM|
Nasza szkoła otrzymała zaproszenie od IPN oddział w Rzeszowie na spektakl pt. "Hiob'51" w reżyserii Jana Nawary. Fabuła spektaklu została oparta na losach płk. Łukasza Cieplińskiego, Prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN, który przeszedł ciężkie śledztwo w komunistycznym więzieniu na Mokotowie i został zamordowany 1 marca 1951 r. Przedstawienie przygotowali artyści Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a jego prapremiera odbyła się 29 maja 2021 r. Spektakl został nam bezpłatnie udostępnimy poprzez łącza internetowe. Uczniowie klasy 8 na lekcji historii obejrzeli spektakl w dniu 21 października 2021r. Przedstawienie okazało się ciekawym doświadczeniem artystycznym zarówno dla młodzieży, jak i dla nauczycielki.
| 2021-10-13 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Obchody Dnia Edukacji Narodowej są doskonałą okazją do wyrażenia podziękowań za twórczy wysiłek nauczycieli i pracowników szkoły uczestniczących w dziele kształtowania szlachetnych serc i światłych umysłów swoich wychowanków. 12 października odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W obchodach wzięli udział uczniowie szkoły, nauczyciele oraz pracownicy administracji. Tradycyjnie, uczniowie aktywnie włączyli się w zorganizowanie uroczystości dla wszystkich pracowników szkoły. Specjalnie z okazji ich święta Samorząd Szkolny pod opieką pani Urszuli Góraj – Nurzyńskiej oraz uczniowie kl. IV pod opieką wychowawczyni pani Anny Mularz przygotowali krótki ale bardzo wzruszający program artystyczny. Na koniec części artystycznej głos zabrała Pani dyrektor dziękując wszystkim uczniom za piękny występ oraz dziękując nauczycielom za pracę i wysiłek włożony w pracę z uczniami obecnie oraz podczas zeszłorocznego trudnego roku szkolnego związanego z wybuchem pandemii i zdalnym nauczaniem.
| 2021-10-12 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
8 października Przedszkolaki świętowały pierwsze nietypowe święto "Międzynarodowy dzień muzyki" (Music Day) z projektu English Special Days. Z tej okazji poznały nazwy instrumentów muzycznych w języku polskim jak i w angielskim. Zagrały na nich do piosenki "Kto zamieszka w słoikach?", bawiły się przy piosence "I am the music man", próbowały zagrać na bum bum rurkach utwór "Hej pada deszczyk". Uwieńczeniem świętowania było malowanie farbami na folii strecz podczas słuchania utworu "Nad pięknym modrym Dunajem".
| 2021-10-12 |Autor:KP,AM; Umieściła:AM|
Dnia 7 października uczniowie klas O – VII wyjechali do Stalowej Woli. W programie wyjazdu była wizyta w kinie i w muzeum. Starsi uczniowie brali udział w projekcji filmu pt. „ Jak rozmawiać trzeba z psem” , która miała
na celu wzbogacenie wiadomości na temat psów i ich roli w życiu człowieka, rozbudzanie uczuć empatii w stosunku do zwierząt oraz rozpoznanie i nazywanie najczęściej spotykanych ras psów. Młodsi uczniowie w tym czaie oglądami
film animowany pt "Mała wielka stopa" , w którym Adam, zwyczajny, trochę nieśmiały dwunastolatek pewnego dnia wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu dawno zaginionego taty. Nie spodziewa się, że już wkrótce odkryje wielki rodzinny
sekret: otóż jego tata jest potomkiem legendarnego yeti i od lat mieszka w puszczy. Oczywiście Adam też ma w sobie geny tej niezwykłej istoty, a to niesie ze sobą pewne fantastyczne konsekwencje. Chłopak podobnie jak jego tata
posiada szczególne supermoce. Wkrótce będzie musiał ich użyć, by obronić siebie i ojca przed tropicielami, którzy od lat szukają yeti.
Natomiast wystawa pt. „Pierwotna Puszcza Sandomierska” miała na celu zaprezentowanie unikatowej fauny, m.in. żubrów, niedźwiedzi, wilków, jeleni, głuszców i cietrzewi w scenerii pierwotnej puszczy tętniącej życiem,
która kiedyś była rewirem łowieckim polskich władców. Znaczną część ekspozycji zajmowały owady oraz ich przystosowania do życia w różnych siedliskach. Na wystawie nie zabrakło również części edukacyjnej skierowanej do dzieci
i młodzieży. Dla najmłodszych zostały przygotowane zabawy w tropiciela zwierząt oraz obserwatora przyrody pod mikroskopem, projekcje filmowe i quizy sprawdzające wiedzę o puszczy. Po wystawie odbyły się warsztaty artystyczne
rozwijające wyobraźnię i zdolności manualne uczniów.
| 2021-10-04 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
30.09.2021r.w tym szczególnym dniu dziewczyny składały najlepsze życzenia swoim kolegom z klasy. Już od rana na korytarzach szkoły można było zauważyć uśmiechnięte twarze naszych panów, którym koleżanki składały
życzenia. Aby uczcić ten dzień w każdej klasie przygotowano niespodzianki. Głównym celem tego święta jest uczenie nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu z rówieśnikami, wytworzenie radosnej atmosfery we wszystkich
grupach klasowych, okazywanie życzliwości i koleżeństwa. Część uczniów świętowała na terenie szkoły, część uczciła to święto wyjazdem do kina.
W ramach obchodów Dnia Chłopaka po długiej przerwie dla wszystkich uczniów naszej szkoły w dniu 1 paździenika 2021, zorganizowane zostało ognisko integracyjne. Uczniowie spotkali się przy ognisku, by wspólnie spędzić
czas. Słoneczna aura zachęciła dzieci do integracji, do gier i zabaw na świeżym powietrzu. Wszyscy piekli przygotowane kiełbaski. Wspólny czas spędzony na śpiewie i zabawach minął bardzo szybko. Wszystkim dopisywały znakomite
humory i uśmiechy na twarzach a upieczone kiełbaski smakowały wyśmienicie.
| 2021-10-04 |Autor:MWS; Umieściła:AM|
W dniu 29 września 2021r. uczniowie z klasy IV-V i 0 pod opieką swoich rodziców i nauczycieli: p. Urszuli Janeczko, Maryli W. Saja oraz Ks. Eugeniusza Różańskiego, wzięli udział w wycieczce do Św. Katarzyny i Krajna.
Wycieczka została dofinansowana przez Pana Wójta Gminy Grębów Kazimierza Skórę ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Dziękujemy Panu Wójtowi za
okazane wsparcie i życzliwość.
Pierwszym miejscem, które zwiedzili wycieczkowicze był Klasztor Bernardynek i Kościół w Św. Katarzynie. Tam, w zaciszu klasztornych murów odbyła się dziękczynna Msza Św. za dar I Komunii Św., którą sprawował Ks.
Eugeniusz Różański. Po Mszy Św. miało miejsce spotkanie z Siostrą Przełożoną. Siostra przedstawiła historię powstania Klasztoru i opowiedziała o codziennym życiu mniszek klauzurowych żyjących w odosobnieniu. Następnie grupa
wycieczkowa udała się do pobliskiego Parku Rozrywki ,,Sabat Krajno” usytuowanego w samym sercu Gór Świętokrzyskich u stóp Łysicy. W Parku Rozrywki uczniowie oraz rodzice odbyli spacer Aleją Miniatur, gdzie mogli podziwiać
miniatury najwspanialszych budowli i dzieł stworzonych przez naturę na całym świecie. W Alei Miniatur uczniowie mieli okazję zobaczyć i poznać architekturę watykańskiej bazyliki z Placem Świętego Piotra, Koloseum, słynny most
Rialto w Wenecji oraz fontannę Di Trevi i Krzywą Wieżę w Pizie. Zobaczyli także takie eksponaty jak: Operę w Sydney, modele zniszczonych w zamachu terrorystycznym wież World Trade Center, Statuę Wolności, Biały Dom, miniaturę
wodospadu Niagara (w skali 1:50), Wieżę Eiffla, Katedrę Notre Dame, Łuk Triumfalny, Świątynię Ramzesa II oraz Piramidę Cheopsa pilnowaną przez Sfinksa. Uczniowie i rodzice obejrzeli również filmy ,,Tropikalna przejażdżka" i ,
,Wyścig Myszy” w Kinie 6D. Bawili się w parku rozrywki oraz w parku linowym. Podczas wycieczki jej uczestnicy, wzięli udział w pogadance na temat promocji zdrowia, profilaktyki uzależnień od narkotyków i alkoholu oraz postaw
proekologicznych
Po dniu pełnym wrażeń, grupa wycieczkowa powróciła bezpiecznie do domu. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z bagażem pięknych wspomnień. Była to udana wycieczka.
| 2021-10-13 |Autor:TP; Umieściła:AM|
30 września 2021r uczniowie klasy pierwszej i oddziału zerowego naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicowym policjantem z Komendy Policji w Grębowie, sierżantem sztabowym- Marcinem Drewnianym.
Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Bezpieczna pierwsza klasa”. Najmłodsi uczniowie mieli okazję porozmawiać z policjantem o zasadach dotyczących zachowania bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o prawidłowym
przechodzeniu przez ulicę oraz bezpiecznym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Nasz gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa jakie mogą czyhać na dziecko na drodze oraz omówił sposoby unikania lub pokonywania ich.
Ponadto podkreślił jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Pan policjant przypominał też, jak zachować się w przypadku napotkania agresywnego psa oraz wytłumaczył jak ważną rolę spełnia numer alarmowy 112 i w jakich
przypadkach należy z niego korzystać. Uczniowie obejrzeli również prezentację. Dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się też wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W nagrodę za
aktywny udział uczniowie otrzymali elementy odblaskowe i plany zajęć z numerami alarmowymi.
Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednym z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki takim edukacyjnym spotkaniom wzrośnie świadomość zachowań ryzykownych
i bezpiecznych wśród uczniów, a policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
| 2021-10-01 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
W dniu 30 września 2021 roku uczniowie klasy VIII pod opieką p. Bożeny Duma p. i Urszuli Góraj – Nurzyńskiej uczestniczyli w wyjeździe do kina Helios na film
pt. „Jak rozmawiać z psem”. Wspaniały, pouczający i wzruszający film familijny, który bawi i uczy.
O czym szczeka Twój pies? Bardzo możliwe, że o naleśnikach. Tego właśnie dowiaduje się dwunastoletni Olivier, geniusz technologiczny, gdy w wyniku przeprowadzonego eksperymentu nawiązuje telepatyczną więź ze swoim najlepszym
przyjacielem: psiakiem Henrym. Szybko okazuje się, że ta dwójka ma ze sobą mnóstwo wspólnego! Za rogiem czyha jednak niebezpieczeństwo - na trop chłopca i jego psa wpadają podejrzani ludzie, którzy chcą odkryć tajniki
eksperymentu. Oliver i Henry zrywają się na równe nogi (oraz łapy) i ruszają do akcji!
Wyjazd został zorganizowany w ramach obchodów Dnia Chłopaka. Uczniowie
z naszej szkoły w seansie uczestniczyli ze swoimi kolegami z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grębowie, po filmie mieliśmy okazję do wspólnego poznania się
i integracji rówieśniczej.
| 2021-09-30 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
Dnia 30 września w Oddziale Przedszkolnym odbyły się warsztaty czekoladowe. To coś przyjemnego dla małych łasuchów. Dzieci miały okazję poznać historię czekolady i stworzyć swoje własne tabliczki czekolady i lizaki. Na koniec otrzymały pamiątkowe dyplomy. Celem warsztatów było rozbudzenie dziecięcych zainteresowań i ciekawości poznawczej oraz dostarczenie wielu przeżyć i radości.
| 2021-09-30 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
30 września Przedszkolaki świętowały dzień chłopaka. Nasi chłopcy uwielbiają rywalizację więc wykonywali różne zadania, które oceniane były przez nasze "Jury" czyli dziewczynki. Chłopaki mieli między innymi tańczyć, śpiewać, gimnastykować się, tworzyć ciekawe budowle. Za co otrzymali dyplomy i medale. Dzień był pełen zabawy i atrakcji. My dziewczynki małe i duże życzyłyśmy im dużo uśmiechu, radości i wspaniałych przyjaciół. Rodzicom dziękujemy za wspaniałe prezenty dla wszystkich dzieci.
| 2021-09-28 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
Dnia 28 września nasze przedszkolaki postanowiły udać się na spacer w celu poszukiwania oznak jesieni, niezwykle kolorowej pory roku oraz zebrania jej darów w postaci liści, żołędzi i kasztanów. Po drodze uczyły się nazywać napotkane drzewa. Wszystkie przedszkolaki dzielnie zbierały leżące pod nimi kasztany oraz kolorowe liście. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą oraz wzbogacenia wiedzy przyrodniczej przedszkolaków, a po spacerze dzieci z wielką radością bawiły się na przedszkolnym placu zabaw korzystając z pięknej słonecznej pogody.
| 2021-09-24 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
W dniu 23 września 2021 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego.
Kandydowało 13 uczniów z klas od 4 do 8. Uprawnionych do głosowania było 35 uczniów. Każdy głosujący mógł oddać głos na trzech wybranych przez siebie kandydatów. Wszystkie oddane głosy były ważne. Po
otwarciu urny wyborczeji przeliczeniu głosów komisja w składzie:
Przewodnicząca: Urszula Góraj – Nurzyńska
Członkowie: Patryk Kieparda, Konrad Prytek, Oktawian Kotwica
Sporządziła protokół wyników wyborów, na mocy którego powołała Samorząd Uczniowski na rok szkolny 2021/2022
Przewodniczący SU: PATRYK ŻAK kl. 7 – 18 głosów
Zastępca przewodniczącego SU: ŻAK NIKOLA i SZEWC DOMINIKA –
kl. 7 po 15 głosów
Sekretarz SU: BURDZY JULIA – 11 głosów
Skarbnicy SU: ANTONI KORYGA kl. 8 i JAN KONEFAŁ kl. 5 po 10 głosów
Członkowie SU:
Pelc Tomasz kl.8
Koryga Dawid kl.8
Kędzia Maja kl.6
Dec Natalia kl.6
Dula Jagoda kl.5
Dec Stanisław kl.4
Skrzypacz Nikola kl.4
| 2021-09-23 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
Teodor to bocian, przyjaciel dzieci, a zwłaszcza przedszkolaków. Ten wyjątkowy bocian wie, jak ważne jest dbanie o wszechstronny rozwój dzieci, ale równocześnie pamięta zawsze o tym, aby zwracać uwagę na potrzeby i uczucia innych. Dlatego postanowił zostać profesorem nauk przedszkolnych i przekazywać najmłodszym wiedzę oraz pomagać zdobywać nowe umiejętności, a jednocześnie mobilizując ich do jak najbardziej kreatywnych działań. Teodor chce, aby przedszkolaki zdobyły 7 sprawności, które uważa za najbardziej przydatne.
| 2021-09-23 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
Nauka programowania to kształtowanie kompetencji przyszłości, bezpieczne wprowadzanie najmłodszych w cyfrowy świat. Ucząc programowania rozwijamy logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, kształtujemy umiejętność pracy zespołowej, zostawiamy miejsce na rozwijanie kreatywności. Kodowanie i programowanie nie musi być trudne, może dawać wiele radości i satysfakcji dzieciom, łączyć się z aktualnie realizowanymi zagadnieniami i różnymi edukacjami. Dlatego Przedszkolaki dołączyły do II edycji ogólnopolskiego programu "Uczymy dzieci programować".Będą regularnie co tydzień wykonywać zadania zawierające elementy kodowania.
| 2021-09-21 |Autor:MJ; Umieściła:AM|
20 września obchodzimy Światowy Dzień Przedszkolaka. To święto ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Z tej okazji Przedszkolaki spędziły cały dzień na zabawie, brały udział w turnieju, grały w grę "Zgadnij kim jestem?", Wykonały pudełeczko oraz antystresową kulkę. Dzień był pełen wrażeń i radości.
| 2021-09-17 |Autor:UGN; Umieściła:AM|
Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można! W czwartek i piątek 16 i 17 września, uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata 2021” wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej najbliższej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone do wody lub porzucone w lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok. Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję a nauczycielom za sprawowanie opieki podczas wyjść poza teren szkoły.
| 2021-09-16 |Autor:MWS; Umieściła:AM|
| 2021-09-02 |Autor:BK,AG; Umieściła:AM|
Po wakacyjnej przerwie stajemy u progu nowego roku szkolnego, pełni zapału, sił, nadziei, ale i z pewnością pytań o to, jaki będzie ten rok. Pytanie to, a może nawet obawa, towarzyszy z pewnością najmłodszym uczniom naszej szkoły, którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z edukacją. Kochani Pierwszoklasiści, witam Was serdecznie w naszej szkole i życzę Wam, aby była to fascynująca przygoda, abyście szybko poczuli się tutaj dobrze i bezpiecznie, a starsi koledzy otoczyli Was przyjaźnią i opieką.
Będzie to szczególny rok dla najstarszych uczniów - ósmoklasistów, którzy kończą pomału pewien etap swojego życia i czeka ich pierwszy egzamin. Drodzy Ósmoklasiści, przed Wami rok wytężonej pracy, wielu zadań i obowiązków, ale i z pewnością możliwości odnoszenia sukcesów i pokonywania trudności. Jaki będzie ten rok w największej mierze zależy od Was, od Waszych postaw, motywacji do pracy, Waszego podejścia do obowiązku, jakim jest nauka. To Wy pracujecie na to, jak będzie wyglądała Wasza przyszłość - ta najbliższa, ale i ta dalsza.
Ten rok, który właśnie rozpoczynamy, będzie jednak szczególny dla nas wszystkich, gdyż obowiązuje nas reżim sanitarny. Dlatego proszę wszystkich - Uczniów, Nauczycieli, Rodziców i Pracowników Szkoły o odpowiedzialność i zrozumienie, o przestrzeganie regulaminu, procedur i stosowanie się do zaleceń. Tylko to sprawi, że nasza szkoła będzie miejscem dla nas bezpiecznym i będziemy mogli dobrze wykorzystać ten rozpoczynający się rok szkolny. Niestety, rzeczywistość pokazuje, że nie wszystko można przewidzieć i zaplanować, dlatego jeszcze raz proszę o odpowiedzialność - za siebie i za innych.
Życzę wszystkim Uczniom, aby czas spędzany w szkole był radosny, bezpieczny, ale i pracowity, bo wtedy osiągniecie wiele sukcesów.
Drodzy Rodzice, na początku tego roku życzę Wam dużo cierpliwości i spokoju oraz wielu powodów do zadowolenia. Jak zawsze liczę na owocną współpracę, a w tym trudnym czasie – na szczególne wsparcie. To od nas – nauczycieli i rodziców - zależy w dużej mierze bezpieczeństwo naszych dzieci.
Szanowni Nauczyciele i Pracownicy Szkoły, życzę Wam siły i wytrwałości w podejmowanych działaniach, satysfakcji z wykonywanej pracy i zadowolenia z jej efektów.
Bożena Kobylarz
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krawcach